Оптимізація – не просто економія

Структура освіти Хмільницької міської територіальної громади станом на липень 2021 р. складає 39 закладів, серед яких 22 загальноосвітніх (у 7 з них є дошкільні підрозділи), 13 дошкільних, 2 заклади позашкільної освіти, також комунальні установи міськради – Інклюзивно-ресурсний центр та Центр професійного розвитку педагогічних працівників.

На території громади діє 4 міські заклади середньої освіти І-ІІІ ступенів, у яких налічується 3098 учнів, середня наповнюваність класів – 28,7. У сільській місцевості громади – 18 шкіл, із них І-ІІІ ступенів – 10, І-ІІ ступенів – 7, першого ступеня – одна. У них навчається 1652 учні, середня наповнюваність класів – 10,9. Загалом, у закладах загальної середньої освіти всіх ступенів навчається 4750 учнів, середня наповнюваність класів – 18,2.

Школи з малою наповнюваністю класів: Колибабинська – 4 класи, 26 учнів, з них 5 учнів на педагогічному патронажі; Лелітська – 1 клас, 14 учнів, з них 9 на педагогічному патронажі; Куманівська – 7 класів, 46 учнів, 2 – педагогічний патронаж; Філіопільська – 5 класів, 38 учнів, 11 на педагогічному патронажі.

Як зазначили в міськраді, цьогоріч наявний дефіцит коштів освітньої субвенції на заробітні плати вчителів, оскільки держава фінансує зарплату вчителям, а місцева влада – утримує мережу. Одним із найважливіших у громаді наразі є питання оптимізації освітньої мережі. У цьому вбачають не лише спосіб заощадження коштів. Мета оптимізації – покращення якості освіти шляхом ефективного витрачання бюджетних коштів. І оптимізація закладів освіти повністю залежить від рішення громади.

Освітній процес у Хмільницькій громаді для 4750 учнів забезпечують 517 педпрацівників. Бюджет освіти у 2021 р. становить 214,055 тис. грн. З них заробітна плата складає 179,720 тис. грн (84%). Освітня субвенція становить 99,216 тис. грн; місцевий бюджет – 114,840 тис. грн (оплата енергоносіїв, харчування та інші витрати). Річна вартість утримання одного учня становить 29,942 тис. грн. Найдешевше для громади обходиться надання освітніх послуг учневі міської школи №4 – 20,084 тис. грн в рік. «Найдорожчий» клас у Колибабинській школі – 76,042 тис. грн.

Рішенням сесії Хмільницької міськради Філіопільська та Лелітська школи будуть закриті, реорганізації підлягатимуть Куманівська, Колибабинська та Білорукавська. Рівний доступ до якісної освіти забезпечено за рахунок організації безпечного підвезення учнів та працівників освіти до місць навчання, роботи та у зворотному напрямку. Здійснюється перевезення 524 учнів і 36 педагогічних працівників 10-ма одиницями автотранспорту.

Щодо матеріально-технічної бази, то для забезпечення галузі сучасною комп’ютерною та мультимедійною технікою використано 66,426 тис. грн. На поточні ремонти приміщень та територій закладів освіти – 132,01 тис. грн. На спорудження мультифункціонального майданчика для занять ігровими видами спорту школи-гімназії №1 у м. Хмільник використано 644,7 тис. грн (більша частина суми – за рахунок держбюджету); понад 23 тис. витратили на виготовлення документації для будівництва аналогічного майданчика у с. Журавне; на 206,3 тис. грн проведено реконструкцію з утепленням міського ДНЗ №1, також на завершення капремонту його покрівлі – 1465,04 тис. грн. А в закладі дошкільної освіти №1 (ясла-садок) «Пролісок» м. Хмільника реалізовано громадський проєкт бюджету участі «Нові гойдалки та каруселі » на 178,5 тис. грн…

Мотивацією для саморозвитку та вдосконалення майстерності вчителів Хмільницької міської ТГ є, зокрема, активна участь у конкурсах. Педагоги громади протягом року брали участь у Всеукраїнському конкурсі «Вчитель року – 2021», а учитель Голодьківської школи Тетяна Мельник виборола ІІІ місце в обласному етапі конкурсу в номінації «Математика». Також Тетяна Олександрівна брала участь у Всеукраїнському конкурсі на кращу вправу з інтеграції медіаграмотності, її вправу опубліковано на порталі медіаосвіти та медіаграмотності Академії Української преси.

Триває обласний конкурс «Творча скарбничка», учасниками якого є вчителі громади Тетяна Мельник (Голодьківський ЗЗСО), Євгеній Стоянов (Кожухівський ЗЗСО) та Ірина Покотилова (НВК ЗШ І-ІІІ ступенів-гімназія № 1»).

Учителі Голодьківської школи Оксана Могильна та Леся Степанова підготували переможців Всеукраїнського конкурсу перекладацьких робіт. Учитель історії з гімназії №1 Тетяна Басюк з учнями брала участь у круглому столі «Василь Стус у минулому і сьогоденні» в рамках Міжнародної наукової конференції. Учитель біології цього ж закладу Ольга Кулініч підготувала переможця Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт з природознавства «Юний дослідник», переможців обласного конкурсу «Довкілля рідного краю» та «За здоровий спосіб життя». Також учителі О. Кулініч (гімназія №1) та Г. Терентьєва (ЗОШ №4) стали тренерами Всеукраїнського формату підвищення кваліфікації «ЕдКемп».

Серед проблем галузі, які планують вирішувати у громаді, крім оптимізації мережі, є також необхідність приведення харчоблоків у сільських школах у відповідність до вимог HASSP; оновлення систем опалення в ряді сільських шкіл; встановлення блискавкозахисту на будівлях закладів; облаштування водогону в Кожухівській школі; низька наповнюваність класів у сільських школах; відсутність у сільських шкіл державних актів на землю; відсутність належних умов для роботи Інклюзивно-ресурсного центру».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені