Майстер на всю округу

З давніх-давен піч і груба були важливими атрибутами житла, основою будинку. Незважаючи на поширення сучасних систем обігріву, пічне опалення не втратило своєї популярності й досі служить альтернативним, економним джерелом теплової енергії. А ще груба створює комфортну атмосферу, додає будинку неповторного відчуття затишку і сільської самобутності. Якщо ж її прикрасити керамічною плиткою, вона взагалі стане прекрасним доповненням до інтер’єру…

Закінчивши Ольгопільське профтехучилище й опанувавши професії штукатура, лицювальника-плиточника та муляра, Сергій Устименко із Великої Киріївки, що на Бершадщині, і гадки не мав, що стане затребуваним пічником на всі довколишні села.

Трудову діяльність розпочав неповнолітнім – у будівельній бригаді на Бершадському цукровому заводі. Після двох років служби в армії знову повернувся сюди. Певний час працював на теплоелектроцентралі заводу. Облицьовував поверхні печей і агрегатів, топок, трубопроводів вогнетривкими, теплоізоляційними матеріалами. Наставником у Сергія був неперевершений майстер-пічник Іван Дмитрович Олейнік (нині покійний). Працелюбний, допитливий учень охоче переймав досвід старшого товариша, який залюбки передавав йому свої знання і вміння.

Усе це знадобилося Сергію Устименку, коли завод закрили. Їздив на заробітки у Київ, пробував щастя і за кордоном, але в основному був на малій батьківщині. Весь час займався ремонтами, будівництвом, адже уміє виконувати геть усі роботи – від «нуля» аж до «під ключ». Ще в юнацькі роки сам виконав усі внутрішні роботи і упорядкував батьківську хату. Але, мабуть, найулюбленіша справа майстра – зведення печей, грубок. Він знає всі тонкощі цього давнього мистецтва. Добрих майстрів-пічників у селах нині не так уже й багато. Тож призабута професія пічника стає не лише популярною, а й затребуваною.

Для прикладу, цьогоріч лише за шість місяців Сергій Петрович спорудив 25 грубок, а загалом за 22 роки він вимурував їх більше тисячі. Витвори його майстерних рук є не лише у Бершаді, а й у багатьох навколишніх селах. Зігрівають вони і оселі сусідніх Чечельницької та Тростянецької громад.

– Свою першу грубу я збудував у Сумівці, – розповідає Сергій Устименко. – Запросив мене чоловік, який теж розумівся на цій справі, але вже був у роках і сам не міг робити. Він дивився, контролював мене, дещо й підказував. Роботою моєю був задоволений.

Грубу майстер кладе, як правило, за один-два дні незалежно від її виду і розмірів. Попитом користуються закриті, відкриті, з котлом, з плиткою, з духовкою, під камін… Іноді мурує й за проєктом господаря. Найскладніше в роботі – правильно вимурувати димохідні канали-колодязі, тоді й буде в оселі тепло, гарно і до ладу. У майстра свій метод, він із великою любов’ю і дбайливістю чаклує над кожною грубою. Вважає: в кожне творіння своїх рук потрібно вкласти душу – в цьому головний секрет доброї груби. Сергій Петрович навіть самостійно готує розчини. Прискіпливу увагу приділяє муруванню лежака, комина, щоб потім груба не диміла і довго тримала тепло. Словом, працює на совість, ніколи не переробляв свою роботу, адже жодного разу скарг не було.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ

На знімку: майстер Сергій Устименко за роботою

Фото автора

Бершадська міська територіальна громада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені