Мистецтво жити по-краснопільськи

Краснопільська територіальна громада утворилася в 2017 році від  об’єднання п’яти сільських рад: Краснопільської, Нараївської, Митківської – Гайсинського району та Тополівської і Кивачівської – Теплицького району. У 2020 році до утвореної громади доєдналися ще Гранівська, Михайлівська та Грузька сільські ради Гайсинського району. Нині ж Краснопільська територіальна громада об’єднує 13 населених пунктів із загальною чисельністю майже 8 тисяч населення.

За чотири роки, відколи об’єднані села самостійно господарюють, місцевим дійсно є чим похвалитися. Краснопільську ТГ часто відвідують делегації з інших областей України. Зокрема, нещодавно тут зустрічали гостей з Херсонщини, Одещини, Миколаївщини та Черкащини, які приїздили переймати досвід на Вінниччину.

Делегація з півдня розпочала свої оглядини з бібліотеки, яка знаходиться у селі Нараївка та є, крім розвитково-оздоровчого, ще й інклюзивним простором. Тут знаходять для себе заняття усі – від малого до старого. Бібліотеку використовують не лише за прямим призначенням, а й як клуб за інтересами, де можна пограти в настільні ігри, попрацювати за ноутбуками, відвідати гуртки та переглянути фільми на великому екрані під відкритим небом. Бібліотекарка Оксана Швець у стінах закладу навіть проводить заняття з фітнесу для жінок.

У селі Краснопілка, яке є центром громади, гостям показують приклади місцевого мікробізнесу. Завдяки участі в різних конкурсах, зокрема за фінансової підтримки МХП, в селі відкрили перукарню з манікюрним кабінетом, власницею якого стала юна дівчина-підприємець Марина Нарожна. А ще в громаді є своя міні-пекарня – «Краснопільський хліб», де недорогу та запашну випічку готує Валентина Ходінова, яка також стала переможницею конкурсу бізнес-планів підприємців-початківців. Якщо згадати історію, то в Краснопілці колись була своя пекарня, яка перейшла у власність МХП і певний час функціонувала. Однак нещодавно керівництво компанії саме запропонувало Валентині Ходіновій взяти пекарський бізнес у свої руки.

Приміщення та старе обладнання МХП передало жінці в оренду за символічну плату, а далі вже тільки майстерність і праця – і визнання не забариться.

За роки об’єднання оновлення отримав і Краснопільський навчальний заклад та харчоблок у ньому. У сільській школі та садочку встановили фільтри для очищення питної води. А сам дошкільний навчальний заклад переобладнали твердопаливними котлами для обігріву в осінньо-зимовий період. Також у садочку встановили нову вуличну огорожу. Крім того, забезпечили усім необхідним інвентарем класні кімнати по всіх школах тергромади (закупили оргтехніку, меблі, іграшки, навчальні матеріали та замінили лінолеум). А ще у місцевому клубі встановили пластикові вікна.

Є у громаді й свій ЦНАП, який знаходиться в приміщенні Краснопільської сільської ради. Для центру придбали техніку та меблі, зробили ремонт. Тут працюють два державні реєстратори, паспортний стіл, земельний відділ, послуги з державної реєстрації майнових прав, фізичних та юридичних осіб, надаються соціальні послуги тощо. В кожному старостаті є віддалене робоче місце задля надання місцевому населенню адміністративних послуг. На облаштування ЦНАПу громада витратила майже 300 тис. грн зі свого бюджету, а також близько 2 млн грн спонсорських коштів. За рахунок ТГ придбали робочу станцію з виготовлення закордонних паспортів та ID-карток. Громада також уклала угоду про співробітництво з Державною міграційною службою у Вінницькій області. Створення ЦНАПу відбулося у межах участі в проєкті з покращення якості адміністративних послуг для населення України, який підтримується Програмою «U-LEAD з Європою».

За останній рік на території громади з’явилося два нові дитячі майданчики та дві зони для занять спортом. Село Цвіліхівка нарешті отримало власний водогін. Поступово доводять до завершення освітлення темних зон в усіх населених пунктах громади. Триває й ремонт місцевих доріг.

Парк у селі Кивачівка отримав свій «Вільний простір». Тут вимостили тротуарною плиткою доріжки,  висадили сакури та інші декоративні рослини, провели безпровідний інтернет та встановили лавочки для відпочинку. Кивачівський парк за короткий час став улюбленим місцем відпочинку не лише молоді, а й людей старшого віку.

Медицина в Краснопільській громаді представлена двома амбулаторіями та шістьма ФАПами. За кожним сімейним лікарем закріплене певне село, і у встановлені прийомні дні він здійснює виїзди до пацієнтів.

Навіть дні села тут відзначають усім гуртом. Влаштовують справжні гуляння, де, окрім місцевих талантів, публіку звеселяють зірки всеукраїнського масштабу. А ще організовують перегляди фільмів під відкритим небом, пригощаються короваєм та просто збираються, аби побути разом, адже в цьому житті не так багато свят, щоб ними нехтувати. Висновок очевидний: якщо задовольнити базові людські потреби, то знайдеться і час, і бажання на пісні, танці і розваги. Щоправда, в даному випадку не обійшлося без важливої складової – збереження традицій.

Краснопілці пощастило й у цьому, тут є свій хранитель традицій: директор місцевого будинку культури Валентин Косенко, який не лише сам керує культурним осередком вже сорок років, а й повністю відданий своїй роботі й творчості. Пан Валентин сам пише п’єси і сценарії і робить все можливе для того, щоб мистецтво та традиції в Краснопілці жили і розквітали.

На перший погляд може здатися, що в описаній громаді все вдало склалося само собою. Просто пощастило з географією, з керівництвом, зі спонсорською підтримкою. Насправді ж Краснопілці неймовірно пощастило з людьми, з тими, які вже сьогодні пишуть нову історію села, змінюють його життя так, щоб молодь не тікала до міста, а могла достойно заробляти у себе вдома.

Вікторія МЕЛЬНИК

Фото з фейсбук-сторінки Краснопільської ТГ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені