«То за які кошти утримувати школу?»

– запитує Сутисківський селищний голова Леонід Дідух

На свій відкритий лист на ім’я заступника голови обласної ради Ігоря Івасюка  (газета «Вінниччина» № 25 від 23 червня 2021 року)  я офіційної відповіді не отримав. Нагадаю, що у ньому обгрунтовано доводилося, що не під силу утримувати Сутисківській громаді дві середніх школи в одному населеному пункті на відстані до 1 км одна від другої, і жодна із них не заповнена.

Тепер уже у Сутисківському ліцеї (середня школа отримала статус ліцею) на сьогодні 409 дітей навчає 40 педагогів і 24 чоловіки обслуговуючого персоналу, у Сутисківському спеціалізованому закладі 190 дітей навчає 46 учителів (+3 у декретній відпустці) і 32 людини обслуговуючого персоналу. Вартість навчання однієї дитини на рік становить відповідно 31 тис. грн і 64 тис. грн.

Мені довелося спілкуватися із багатьма колегами Вінниччини і України (27-29 липня 2021 року проходив XVI Український муніципальний форум в м. Одеса) – такого ніде немає, і єдина думка, що це абсурд. Але цього ніяк не може зрозуміти п. Івасюк  і наполягає на такому утриманні. Очолювана ним комісія не знайшла за потрібне зустрітися з фахівцями громади для обговорення позицій.

Рішенням окружного суду школа-інтернат закрита ще у 2020 році через невиконання протипожежних вимог. Із цим «багажем» нам її передали, навіть не повідомивши про такий стан. Незрозуміло, чому виконавча служба до цього часу не виконує рішення суду, хоча уже за свої витрати школі виставили плату 24 тис. грн.

Окрім того (і про це я наголошував у публікації), утримання школи призвело до відчутної втрати у соціальному розвитку громади.

Ми не маємо можливості навіть співфінансувати відновлення дитячого садка, реконструкцію стадіону, будівництво освітлення вулиць, придбання сміттєвозу, автобуса, реконструкцію амбулаторії, ремонт доріг, будівництво водогонів, ремонт водопостачання та водовідведення.

У великому об’ємі ми ці роботи виконували, не будучи об’єднаною громадою. А тут намагання (за «заповітом») колишнього керівника Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування Левченка зробити нас неспроможними знайшло шалену підтримку в особі п. Івасюка. І якщо на наші звернення забрати школу на утримання обласної ради ви відповідаєте, що не вистачає коштів, то так виходить, що Вінницька громада є також неспроможна. Якими ж тоді методами проводити оптимізацію шкіл, про яку ви так ратуєте?

Така позиція вам вигідна, тому що це робить не ваша структура, яка зобов’язана була це зробити. Але застопорилась через вашу власну трусість. Позиція вичікування: нехай хтось, а ми залишимось «пушистими» і… морально «замурзаними», не всі здогадаються. Для окозамилювання порахували, що на утримання школи вистачить 1 млн 100 тис. грн. Цих грошей, шановні,  вистачить на зарплату техпрацівникам до кінця року. А що робити далі?

Тільки для виконання протипожежних заходів (виготовляється ПКД) необхідно в межах 600 тис. грн. На території школи є пошкоджена вогнем будівля, яку необхідно хоча б накрити і закрити (приблизно 3-3,5 млн грн.), а ще забезпечувати навчальний процес – це 4,5 млн грн, і для ліцею – 900 тис. грн.

У школі навчається 190 дітей, із них 139 дітей із Сутисківської громади, 51 дитина із 12-ти інших громад, які за навчання своїх дітей не платять. Виділили кошти лише дві громади: Гнівань із 264 тис. грн – 43 тис. 472 грн, і Тиврів із 504 тис. грн – 71 тис. 619 грн.

За який рахунок утримувати школу? «Невже 11 громад області не можуть забезпечити навчання цих дітей у своїх громадах? Чому це повинна робити Сутисківська громада за власні кошти?». Своїх  дітей ми утримаємо і створимо для них необхідні умови.

Утримувати школу, яка на сьогодні не може визначитись, якою їй бути, виходячи із Закону України «Про освіту», уже протягом трьох років не має ліцензії на право займатися просвітницькою діяльністю і завдає відчутних грошових навантажень на громаду. Чи є резон?

А ця допомога в розмірі одного мільйона ста тисяч гривень схожа на побутову дійсність, коли дружина звернулась до свого чоловіка-професора, який ніколи не брав участі у забезпеченні сім’ї продуктами, про те, що в неї нема коштів йти на ринок, на що той відповів: «Люба, ти чому ж мовчиш, на тобі 20 гривень, і ні в чому собі не відмовляй».

Окрема подяка вам, пане Івасюк, від батьків дітей, які роками чекають на новий дитячий садок і запрошують на зустріч з ними. 

Рішення про утримання школи буде приймати наша громада, оскільки на її плечі лягає весь тягар такої оптимізації освіти і досить негативно позначається на соціальному розвитку населених пунктів.

Леонід Дідух,

голова Сутисківської ОГ 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені