У виробництві – партнери, на ринку – конкуренти

З великої кількості колись потужних молокопереробних підприємств області сьогодні на плаву залишилися одиниці. Серед них впевнено крокує у майбутнє і ТОВ «Гайсинський молокозавод». На думку генерального директора Тараса Осадчого, цьому сприяють нові підходи в організації виробництва, далекоглядна інноваційна виробнича і технологічна політика, висока якість продукції та прозорі довготривалі стосунки з партнерами.

 • Тарасе Володимировичу, нині в області нараховується до десятка молокопереробних підприємств, крім того, по наше молоко їдуть навіть із сусідніх областей. Натомість сировинні ресурси є досить обмежені: спеціалізованих молочно-товарних господарств не так уже й багато, а в приватному секторі спостерігається скорочення поголів’я ВРХ: старші люди вже не можуть тримати корів, а молоді – не хочуть. Як у цих умовах вдається забезпечувати підприємство сировиною відповідно до виробничих потужностей та виготовляти якісну продукцію?

–  Так, дійсно, ситуація з сировиною в цьому році доволі складна. Але відбувається скорочення насамперед низькопродуктивного поголів’я. На зміну йому в господарствах оновлюють стадо сучасними високопродуктивними породами корів, яких годують збалансованими кормами з усіма необхідними мікроелементами. Завдяки цьому надої дійсно якісного молока збільшуються. Крім того, завод має власну сировинну зону і вже багато років працює без посередників, що дозволяє оперативно реагувати на потреби селян, виходячи з наших можливостей. До того ж,  сьогодні в селах спостерігається тенденція до зростання кількості фермерських молочних господарств і створення дрібнотоварних сімейних молочних ферм.

Довіра до переробних підприємств, де думають про перспективу, вчасно і в повному обсязі розраховуються з господарствами і населенням, зростає. Власне, це сприяє довготривалим партнерським стосункам і зумовлює стабільність виробництва.

Щодо якості продукції, тут багато важить технічне переоснащення заводу та запровадження сучасних технологій, які дали можливість збільшити асортимент молочних виробів, знизити їх собівартість і значно підвищити якість. Усе це в комплексі сприяє зростанню динаміки виробничих процесів та економічних показників і, зокрема, оборотних коштів. Згодом вони знову вкладаються у розширення й оновлення виробництва та у закупівлю сировини.

Гайсинський молокозавод має давню і славну історію, адже лік його біографії розпочався ще далекого 1932 року. В умовах радянської планової економіки він, як і решта підприємств, працював стабільно, проте на зорі незалежності розпочалися проблеми. Колгоспи зникли, а разом з ними і тваринництво, що було надійною сировинною базою. В той час багато переробних підприємств теж припинили існування, а решта виживали, як могли. Переломним для Гайсинського молокозаводу став 2006 рік, коли змінився його правовий статус і керівництво.

 • Тоді нам довелося розпочинати роботу практично з чистого аркуша, – пригадує Тарас Осадчий, який очолив це підприємство у той скрутний час. – Головне, намагалися зберегти колектив, кваліфікованих, з досвідом фахівців, без яких налагодити виробництво по-новому було неможливо. Все інше потребувало заміни й оновлення. До мети йшли наполегливо, крок за кроком. Нелегко це давалось, але за останні 10 років ми зуміли повністю модернізувати підприємство технологічно, зберігши при цьому старі традиції і культуру виробництва сирів та вершкового масла.

Зокрема, сучасне обладнання встановлено в цеху приймання сировини, де відбувається її вхідний контроль. На цьому етапі проводиться бактофугування, сепарація і пастеризація молока, що дозволяє приводити його до необхідних параметрів. Повністю реконструйовано цех з виробництва вершкового масла, твердих і м’яких сирів. Модернізовані камери дозрівання сиру і побудовані додаткові сховища для зберігання готової продукції. 

Як пояснив Тарас Володимирович, при виробництві сирів побічним продуктом є велика кількість молочної сироватки. Довгі роки вона підлягала утилізації на фільтраційних полях, що завдавало істотної шкоди навколишньому середовищу. У 2014 році на заводі реалізовано технологію нанофільтрації сироватки, що зменшує вміст мінералів, особливо хлоридів натрію і калію, відбувається процес її концентрації і часткової демінералізації. А вже на початку 2018 було запущено в експлуатацію цех з виробництва сухих молочних продуктів, що дозволило виробляти вже цілком суху сироватку і сухе знежирене молоко. Тобто, на підприємстві забезпечили безвідходне виробництво. Загалом на сьогоднішній день технологічні потужності заводу дозволяють щомісяця виробляти 300 тонн твердих і 120 тонн м’яких та плавлених сирів, 400 тонн масла і спредів, 360 тонн сухих молочних продуктів.

На підприємстві впроваджена система управління якістю та безпекою харчових продуктів відповідно до вимог міжнародних стандартів ISO 22000 (HACCP), отриманий сертифікат харчової безпеки FSSC-22000.Завдяки цьому, географія поставок давно вийшла за межі України і включає Молдову, Білорусь, Казахстан , Грузію, Єгипет, Йорданію, В’єтнам, Саудівську Аравію.

Сьогодні ТОВ «Гайсинський молокозавод» має в Україні 11 регіональних представництв із продажів, тож його вироби, крім Вінниччини, знають у Хмельницькій, Житомирській, Київській, Харківській, Дніпропетровській,  Кіровоградській, Донецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській та Чернівецькій областях, має прямі торговельні контракти з відомими регіональними та вітчизняними мережами, такими як «Грош», «Фоззі», «Ашан».

 • Асортимент нашої продукції нараховує понад 20 найменувань, серед яких є вироби, виготовлені як за ДСТУ, так і власні розробки за ТУ, – пояснює Тарас Осадчий. – Зокрема, попитом користуються тверді сири: «Мааздам», «Буковинський», «Фамільний», «Голландський»; сирні продукти:  «Гауда», «Руський класичний»; м’які сичужні сири: «Моцарелла», «Чеддер», «Сулугуні» та його різновиди – косички й палички копчені; сир плавлений копчений «Ковбасний»; масло солодковершкове селянське «Гайсинське» жирністю  72,5 % та 82,0 %, фасоване і моноліт; спреди солодковершкові, а також – сироватка молочна суха демінералізована, маслянка суха та сухе знежирене молоко.
 • Тарасе Володимировичу, а що сприяє комерційним успіхам молокозаводу?
 • Насамперед висока якість і безпека наших продуктів. Ми не тільки ретельно відбираємо сировину, але й забезпечуємо високотехнологічний процес її переробки та багаторівневий контроль якісних показників. Досягнути цього без серйозного технічного переоснащення  виробництва було просто неможливо. Тому й кошти на інноваційні заходи виділяються досить солідні. Якщо відверто – наш молокозавод пережив масштабну технічну революцію. 

Перебуваючи нині в ідеально чистих і блискучих від нержавіючої сталі цехах Гайсинського молокозаводу, зовсім не віриться, що яких 15 років тому він перебував на межі виживання.

 • Тарасе Володимировичу, а не страшно було починати фактично нову справу?
 • Страху як такого не було, була впевненість у собі й колективі, що в нас усе вийде, а ще – велике бажання довести собі й іншим, що ми чогось варті. Коли прийняв це підприємство, головним для мене було спрямувати діяльність колективу у ринкове русло. Щоб люди подивилися на сучасний світ по-новому і відчули себе в ньому господарями. В тих умовах не розгубитися було важко. Значна нестача оборотних коштів, перевиробництво молочної продукції і перенасичення нею ринку, низька конкурентоздатність і  висока собівартість – усе це вказувало на те, що потрібне вдосконалення виробництва, адаптація його до нових ринкових умов. Тому ставились стратегічні завдання – знизити виробничі затрати, запровадити більш ефективні технології, знайти можливості для випуску нових видів продукції, на які є попит, повніше використати існуючі резерви.
 • У сьогоднішніх умовах важко не втратити ринок, залишатись конкурентоздатним.
 • Дійсно, необхідно постійно аналізувати  й прогнозувати потреби ринку, а відтак – вносити відповідні корективи у виробництво. Тому працювали й працюємо над освоєнням таких видів продукції, про які  раніше тут навіть не мріяли. Взяти ту ж суху сироватку, котра використовується для виробництва концентрованих кормів для тваринництва і різних добавок в інших галузях. У портфелі постійно слід мати нові розробки продуктів на рік-два наперед. При цьому обов’язково враховувати потреби й попит споживача. Тому якість продукції, її асортимент мають бути бездоганними. 

Згодом знайомство з Гайсинським молокозаводом продовжила головний технолог підприємства Оксана Бугрим безпосередньо у його цехах.

 • Процес виготовлення солодковершкового масла більш-менш відомий. У селах, мабуть, і досі є старі маслобійки. А як народжується сир?
 • Як і вся молочна продукція – з приймання сировини. Це надзвичайно відповідальний етап, який потребує особливої уваги і наявності сучасного лабораторного обладнання. Наша лабораторія відповідає усім сучасним вимогам і дозволяє провести «діагностику» щойно отриманого молока на найвищому рівні, а згодом привести його до відповідних параметрів, нормалізувати для подальшої переробки. Загалом лабораторні дослідження проводяться на всьому технологічному маршруті, що дає можливість контролювати якісні показники покроково на кожному етапі виробничого процесу. Завершальним акордом є контроль якості вже готових виробів. Крім цього, лабораторія є стартовим майданчиком для розробок і запровадження власних розробок нових видів продукції.   

За її словами, щойно лабораторія провела контрольне тестування, молоко з автоцистерн потрапляє до приймально-апаратного цеху, де ретельно очищується від патогенної мікрофлори і механічних часток, охолоджується та накопичується у спеціальних резервуарах. Частина сировини сепарується для отримання вершків, а в подальшому – вершкового масла у маслоробному цеху. Після первинної обробки молоко охолоджується до низьких температур, потім пастеризується і знову охолоджується до температури заквашування. В цілому процес виготовлення сиру є тривалим і потребує виконання багатьох почергових операцій, тому немає потреби описувати все детально. Якщо коротко – після додавання закваски й ферментів утворюється білковий згусток, який подрібнюють для отримання сирного зерна. Потім його відділяють від сироватки й наповнюють ним форми, пресують, просолюють у спеціальних контейнерах за відповідних параметрів. Після – сирні головки чи бруски пакуються у термоплівку і відправляються у камери на дозрівання за відповідної температури. Кожен вид сиру має свій термін дозрівання. Наприкінці процесу готовий сир потрапляє на стелажі у камеру зберігання при низьких температурах. 

 • Окремої уваги потребує переробка сироватки, – продовжує Оксана Володимирівна. – Щоб запровадити безвідходне виробництво, у 2014 році завод спільно з датською компанією «GEA» ввів в експлуатацію цех з виробництва згущеної демінералізованої сироватки при допомозі нанофільтраційної установки. А в 2017 – цех з виробництва сухих молочних продуктів, де завдяки вакуум-випарювальному обладнанню концентрована сироватка перетворюється у сухий порошок.

І останній важливий момент. Переробка молока є досить енергоємним виробництвом, що потребує значних енергетичних ресурсів. Щоб зменшити їх використання, а заодно й викиди в атмосферу парникових газів,  торік на дахах заводських будівель встановлено сонячні панелі загальною потужністю 0,4 МВт. Завдяки цьому за рік роботи підприємство виробило 1,43 МВТ електричної енергії, що еквівалентно зменшенню викидів 221т СО2. Виручають панелі і під час пікових навантажень. 

Сьогодні в кожному цеху тут працює сучасне високотехнологічне устаткування, здебільшого імпортного виробництва, тому коштує воно недешево. Але в даному випадку мета виправдовує затрати. Результатом усіх дороговартісних інвестицій є конкурентоздатна якісна продукція, яка користується попитом на ринку і забезпечує молокозаводу високі рейтингові позиції та визнання. Підприємство постійно отримує відзнаки й нагороди на численних виставках і конкурсах якості, зокрема, неодноразово було переможцем регіонального конкурсу «Краща торгова марка Поділля» та «Бізнес-еліта Поділля», нагороджувалося дипломом загальнодержавної виставки «Мальовнича Україна». Усі ці досягнення свідчать про те, що ТОВ «Гайсинський молокозавод» має перспективу і впевнено крокує у майбутнє, підкоряючи вершини.

Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені