«У культурі працюють тільки оптимісти й ентузіасти»,

каже начальник відділу культури і туризму Крижопільської селищної ради Леся Василівна Ошовська.

Мені приємно зазначити, що у нас склались добрі, людські стосунки з депутатами селищної ради, а надто з головою селищної ради Володимиром Миколайовичем Василишеним. Це прекрасна людина, керівник від Бога. Він не відмовляє нам,  працівникам культури, у фінансовій підтримці. Щоразу цікавиться нашими справами. Тому ми не відчуваємо проблем. При цьому всі відділи селищної ради також йдуть нам завжди назустріч. Володимир Миколайович – людина слова: пообіцяв – зробив. Він завжди каже: мені подобається допомагати працівникам культури, бо вони звеселяють людей, піднімають їх настрій. Попри свою зайнятість, завжди знаходить час, аби побувати в нашому будинку культури, завітати до відділу культури, заглибитися у проблеми і допомогти. Тож мою вдячність Володимиру Миколайовичу просто не передати словами. Так само хочу подякувати і його заступникам – Валентині Михайлівні Чабанюк та Ігорю Валерійовичу Василишену. А ще хочу згадати добрим словом начальника відділу освіти Жанну Вікторівну Тисменецьку, яка завжди безвідмовно надає на всі концертні поїздки автобуси.

  • Пані Лесю, мені розповідали, що ви гарно співаєте разом зі своїм сімейним квартетом. Це правда?
  • Так. Коли відбуваються концерти, то разом зі мною на сцені завжди виступають мої дочки. Вікторія – студентка Київського національного університету культури. Вероніка – учениця місцевої школи та чоловік Юрій, викладач музичної школи, керівник духового оркестру. Виконуємо пісні про Україну, рідний Подільський край, патріотичні твори. Коли ми співаємо, зал завжди аплодує та викликає на «біс». Це приємно. Душа й серце наповнюються від цього неповторними почуттями й радістю життя.
  • Кажуть, що слухати ваш сімейний квартет без захоплення просто неможливо. Тож напрошується закономірне питання: звідки у вас ця пісенна майстерність?
  • Коли я пішла ще школяркою до Крижопільської музичної школи, то вже тоді співала на сцені Будинку культури. Я перейняла пісенний талант своєї бабусі Ганни, батькової матері. Вона й нині, в свої 90 років, співає так, що ми всією родиною радіємо її таланту. Мої батьки хотіли, щоб я стала лікарем, але я наполягла на своєму. І скажу, що зробила правильний вибір у житті. Успішно закінчила Тульчинське культосвітнє училище, зустріла там свою долю – коханого чоловіка й однодумця Юрія. За розподілом приїхали обоє на мою батьківщину в Крижопіль. Батьки нам зробили гарне весілля, де було багато гостей. Нас прийняли тоді на роботу викладачами музичної школи. Поступово до нас приходили визнання й досвід.  Згодом закінчила ще й Київський національний університет культури.
  • Скільки в селищній громаді є нині народних колективів?
  • Почесне звання самодіяльного, народного отримав фольклорний ансамбль Тернівського будинку культури ім. Героя Соціалістичної праці Ольги Десяк, яким керує Ганна Демидовська. 14 учасників ансамблю – не просто ідеально підібрані голоси й багатий репертуар. Це ще й дружна сім’я творчих жінок, які підтримують одна одну в радості й біді, живуть українською народною піснею. Звання народного отримав також ансамбль духових інструментів СБК, де керівником Юрій Ошовський. Їхню майстерність високо оцінено не лише земляками, а й обласними любителями духової музики. Не можу не згадати й про чоловічий самодіяльний, народний колектив «Кряжани», де керівником Олександр Пацлай. Цьому ансамблю йде 40-й рік з часу його створення. А заснував його самодіяльний композитор, поет Дмитро Казанський – воістину талановитий митець. Але 25 років тому, після важкої хвороби, на 43 році він пішов із життя. Тепер кожного разу, виступаючи з концертом, завжди згадують добрим словом цього талановитого співака та композитора. Ще довго грітимуть серця людей його яскраві пісні про волю, Україну, красу, кохання, мамину хату й рідне село. Цей колектив брав участь в телетурнірі «Сонячні кларнети», виступав з концертами в Києві, Вінниці, Одесі, Львові, Луцьку, а також у Польщі, Білорусі, Росії та Молдові. Записи пісень ансамблю, а їх понад 50, неодноразово звучали на республіканському радіо та телебаченні. Коли я розмовляю з учасниками цього колективу, то завжди чую від них: «Коли ми співаємо, то не відчуваємо старості». Радують земляків народні ансамблі «Крижопільські молодички», «Суцвіття», «Грація», «Дзвіночок», «Соколівчанка», театр естради «Факел», де керівниками Ганна Лагуна, Леся Ошовська, Алла Малютяк, Людмила Резнік, Анатолій Франчук. 15 колективів мають у нас звання «народний». Діє також зразковий дитячий духовий оркестр.
  • Люди завжди прагнуть краси. Їх тягне до культури та мистецтва. Що робите, аби задовольнити потяг земляків до прекрасного?

– Традиційними стали мистецькі заходи, що пропагують національну культуру України – фестивалі народної творчості «Різдвяне диво», «Пасхальна радість», регіональне свято духової музики «Сурми Поділля», свято Івана Купала, а також широкомасштабні творчі проєкти «Від усієї душі», «З теплом у серці», «Ви перемогли, а ми – пам’ятаємо», вшанування ветеранів війни та бойових дій на території інших держав, матерів-героїнь, людей праці та похилого віку. Слід також згадати про роботу школи мистецтв, де керівником Юлія Шаповалова, яка впродовж першої половини року взяла участь у 15 міжнародних дистанційних мистецьких конкурсах та фестивалях, де 43 учасники стали лауреатами міжнародних фестивалів, 35 – лауреатами всеукраїнських, 7 – обласних та 11 – регіональних конкурсів. 6 народних колективів нашої селищної громади нещодавно брали участь у Всеукраїнському фестивалі «Подільські обереги» в селі Буша, де також відзначені дипломами.

  • Відомо, що галузь культури Крижопільської громади наразі серед кращих в області. Що ж тримає культпрацівників, чия зарплата бажає бути кращою, на роботі?
  • Ентузіазм, професіоналізм та велика любов до рідного Подільського краю. У нас всі працівники культури мають вищу фахову або середню спеціальну освіту. А це означає, що вони талановиті співаки, режисери чи хореографи. Завдяки цьому заклади культури в наших селах працюють на високому рівні. Найкраще з них проводиться робота в Красносілці, Жабокричі, Заболотному, Крикливцях, Соколівці, Тернівці. Проводяться інноваційні форми роботи з урахуванням інтересів і запитів читачів у бібліотечній справі. Це й акції «Бібліотека під відкритим небом» та організація нових інформаційних інтернет-мереж. Мені приємно відзначити, що бібліотечна система нашого селища стала переможцем міжнародного проєкту «Бібліоміст», завдяки якому отримали 12 комп’ютерів. Крім цього, в кожній бібліотеці тепер є передплачена відділом культури газета «Вінниччина». Велику допомогу закладам культури надають наші спонсори: ТОВ «Агробізнес», керівник Олег Сабуцький, ПрАТ ПК «Поділля», генеральний директор Олег Заплетенюк, фермерські господарства Олександра Корчового, Олександра Гуменного, Михайла Жеваги, Сергія Огородніка, Людмили Василишеної, Ольги Олексійчук, Михайла Присяжнюка, директори шкіл Михайло Мартинюк, Людмила Рясна та багато інших. Словом, попри всі фінансові та економічні труднощі, культурно-мистецьке життя в Крижопільській селищній громаді не згортається, а нерідко навіть набирає навіть нових обертів.

Спілкувався Володимир БРЕНДУЛЯК

Тульчинський район

 Крижопільська громада

На світлині: начальник відділу культури і туризму Леся Ошовська ��

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені