Загадкове підземелля

Виявляється, частина європейської історії розташована в селі Серебрія Могилів–Подільського району. Саме так, ідеться про ДОТ №86…

 Як повідомляє учасник громадської організації «Парус» Ян Тягульський, наразі команда небайдужих людей працює над відновленням історичного об’єкта як частини туристичного маршруту.

– Ми завжди шукаємо можливість організувати якийсь фестиваль у наших краях чи провести реконструкцію бою, як це було 2018 року, – каже він. – Хочеться показати, що є таке село Серебрія на карті України, і воно разом зі своїми катакомбами точно варте уваги.

Взагалі в Могилів–Подільському районі знаходиться близько 140 довготривалих оборонних точок. Більшість із них було підірвано. А будівництво самого ДОТу  №86 тривало з 1933 по 1938 роки. Справді дивує те, що все це відбувалося в нічну пору доби і під великою секретністю, але аж ніяк не вплинуло на якість споруди. Як бачимо, серебрійська пам’ятка збереглася після Другої світової війни й донині в доволі хорошому стані і, можливо, в майбутньому стане справжньою туристичною окрасою села. Споруда довжиною 905 метрів розташована глибоко під землею.  Вона містить у собі 56 кімнат, де раніше знаходилися свердловина для води, санітарні вузли, кухня, кімнати для відпочинку та збереження зброї. Було в той час і радіаторне опалення. До сьогодні в підземеллі також збереглися уламки керамічної плитки, а раніше там знаходили навіть артилерійські снаряди. На жаль, не витримала верхня частина ДОТу, адже час і люди над ним трохи «попрацювали», але уявити, як це все виглядало раніше –  можна.

Розповідає Ян Тягульський і про свого колегу-військовослужбовця, прикордонника Сергія Кладька, який теж долучився до відновлювальних робіт ДОТу №86. Каже, що чоловік має багато архівних документів по мінній групі Ямпільського й Могилів–Подільського укріплення.

– У 2018 році за підтримки місцевої влади ми зробили реконструкцію бою часів Другої світової. А перед цим познайомилися з  членами вінницької громадської організації «Жива історія» і співпрацюємо з ними, підтримуємо зв’язки. До речі, Сергій разом із цією організацією відвідував реконструкцію одеських катакомб.

Сьогодні багато людей зацікавлені оборонним об’єктом. Часто безкоштовні екскурсії відвідують журналісти, краєзнавці, районна адміністрація. Були також і гості з Англії та Італії.

– Перед тим, як провести екскурсію, я кажу відвідувачам: «Будьте готові, що звідти ви вийдете зовсім іншими людьми». «Розкрутити» ДОТ дуже просто по принципу Буші, але треба бути готовим працювати там. Споруду потрібно взяти на баланс, зробити землевідведення, занести його в «зелену зону», і тоді розпочнуться відновлювальні роботи, які полягають в тому, щоб почистити ходи, шахти, зробити так, щоб все було безпечно. Також потрібно розмістити якусь наочну агітацію, інформаційні щити, – розповідає Ян Тягульський.

А от скільки часу займе реконструкція довготривалої оборонної точки – це вже залежить від фінансів. Та все ж жителі Серебрії надіються на якийсь європейський грант, що допоможе реалізувати всі задуми і зробити ДОТ №86 привабливим туристичним маршрутом.

Ольга КРИКУН

Могилів-Подільський район

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені