«У правоохоронній діяльності, як і в медицині, важливо виявити загрозу завчасно…»

Уже доведено на практиці, що попередити скоєння злочину набагато легше, аніж потім його розкрити і покарати винних. Для цього в області активно реалізуються проєкти організації безпекового простору. Що це означає і наскільки превентивні заходи виправдовують мету – у розмові із заступником начальника ГУНП у Вінницькій області капітаном поліції Ігорем Волокітенком.

Ігоре Олександровичу, насамперед охарактеризуйте загальний стан криміногенної ситуації з початку цього року і порівняно з аналогічним періодом минулого, якою є тенденція – до збільшення чи зменшення зареєстрованих злочинів? У структурі злочинів, які переважають?

-Криміногенна ситуація в області залишається стабільною та контрольованою. Порівняно з аналогічним періодом минулого року рівень злочинності на території області продовжує тенденцію до зниження (-3,7%). За вісім місяців з початку року зареєстровано 14332 злочини проти 14881 злочину минулого року. Це з урахуванням уже закритих. Понад половину всіх скоєних складають злочини корисливо-майнового характеру, перш за все це крадіжки цінностей різних форм власності та шахрайства.

Також у поточному році зареєстровано 30 умисних вбивств (всі розкриті), що становить 0,7% від загальної кількості зареєстрованих злочинів, зареєстровано 142 факти хуліганства (1% від загального рівня злочинності), 93 випадки незаконного заволодіння транспортними засобами (0,6%) і 1473 факти наркозлочинів (10,3% від загального рівня злочинності).

Хотілося б дізнатися більш детально, що означає термін «безпековий простір» і що передбачає його організація?

– Якщо коротко, то це створення мережі поліцейських станцій, ситуаційних центрів, встановлення камер відеоспостереження, наявність на вулицях патрульних поліції. Загалом цьому питанню приділяється особлива увага.

Зокрема, у лютому поточного року Головне управління підписало меморандум про співпрацю з усіма керівниками територіальних громад області щодо організації взаємодії поліції з місцевими органами влади для створення безпекового простору на території області. В рамках співпраці розпочато реалізацію державного проєкту «Поліцейський офіцер громади». Це абсолютно новий спосіб надання якісного поліцейського сервісу на основі безпосередньої взаємодії з населенням. На сьогоднішній день на території області відкрито 31 поліцейську станцію, а до кінця року заплановано відкрити ще 6. Основною метою проєкту є постійне перебування поліцейського на території громади та своєчасне надання допомоги її жителям.

Окрім того, 23 жовтня 2020 року в Головному управлінні розпочав роботу оновлений ситуаційний центр, оснащений сучасною системою відеоспостереження, геолокації та пошуковою системою транспортних засобів у режимі онлайн та іншими технічними можливостями задля підвищення безпеки. Разом з тим, продовжується робота щодо розвитку системи відеонагляду. На сьогодні встановлено 2672 камери відеоспостереження, з яких 65 з опцією штучного інтелекту, що дає змогу розпізнавати окремих осіб в місцях скупчення людей та автомобільні державні номерні знаки. Усе це дає можливість оцінювати оперативну обстановку в режимі реального часу, приймати відповідні рішення та координувати дії нарядів поліції, які знаходяться на місці події чи поблизу.

Що передбачає проєкт «Поліцейський офіцер громади» і чи є його реалізація обов’язковою в усіх нині діючих громадах, якою у цьому проєкті є їхня безпосередня фінансова чи матеріальна участь?

-Проєкт «Поліцейський офіцер громади» передбачає взаємодію поліції з громадою за принципом «Community policing», а саме – щоденну співпрацю поліцейського з населенням та місцевою владою. Головна мета – створення безпекового середовища, щоб у будь-який час кожен мешканець населеного пункту мав змогу звернутися по допомогу до поліцейського.

Реалізація цього проєкту в кожній громаді не є обов’язковою, громада сама вирішує, чи потрібний їй такий поліцейський. Якщо громада хоче взяти участь у реалізації проєкту, то має взяти на себе певні зобов’язання, зокрема виділення приміщення під поліцейську станцію, облаштування її меблями, оргтехнікою, канцелярією, засобами зв’язку, доступом до мережі Інтернет; виділити кошти на купівлю автомобіля Renault Duster, забезпечити паливо-мастильними матеріалами (до 150 літрів на місяць) за рахунок субвенцій, за необхідності – виділення службового житла для поліцейського офіцера громади, який не тільки працюватиме, а й житиме у цій громаді.

На сьогоднішній день 28 територіальних громад області взяли участь у цьому проєкті, облаштували 31 поліцейську станцію та придбали службові автомобілі. На посадах поліцейських офіцерів громад працюватимуть поліцейські, які пройшли спеціальний конкурсний відбір та відповідне навчання. Сьогодні готові приступити до виконання своїх обов’язків на цих посадах 51 поліцейський, ще 7 перебувають нині на навчанні. Крім цього, зараз розпочато відбір ще на 30 посад поліцейських офіцерів громади.

Загалом до кінця року планується відібрати, підготувати та забезпечити поліцейськими 49 територіальних громад Вінниччини.

Нелегальне володіння зброєю у зв’язку із воєнними діями на Сході і протидія цьому в області.

-У сфері незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухівки викрито 78 злочинів, у тому числі 62 факти незаконного зберігання вогнепальної зброї. Для прикладу, у Вінниці викрито стійке злочинне угруповання, яке займалося нелегальним збутом зброї – під час санкціонованих обшуків вилучено 33 одиниці вогнепальної зброї та більше 7 тисяч набоїв. А всього з початку року з незаконного обігу вилучено: 7 одиниць автоматичної зброї; 5 обрізів мисливських рушниць; 5 гвинтівок; 3 карабіни; 47 пістолетів; 2 саморобних пристрої для відстрілу куль; 20 гладкоствольних рушниць; 1 кг 188 г вибухової речовини; 10 тис. 505 шт. набоїв; 15 гранат; 58 одиниць холодної зброї. Однак на сьогодні жодного факту виявлення зброї, яка незаконно ввезена із зони проведення ООС, не виявлено.

Радянська міліція працювала на «бобиках» ГАЗ-69 і мотоциклах з допотопними раціями та пістолетами ПМ. Яким є сучасний стан технічного і вогневого оснащення, сучасними засобами зв’язку?

-Дійсно, забезпечення підрозділів Національної поліції України значно поліпшилось. Це і зброя заводів «ФОРТ» та Укроборонпрому, зброя виробників США, Чехії і Туреччини. Це ж стосується автомобільного парку. Зокрема, по нашому управлінню нараховується майже 700 транспортних засобів вітчизняного та іноземного виробництва. З початку поточного року ГУНП у Вінницькій області поповнило наявний автомобільний парк службового транспорту на 26 одиниць, з яких 14 автомобілів отримано централізовано від ДУ «ЦОП НП України» та 12 автомобілів марки Рено Трафік (3 од.), Рено Дастер (8 од.), Рено Доккер (1 од.) придбано самостійно за кошти субвенцій місцевих бюджетів.

Крім того, наразі очікуємо отримати ще 22 автомобілі від ДУ «ЦОП НП України» для забезпечення потреб поліцейських офіцерів громади. Цього року було закуплено 200 планшетів, 52 чекових принтери та автоматів для видачі чеків, комплект системи відеоспостереження, відеореєстрації та трансляції відеосигналу. Разом з тим, підрозділи поліції постійно забезпечуються сучасними персональними комп’ютерами, моноблоками, багатофункціональними пристроями, планшетами, нагрудними відеокамерами, автомобільними відеореєстраторами, проведено закупівлю необхідного обладнання та наразі встановлено системи відеоспостереження в ГУНП у Вінницькій області та його територіальних підрозділах.

Кадрове забезпечення: чи є проблеми з комплектуванням оперативно-слідчих підрозділів, служби дільничних інспекторів?

-У Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області постійно проводяться організаційно-практичні заходи щодо комплектування підрозділів кримінальної поліції, слідчих підрозділів та підрозділів превентивної діяльності.

Станом на 06.09.2021 штат кримінальної поліції Головного управління складає 544 посади, некомплект – 35 посад (6,4 %), штат слідчих підрозділів – 581 посаду, некомплект – 68 посад (11,7%), штат підрозділів превентивної діяльності – 1096 посад, некомплект – 72 посади (6,6%), з них дільничних офіцерів поліції по штату 265, некомплект – 24 посади (9,1%) та поліцейських офіцерів громади по штату 51, некомплект – 9 (17,6%).

З метою укомплектування вакантних посад вказаних підрозділів у Головному управлінні Національної поліції у Вінницькій області з початку поточного року було оголошено 2 конкурсних відбори на зайняття вакантних посад дільничних офіцерів поліції, за результатами якого успішно пройшли всі етапи конкурсного відбору, призначені на відповідні посади та направлені для проходження первинної професійної підготовки 18 працівників, 1 конкурсний відбір до слідчих підрозділів, за результатами якого успішно пройшли всі етапи конкурсного відбору, призначені на відповідні посади та направлені для проходження первинної професійної підготовки 3 працівники, та 1 конкурсний відбір на зайняття вакантних посад до підрозділів кримінальної поліції, за результатами якого успішно пройшли всі етапи конкурсного відбору, призначені на відповідні посади, які протягом тижня будуть направлені для проходження первинної професійної підготовки, 4 працівники.

З початку 2021 року призначено 4 працівники, які прибули за переведенням з інших структурних підрозділів НПУ на вакантні посади ДОП, 11 працівників до підрозділів кримінальної поліції та 5 до слідчих підрозділів.

У липні п.р. до територіальних підрозділів для подальшого проходження служби прибуло 48 випускників ЗВО МВС України із специфічними умовами навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр». Вони працюватимуть у підрозділі кримінальної поліції, превентивної діяльності, слідстві.

Разом з цим, з початку року в Головному управлінні проведено роботу щодо відбору та направлення на навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання за напрямом підготовки «Правоохоронна діяльність» та «Право» – 247 осіб.

Яким є матеріально-фінансове забезпечення працівників поліції, чи є достатньою, на вашу думку, мотивація працювати чесно й відповідально?

-Мотивація обумовлюється насамперед стабільною роботою поліцейських, своєчасною виплатою їм грошового забезпечення, безоплатним медичним обслуговуванням, обстеженням та лікуванням як самих поліцейських, так і членів їх сімей в закладах охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ України.

Разом з тим, середньомісячне грошове забезпечення поліцейських становить: для середнього складу поліції – 14,5 тис. грн, для молодшого складу – 11,6 тис. грн.

Згідно зі статистичними даними платформи Work.ua, ці показники відповідають середній заробітній платі по Вінницькому регіону. Окрім того, поліцейським області, які забезпечують життєдіяльність населення на період карантину, систематично здійснюється додаткова доплата, яка залежно від відпрацьованих діб складає 1-3 тис. грн на місяць.

Важливим у соціальному захисті поліцейських та членів їх сімей є виплата грошової компенсації за винайм житла відповідно до постанови КМУ від 24.10.2018 № 866 «Про затвердження Порядку виплати та визначення розміру грошової компенсації поліцейським за найм ними житла». На сьогодні цією програмою користується 31 поліцейський області, щомісячний розмір виплати яким становить від 2 до 5 тис. грн. Також поліцейські Вінниччини беруть активну участь у програмі пільгового фінансового лізингу. У рамках цієї програми довгоочікуване житло отримали 36 поліцейських області. Сума компенсації лізингу нових платежів залежить від стажу роботи та складу родини. Наприклад, маючи вислугу від 5 до 10 років, щомісячний платіж зменшується на 10%, від 10 до 15 років – на 20%, від 15 років – на 30%. Окрім цього, за наявності дітей платіж зменшується ще на 5% за кожну дитину. Отже, найбільш сприятливі умови будуть у подружжя, в якому обидва члени сім’ї мають право на отримання житла, їм компенсація подвоюється.

Специфіка роботи поліцейських полягає в особливо складних умовах праці, стресових ситуаціях, підвищеному рівні ризику тощо. Гідний рівень грошового забезпечення, продумана система заходів соціального захисту є важливими умовами формування кадрового корпусу поліцейських Вінниччини, здатного виконувати всі поставлені завдання із забезпечення безпеки публічного порядку та боротьби із злочинністю.

На якому рівні є протидія наркозлочинності?

-З початку року зареєстровано 648 наркозлочинів, в тому числі 258 фактів збуту наркотичних речовин. Здебільшого збут наркотичних речовин відбувається шляхом «закладок».

Задокументовано злочинну діяльність 2 організованих злочинних груп, які організували канали постачання наркотиків до державних установ виконання покарань – Ладижинської ВК №39 та Літинської ВК №123. Також припинено діяльність 5 нарколабораторій та задокументовано 10 фактів створення наркопритонів. З незаконного обігу вилучено: 20 кг 838 г канабісу; 0,08 кг метадону; 0,6 кг амфетаміну; 6435 рослин маку снодійного та 2439 рослин конопель.

– Звернення громадян – скільки надійшло з початку року і порівняно з минулим, основна їх тематика?

– За вісім місяців поточного року до підрозділів поліції області надійшло 144967 звернень громадян, що майже на рівні минулого року.

З них 10,2 % (14779) – з ознаками кримінальних правопорушень, 4,2% (6027) з ознаками адміністративних правопорушень. Основною тематикою звернень, як і в минулі роки, залишаються повідомлення про побутові конфлікти, вирішення цивільно-правових спорів, незадовільну роботу комунальних підприємств, поганий стан об’єктів інфраструктури та інші звернення інформаційного характеру.

У яких випадках люди самі сприяють злочинцям, провокуючи на правопорушення?

-Як уже зазначалося, значну частку зареєстрованих злочинів складають крадіжки та шахрайства. На жаль, часто люди самі провокують злодіїв, виставляючи у соцмережах фото своїх рідних, домашніх улюбленців, машин, подорожей тощо. Це дає можливість злочинцю орієнтуватись у фінансовій спроможності людини, з’ясувати, з ким вона проживає, прорахувати, хто та в який час з членів сім’ї може бути відсутнім вдома. Також на домашніх фото досвічені злодії можуть розгледіти й цінні речі. Таким чином люди самі сприяють вчиненню крадіжок, в тому числі квартирних, незаконному заволодінню транспортними засобами тощо.

Також досить часто люди легковажать з грошима, знімають значні суми у вуличних банкоматах, їдуть з ними у громадському транспорті, надійно не сховавши, залишають сумки в машинах. Така безпечність призводить до легкої наживи для злодіїв. Тому завжди будьте обережними, не втрачайте пильності. Як кажуть, береженого Бог береже.

Спілкувався

Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені