«Я кайфую від своєї роботи»,
– зізнається мешканка села Нараївка Краснопільської територіальної громади Оксана Швець.
Пані Оксана понад три роки працює бібліотекарем у Нараївці, хоча за фахом вона модельєр-конструктор верхнього одягу. З юних років наша героїня відрізнялася хорошими спортивними даними, вольовим характером та творчою натурою. Бажання вступати до військової академії розвіялося після довгих материних переконань: «Ну ти ж дівчинка…». Тож подальшу долю юної Оксани визначив довідник зі вступу до вузів. Однак, отримавши диплом модельєра, дівчина так і не загорілася бажанням створювати нові колекції чи започатковувати власну справу в модній сфері.
Рік Оксана Швець пропрацювала в ательє закрійником, але заміжжя змусило її повернутися до рідного села, де про модні колекції мало що знали й погано собі уявляли. Незабаром у подружжя народилася перша донечка, зрештою побут та піклування про родину надовго зайняли ключове місце в житті пані Оксани.
Статус господині наша героїня вдало поєднувала з роботою вчителя праці в місцевій школі, також працювала помічником вихователя в дитячому садочку, де повною мірою й розкрився її природний талант створювати красу навколо себе. Майстриня-самоучка постійно займалася рукоділлям: в’язала гачком, плела шпицями, шила настінні іграшки, робила декупаж на старих глечиках, тим самим даючи їм нове життя, вишивала бісером одяг та картини й виробляла з нього різноманітні інтер’єрні прикраси. Оксана Швець також вміє виготовляти топіарій та фотозони для місцевих святкових заходів. Всі свої роботи майстриня роздає або дарує. Каже, що вона митець, а не бізнесмен і робити гроші на своїй творчості просто не вміє.
– Коли голова нашої територіальної громади Катерина Романенко заступила на посаду, то запропонувала мені піти відроджувати сільську бібліотеку, яка, між іншим, була зачинена вже півтора року. Її приміщення знаходилося в жахливому стані, книжки та речі розтягнули хто куди, опалення не було, так само як і елементарних умов для праці. Спершу мені довелося дуже важко, постійно просилася назад до садочка, – пригадує події трирічної давності пані Оксана. – Потім ми написали проєкт на відродження сільської бібліотеки і, на щастя, виграли його. Зробили достойний ремонт, придбали меблі, техніку, книги і створили новий креативний освітньо-розважальний простір. Для дітей я проводжу тут гуртки, а дорослих до бібліотеки «заманюємо» «зеленим» кінотеатром просто неба, де можна подивитися фільми, послухати музику чи гуртом повболівати за футбольний матч. Проектор, хороший інтернет і біла плівка на стіні – ось і все, що потрібно для хорошого вечора. На жаль, перегляд фільмів не набув такої популярності як спорт онлайн. Хочу відзначити, що наші глядачі поводяться пристойно і завжди після себе прибирають. Тут вони можуть вдосталь накричатися, повеселитися, адже емоцій під час перегляду спортивних подій не стримують, і мирно розійтися по домівках.
– На гуртках у бібліотеці робимо з дітками солодкі букети на свята, виготовляємо деревця щастя, крутимо квілінг, працюємо з технікою декупаж та багато іншого. Хочу також навчити своїх гуртківців робити ляльки-мотанки, планую цим зайнятися одразу після відпустки. Фантазія у мене фонтанує, – жартує бібліотекарка.
Нещодавно для місцевих жінок у читальні з’явилося додаткове спільне хобі. Вони збираються разом, аби позайматися фітнесом, поспілкуватися та покращити своє самопочуття за допомогою неважких фізичних вправ. Влітку організувати фітнес у дівчат не виходить, адже вдома у кожної з них багато роботи. А от з осені, коли садово-польові клопоти підходять до завершення, вдається зібрати невеличкий колектив для занять спортом. Тут дівчата розминаються, розтягуються, але без надриву, а в кінці заняття дозволяють собі порелаксувати під приємну музику.
Розведення та догляд за квітами – то ще одне хобі Оксани Швець. Більшість вазонів зі свого дому вона забрала на роботу, адже щодня проводить у стінах бібліотеки чимало часу. Раніше квітникарка дуже сумувала за викоханими рослинами, а вони хворіли без неї, тож тепер у них повна ідилія.
– Для мене в рамках творчості немає нічого неможливого. Все, що захочу, я можу навчитися робити без особливих митарств. Мій чоловік Валерій також дуже творча натура, добре розуміє мене в мистецьких пориваннях, підтримує в усьому та є найпершим критиком і шанувальником виробів мого авторства, – зізнається пані Оксана.
Пропонуємо вашій увазі декілька страв від Оксани Швець. Авторка переконує, що ці наїдки дуже смачні, а їхня рецептура перевірена часом, задоволеними гостями та ситими рідними.
Тісто «Універсальне»
Інгредієнти: 1 л теплого кефіру, 1ч. л. соди, 1 ст. л. солі, 2 ст. л. цукру з верхом, 3 яйця, 1 ст. олії, 2 ст. л. сухих дріжджів, або 50-70 г сирих, борошно.
Приготування. В 1 л теплого кефіру додати 1 ч. л. соди, нехай суміш «відпочине» 5-10 хв. Далі додати 1 ст. л. солі, 2 ст. л. цукру з верхом, 3 яйця, 1 ст. олії, 2 ст. л сухих дріжджів, або 50-70 г сирих, борошно, щоб відставало від рук. Якщо для солодкої випічки, то додатково додати 4-5 ст. л. цукру.
Чому це тісто універсальне? З нього виходять чудові пиріжки з сиром, яблуками, з паштетом, можна приготувати піцу, пиріжки на олії і навіть чебуреки. Тіста виходить багато, і все, що не використовується, кладете до пакета – і в морозилку. Дуже зручно.
Бомбейська капустка
Інгредієнти: капуста, морква, 1л води, 1 ст. цукру, 200-240 мл оцту, 2 ст. л. солі з верхом.
Приготування. Насікти капусту і змішати з морквою (моркву варто натерти на тертці для корейки – тоді в банці і в салатику вона гарно виглядає). Далі скласти все в банку (сильно не запаковувати). Готуємо холодний маринад: 1л води, 1 ст. цукру, 200-240 мл оцту, 2 ст. л. солі з верхом. Закип’ятити, вихолодити, залити, закрити простою капроновою кришечкою і відправити в холодильник. Якщо ввечері все зробили, то на ранок капуста буде готова. Нарізати цибульки, полити олійкою, й салатик виходить супер. Абсолютно всі, хто куштував (навіть чоловіки), просили рецепт, їм вона найбільше подобається.
Млинці з вівсяних пластівців (геркулес)
Інгредієнти: пів літра пластівців + 2 кубики «Галина Бланка» (грибні), 2 цибулини, 3 яйця, 3 зубчики часнику.
Приготування. Пів літра пластівців + 2 кубики «Галина Бланка» (грибні) залити пів літра кип’ятку і залишити на 2-4 год. для набухання. Порізати кубиками 2 цибулини, 3 яйця, 3 зубчики часнику, змішати і посмажити млинці. Протушити в каструлі.
«Голі» помідори
Інгредієнти: 2 кг помідорів, 100 г оцту, 5 ч. л. солі, 15 ч. л. цукру.
Приготування. Помідори залити кип’ятком на 5 хвилин, а потім зняти з них шкірку. Поскладайте їх у посудину, пересипаючи роздавленим часником та кропом. Залийте холодним маринадом, на 1л води 100 г оцту, 5 ч. л. солі, 15 ч. л. цукру. Смачного.
Вікторія МЕЛЬНИК
Світлини з особистого архіву Оксани Швець