Вшанували жертв Голокосту

у Плискові Погребищенської громади

Урочисті заходи проходили біля Стели пам’яті в центрі села, де в роки Другої світової війни було розстріляно 120 євреїв. Відкриваючи мітинг-реквієм, староста Плисківського старостинського округу Руслан Рябцун зазначив, що мешканці села в післявоєнний час берегли пам’ять про знищених німецькими окупантами земляків.

Зокрема, за селом в урочищі Фрузинівка, де було розстріляно більше тисячі євреїв, українців із с.Плисків та навколишніх сіл Спичинці, Дзюньків та Васильківці, 1976 року було встановлено камінь-пам’ятник. А 19 вересня 2019 року проведено впорядкування та відкриття меморіалів на місцях масового розстрілу та поховання євреїв та українців у с.Плисків та в урочищі Фрузинівка. Створення меморіалів відбувалось у рамках міжнародного проєкту «Захистимо пам’ять» Фонду «Меморіал убитим євреям Європи».

Погребищенський міський голова Сергій Волинський у своєму виступі сказав, що за радянського часу про Голокост забороняли говорити не менш суворо, ніж про голодомор та «розстріляне відродження». Засвоєння об’єктивної національної історії почалося лише після проголошення Україною незалежності. Водночас у середині жовтня 1941 р. тільки у м. Погребище було розстріляно практично все єврейське населення — майже 1400 осіб. Пам’ять про них залишилась у 6 братських та одній одинокій могилах.

  У свою чергу директор Українського центру вивчення історії Голокосту, кандидат історичних наук Анатолій Подольський повідомив, що з 22 червня 2021 року в Україні відбуваються заходи пам’яті з нагоди 80-х роковин розстрілу євреїв. Місць масових поховань в Україні понад 2 тисячі. Загалом в Україні 1,5 млн. євреїв було знищено у ході Голокосту. Ми маємо берегти місця пам’яті, як застереження, і спільно протистояти намаганням ліквідувати демократію і свободу, зокрема і російській агресії в Україні.

Мітинг-реквієм завершився хвилиною мовчання та покладанням квітів і згідно з традицією – камінців – до Меморіалу та зачитуванням молитов, яке провів голова Вінницької єврейської громади Леонід Волошин. Учасники заходу поклали квіти також до меморіалу на місці масового поховання розстріляних євреїв за селом в урочищі Фрузинівка.

Цього ж дня в будинку культури с.Плисків відбулася міні-конференція, приурочена 80-річчю пам’яті Голокосту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені