«Мамалига та банош»

У прикордонному із Молдовою селі Студена відбувся Міжнародний фестиваль мамалиги під патронатом голови Вінницької обласної державної адміністрації Сергія Борзова та Єврорегіону «Дністер» (голова Сергій Татусяк). Гасло свята: «Смакуй українське! Люби українське! Цінуй українське!».

Дійство проходило в центрі села на площі перед будинком культури, розпочалось в обідню пору і тривало аж до пізнього вечора. Гості, зокрема фольклорні колективи, прибували з Вінниці, Крижополя, Піщанки, молдовського міста Сороки і придністровської Кам’янки.  Та й місцеві мешканці сходились зі всіх куточків на головний майдан, аби також подивитись на свято мамалиги-баноша.

Серед усього людського велелюддя ще здалеку можна було бачити Олексія Петровича Кирнасівського, голову Студенянської громади. Він по-господарськи клопотав, наводячи «останні штрихи» у «світлицях», якими було представлено Студенянську громаду:  чи ж все зроблено в них до ладу? 

Людський гомін на площі перекривала музика молдовського духового оркестру, який награвав народні мелодії. Гості дивувалися розмаїттю випічок, видам мамалиги і баноша на столах у світлицях з південних сіл: Болгана, Грабарівки, Трибусівки, Кукулів, що входять до Студенянської громади.

Ну і, звісно, не обійшлось без мамалиги, яку готували тут же на площі перед Будинком культури з кукурудзяної крупи, борошна, на відкритому вогні. Разом із підсмаженим салом нею смакували всі охочі.

Крім цього, у широкому асортименті було молдовське вино та бринза. Але мамалиги й баноша на столах, застелених вишитими скатертинами, було найбільше. Десятки різних страв. Хоч у Книгу рекордів України подавай! Тож споглядаючи цю смакоту, мимоволі подумалось, що тут не лише в рецептах справа, а в першу чергу у майстерності господинь, які додавали свій власний шарм, «родзинку» стравам власного приготування.

А тим часом свято тривало. Всі бажаючі мали можливість послухати концерт Крижопільського народного ансамблю «Кряжани», молдовських народних ансамблів із Кам’янки та Сорок, піщанського народного ансамблю «Лаври» під керівництвом заслуженого працівника культури України Федора Ущаповського. Зачарував присутніх духовий ансамбль «Сувенір» дитячої музичної школи ім. Муравського з Піщанки, фольклорний гурт «Макош» Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. Миколи Леонтовича.

Свої вироби демонстрували художники з Києва, Черкас, Івано-Франківська. Також відбувся ряд майстер-класів із приготування мамалиги  та баноша, які супроводжувались масштабною дегустацією приготовлених страв.

– Нам було дуже приємно зустрічати гостей, – зазначив наприкінці свята голова Студенянської ОТГ Олексій Кирнасівський. – Ми старались, аби свято пройшло на високому рівні і запам’яталось всім надовго.

Володимир БРЕНДУЛЯК

Тульчинський район

На світлинах: свято мамалиги та баноша 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені