Навчалися в еко-Стіні

Це село вражає своїм географічним розташуванням та мальовничою природою. Саме тут громадські активісти створили екологічний центр, у якому реалізують просвітницькі молодіжні проєкти. А нещодавно про цікавинки села Стіна розповідали у Вінниці.

Стіняни, вінничани та іноземні волонтери зібралися в Молодіжному центрі «Квадрат», аби поговорити про нещодавні екопроєкти, про неформальну освіту, популяризацію села та розвиток зеленого туризму.

– Це підсумкова подія у рамках проєкту «Кліматична справедливість для сільської молоді», який реалізується у партнерстві з «Service Civil International» – організацією, яка влаштовує короткотермінові міжнародні волонтерські табори, та за підтримки МЗС Німеччини, – розповів засновник ГО «Пангея Ультіма» Ярослав Геращенко. – Основною цільовою аудиторією проєкту була молодь, половина якої з самого села Стіна Томашпільської громади. Там на базі екоцентру вони займалися неформальною освітою на тему альтернативної енергетики. Теоретичну частину занять забезпечили Віктор Дядькович і Леонід Короленко з Енергетичного пулу Вінницької торгово-промислової палати – під їхнім керівництвом учасники обудували вітряк для освітлення на 150 ват.

Про рідне село та цікаві ініціативи у ньому розповіли вінничанам юні жителі Стіни Іван Красилюк, Анна Галанець та Анастасія Суботіна.

– Екоцентр у Стіні було відкрито у березні 2017 р. громадськими організаціями «Наше Поділля» та Центр розвитку «Пангея Ультіма» за підтримки Корпусу миру США, – каже Анастасія Суботіна, студентка Вінницькго національного аграрного університету. – Для мене це було дуже цікаво, я на той час навчалась у 9-му класі. Почали робити багато саме для школярів, бо молодь від 18-и років уже переважно покидає село, мало хто повертається… Мені це дозволило брати участь у міжнарожних проєктах, навчаннях, поїздках. Потім почала навчатися в університеті саме за цією спеціальністю – не лише щоб подорожувати, а й розвивати своє, місцеве, рідне, яке, на жаль, занепадає… Всі в університеті знають, що я зі Стіни, і багато хто хоче її відвідати, деякі вже приїжджали, ночували в наметах, їм дуже сподобалось.

Також учасники зустрічі дізналися, що у Стіні є можливість відвідати майстер-класи з випікання хліба у старовинній печі; зайти на традиційну олійню, де місцевий житель Василь Сарахман навчить чавити свіжу олію та пригостить нею (чудово смакує з сіллю і свіжим окрайцем хліба); скуштувати меду та оздоровитись у будиночках апітерапії на пасіці Віктора Сироти; побачити, як учасниці проєкту «Верета» виготовляють зі вживаного одягу оригінальні доріжки-верети, чохли на ноутбуки, екоторби тощо.

– Я був волонтером у Стіні п’ять років тому, – каже француз Ремі Прієр. – Так сподобалося, що знову з цікавістю сюди повертаюся.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені