«Яблука – одно в одно, а рентабельність – мінусова…»

Ще з часів існування в Шипинках радгоспу «Більшовик» цю місцевість на окраїні села й досі називають «другою бригадою». Сьогодні сюди сходяться дороги всіх, хто бажає заробити гроші на збиранні яблук у ПрАТ «Вінниччина». На підмогу господарству приходять місцеві жителі та сезонні робітники з Бара і Копайгорода, які в середньому щодня відправляють із саду в плодосховище по 50 і більше тонн плодів.

ПрАТ «Вінниччина» – одне з наймолодших агроформувань, що  утворилися в Шипинках після реформування однойменного товариства. Йому лише сім років, але за цей час господарство заявило про себе як активний, надійний і діловий партнер на споживчому ринку України.

-Ми обробляємо 55 гектарів саду сучасних сортів зарубіжної селекції Чемпіон, Ред-Джонапринц, Голден, Фуджі, Редчіф, Пінова Евеліна, Гала Шніга на підщепі М-9 з крапельним зрошенням та 150 гектарів середньорослих дерев сортів Айдаред, Банан зимовий Монтуанське, Голден Делішес, Симеренко, – розповідає голова правління господарства, депутат обласної ради  Олександр Миколайович Хом’як. – Сад на підщепі М-9 якраз вийшов на максимальне плодоношення і вродив цього року як ніколи – дав по сімсот центнерів плодів з гектара. Яблука – одне заглядання і  відповідають всім європейським стандартам якості, а рентабельність – мінусова.  Це – парадокс і гірка реальність нашого життя.

Ми вже зараз можемо з впевненістю прогнозувати, що отримані від реалізації кошти не перекриють витрат на їх вирощування. При собівартості п’ять гривень, нам пропонують лише три-чотири гривні за кілограм яблук. А торік в цю пору ми продавали їх по 10-12 гривень. До критичної межі знизилася вартість продукції, що  йде на технічну переробку. Плодозаводи закуповують її по 1,50-2 гривні. Якщо чесно, то серце болить, коли бачиш яблука з однією-двома вм’ятинами від градобою в кузовах автомобілів, які направляємо на переробні підприємства…

Ситуація в садівничій галузі виходить з-під контролю. Ми не можемо впливати на цінову політику в державі, виконуючи своє головне призначення – вирощування яблук. Цінові обмеження змушують нас вдатися до крайніх заходів – корчування садів. Уже в цьому році ми плануємо зменшити площу багаторічних насаджень на сімдесят гектарів. Водночас немає впевненості, що подібне не носитиме циклічності повторення і в кінцевому підсумку знищить садівництво.

З часу утворення ПрАТ «Вінниччина» перетворилося на самодостатнє й економічно міцне господарство. На основі перевалки колишньої другої радгоспної бригади тут облаштували сучасну базу із адмінбудівлею, ваговою, складом для засобів захисту насаджень,  фруктосховищем на 800 тонн, повним набором техніки для вирощування та збирання плодів.

Надійним помічником голови правління господарства і грамотним спеціалістом зарекомендував себе агроном-садовод В’ячеслав  Козловський, який має більш як тридцятирічний досвід роботи в садівничій галузі. Він вміло налагоджує процес догляду за садами, починаючи від обрізування дерев і до збирання врожаю.

Попри всі теперішні економічні труднощі, В’ячеслав Григорович оптимістично надіється, що в зимовий період ситуація на ринку реалізації яблук може покращитися на їхню користь. «Такого важкого року, як нинішній, у нас ще не було, – каже він. – Низькі ціни сплутали наші плани та розрахунки, рентабельність «пробила дно» і запустила механізм відліку від нуля. Та все ж ми маємо сподівання на ефективну віддачу фруктосховища і збільшення вартості своєї продукції».

Віктор ЗЕЛЕНЮК,

власкор «Вінниччини»

Барська громада

На знімках: (зліва-направо) В’ячеслав Козловський та Олександр Хом’як; Тракторист Леонід Кушнір; Група робітників на збиранні яблук

Фото автора

***

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені