Листопадові прикмети
Листопад дуже мінливий, адже вранці може йти дощ, а до вечора випасти сніг, адже саме він з’єднує глибоку осінь і стійку зиму. Його ще називають «сутінками року», тому що день став зовсім коротким, сонце показується набагато рідше.
Народні прикмети:
– За листопадової погоди можна судити про те, яким буде майбутній квітень.
– Запримітили, що дерева дотепер остаточно не скинули листя – зима триватиме довше, ніж слід і буде сніжною.
– У листопаді сухо і ясно – в наступному році буде поганий урожай.
– Якщо на горобині велику кількість плодів, а на дубі багато жолудів, то гряде морозна зима.
– На початку місяця розпочався снігопад – весна настане дуже рано.
– Сильний північно-східний місяць у листопаді – бути дощу або мокрому снігу.
– Грім у листопаді – на малосніжну зиму, але на рік врожайний.
– Якщо осінь багата на гриби – зима буде тепла.
– Якщо листя з дерев нечисто опаде – буде сувора зима.
– Пізній листопад – до суворої та затяжної зими.
– Якщо у листопаді з’явилися комарі, зима буде теплою.
Деякі прикмети погоди тісно пов’язані з певними датами:
14 листопада – Кузьминки на честь чудотворців Кузьми й Дем’яна (цілителів древності Косьми й Даміана з Малої Азії ІІІ ст. н. е.). З часом їх почали вважати ще й покровителями домашнього затишку і сімейного благополуччя.
21 листопада – день Михаїла Архістратига, який вважається покровителем міста Києва і символізує собою перемогу добра над злом. В селах відзначали просто «Михайлів день», коли бажано було задобрювати свого Домовика, залишаючи йому на ніч чашку з пивом, щоб «… спати не лягав, худобу не лякав, житло оберігав, нечисть відганяв…».
Вважалося: «Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна»; «Якщо на Михайла відлига – не жди санного шляху до Миколи (19 грудня)»
22 листопада – Мотрони: «Якщо в листопаді Мотря на білім коні приїде, то гостру зиму нам привезе»; «Після Мотрони зима стає на ноги, налітають морози».
25 листопада – Якщо в цей день випаде сніг чи дощ, то буде відлига до Введення (4 грудня).
27 листопада – Пилипівка або день завершення весільних свят і підготовки до Різдвяного посту, який починається наступного дня, що зветься днем Гурія (28 листопада).
Прикмети свідчать: «Якщо Пилип в сніговому кожусі – травень буде в дощовій завірюсі; Пилип у гарній папасі (іній на деревах) – овес в коморі у запасі»; «Пилип плаче – пшениця вгору скаче»; «Пилип лисий (дерева без інею) – врожаю не мисли». Найвишуканішою стравою цього дня вважаються вареники з капустою.