Найкращі овочі – в Марківці

Фермерське господарство «Август В. А.» – не просто успішний агробізнес, а соціально відповідальний бізнес, який опікується добробутом громади.

Віталій Август народився і виріс у Марківці біля Вапнярки. Закінчив Заболотненське професійне училище, працював бригадиром городньої бригади в місцевому підприємстві, де згодом став агрономом із захисту рослин. Цінні знання здобув і в компанії з постачання насіння, засобів захисту рослин, добрив та техніки. Потім разом із кумом спробував самостійно зайнятись агробізнесом, узявши в оренду 10 га та посіявши зернові й технічні культури.

У 2007 р. утворилось ФГ «Август В. А.». До перших гектарів додались ділянки родичів, а згодом йому довірили орендувати паї односельці та землевласники з сусідніх сіл. За кілька років господарство почало займатись не лише зерновими, а й тим, до чого найбільше лежить душа керівника, – овочівництвом. Розширювали набір техніки, розширювали досвід. І дійшли висновку, що успіх можливий лише з використанням штучного зрошування, також за правильного підбору насіння, добрив і засобів захисту. Після цього ФГ «Август В. А.» не раз визнається кращим в області виробником овочевої продукції, а його бренд «Марківські овочі» стає відомим на Вінниччині та за її межами.

– Завжди прагнемо щось будувати, вкладати кошти, розвиватися, – розповідає Віталій Анатолійович. – Торік побудували ще дві теплиці, маємо вже 6 – для вирощування овочів у закритому ґрунті та для розсади. Також цього року в нас було близько 70 га овочів відкритого ґрунту. У планах добудувати басейн на 8 тис. м³ для зрошення, на весну поставити сонячні батареї. У цьому басейні будемо накопичувати воду зі ставків, а з нього на поля подавати за допомогою енергії сонця. Розширимо зрошувані площі, бо і сівозміни потрібно дотримуватися, і кукурудзу плануємо сіяти на крапельному зрошуванні. Будемо більше уваги приділяти трьом культурам: столовий буряк, цибуля, помідори. Також сіємо перець, капусту, баклажани, моркву, гарбузи тощо.

Цьогоріч непогану врожайність показала цибуля, її тут зібрали сухою і майже всю продали до морозів. Завершується збір і реалізація капусти. Бригада овочівниць працює на полі, також у господарстві молотять і сушать кукурудзу. Отакі клопоти осінніх жнив.

– До пандемії я щороку літав у Нідерланди переймати досвід у провідних компаній, які є основними постачальниками насіння овочів, – каже директор господарства. – Запрошували на семінари, ми відвідували поля, підшукували гібриди, придатні для нашої зони. Голландці та провідні ферми Херсонщини і Миколаївщини збирають близько тисячі центнерів цибулі з гектара. І зараз саме голландське насіння може забезпечити таку врожайність та хороші смакові якості, це стосується і столового буряка, помідорів.

Задоволений Віталій Август і хорошим урожаєм кукурудзи (більше 10 т/га) та соняшника (40 ц/га). Але тривожить те, що зараз жоден гектар озимини не зійшов через осінню посуху. Тому невідомо, яким буде стан озимих, чи не доведеться навесні їх пересівати. Ще одна проблема: втричі зросла ціна азотних добрив. Наприклад, карбомід уже коштує до 30 тис. грн за тонну. Постає питання, чи зможуть аграрії купити вдосталь добрив і якою буде рентабельність культур. У ФГ «Август В. А.» добрива подають через крапельні трубки, і рослина з водою отримує розрахований мікс того, що їй потрібно на кожному етапі. Фосфорні, потім азотні, в кінці вегетації для накопичення цукрів і лежкості дається калій… Що ж робити, аби зекономити на закупівлі добрив? Започатковувати ще й тваринництво?

– Але це не наша справа, у нас душа лежить до овочівництва. Будемо більше переходити на закритий ґрунт, оптимізуватися, збільшувати урожайність, щоб затратна частина на одиницю продукції зменшувалась і щоб ми були конкурентними – і з Польщею, і з Нідерландами, і з колегами з південних областей.

У нідерландських колег Віталій Август перейняв досвід зберігання цибулі у вентильованому складі, а ще механізацію виробництва, бо суто ручна праця в овочівництві занадто затратна.

– Техніка у нас нова, майже вся від «Джон Дір». Маємо машини для саджання розсади, спеціалізовані сівалки під овочі, вирощуємо свою розсаду в касетах. Висаджується все за навігацією, точно і чітко, – продовжує Віталій Анатолійович. Але, за його словами, у роки, коли рекордний урожай овочів, українським фермерам буває важко їх реалізувати.

– Наші овочі беруть у супермаркети та на ринки Вапнярки, Крижополя, Піщанки, Могилева-Подільського, Ямполя, на Привокзальний ринок Вінниці, також купують переробники. Наприклад, є хороше підприємство «Вінницька харчосмакова фабрика», з яким ми у партнерських взаєминах. Директор фабрики Любов Семенюк надала нам посадковий матеріал угорського хрону, ми посадили 80 соток цієї культури, тепер постачаємо фабриці хрін і столовий буряк на переробку.

Під час «екскурсії» господарством директор показує теплиці, капустяні поля, майже готовий велетенський резервуар для системи зрошення, машинно-тракторний стан, затишну їдальню зі смачними стравами для працівників. Зазираємо й на тік, де працює нове обладнання для сушіння кукурудзи.

– Зі старою сушкою продуктивність була 50 тонн на добу. Придбали нову, турецьку, в яку можна завантажити 30 т за раз. Стало набагато легше і продуктивніше – запиленість не така, зерно виходить чистим і сухим. За добу отримуємо 90 т відчищеного зерна, за аналізами воно більш якісне, відповідно, і дорожче. Менше затрат на лабораторії, на фільтрування, і електроенергія економиться, – ділиться враженнями оператор сушки Віктор Прущак.

– Орієнтуємося на вимоги ринку, – продовжує Віталій Август. – Хочемо збудувати спеціалізоване сучасне овочесховище, з сендвіч-панелей, із вентиляцією і охолодженням, щоб ми могли зберігати в ньому овочі протягом усього року. Плануємо також розвивати власну переробку. Ідей чимало, але поки що коштів на все не вистачає.

З теплотою і гордістю говорить керівник про очолюваний ним колектив. Є тут працівники постійні та сезонні. До речі, його син Олександр – випускник Іллінецького аграрного коледжу, а нині студент Вінницького аграрного університету – працює в господарстві агрономом.

– Створюємо робочі місця, і молодь хоч трохи залишається в селі. Є у нас ряд механізаторів, які добре виконують роботу і в овочівництві, і на зернових. Це, зокрема, Сергій Коваль, Сергій Патлатюк; комбайнери Патлатюк і Зіньков, трактористи Володимир Сьомик, Олександр Вихованець, Віктор Штельмах, на сушці Віктор Прущак, бригада на чолі з Наталею Франчук, працівники бухгалтерії – дружина Вікторія, Людмила Миколаївна. І теща моя, Валентина Миколишина, тут працює. Усі добросовісно ставляться до роботи, з таким колективом можна працювати.

Головними партнерами Віталій Август називає 300 пайовиків із Вапнярської громади (Марківка, Антопіль, Вербова, Колоденка) та з Високої Греблі Городківської громади, в яких господарство орендує землю. На сьогодні з ними вже розрахувалися за оренду.

– Даємо 2 т зерна, мішок цукру, 60 кг соняшника, овочі – сітку моркви, цибулі, капусти… Або 12 тис. 100 грн. Тим, хто бере грішми, теж даєм овочі. Відтоку пайовиків нема, бо щороку стараємося збільшувати орендну плату. Хоча ми конкуруємо з потужними холдингами. Стартував продаж землі, але переважна більшість власників паїв і надалі згодна на оренду. Всі розуміють, що земля ще буде дорожчати, а поки що вони отримують певний ресурс як орендну плату.

Для земляків важливо, що ФГ «Август В. А.» – не просто агробізнес, а соціально відповідальний бізнес, який опікується добробутом громади. Особливу підтримку надає дітям з інвалідністю, дитячим центрам (наприклад, розташованому в с. Гнатків), школам, дитсадкам – це і безкоштовні овочі, і кошти на різні потреби. Так, за рахунок господарства заасфальтували подвір’я Марківської школи, підсипають дороги в селі, обгородили й упорядкували кладовище…

– Тому що ми тут народилися, тут наш бізнес, який приносить результати. Хто буде це робити, якщо не ми? Також, коли волонтери їдуть на передову, передаємо бійцям буряк, моркву, закрутки, питну воду. Серед наших працівників є ветеран АТО – охоронець Олександр Рудий, раніше працював і Віталій Мокан, зараз він підписав контракт із ЗСУ, – розповідає Віталій Август, показуючи подарований захисниками України прапор і тубус від протитанкової гранати «Муха».

Віталій Анатолійович – політик місцевого рівня, адже він уже дві каденції поспіль є депутатом облради. Балотувався, каже, аби відстоювати інтереси громади та аграріїв.

– У нас в обласній раді сильне аграрне лобі з різних фракцій, зокрема і з нашої фракції «Української стратегії Гройсмана». Є потужні керівники та фахівці, які теж представлені в обласній раді – Віталій Бень, Олександр Кавун, Василь Гондарук, Василь Пиндус, наш голова фракції Олександр Хом’як… Спілкуємося, підтримуємо один одного. Так, недавно ініціювали звернення до Кабміну та Верховної Ради підтримати садівників, бо вони цього року в скрутній ситуації: перевиробництво яблук, закупівельна ціна впала до 1 грн 50 коп. за кг, їх навіть невигідно збирати. Тому ми звернулися про виділення садівникам допомоги, щоб вони могли розрахуватися за кредити і з постачальниками засобів захисту рослин. Облрада це звернення ухвалила і спрямувала в Київ, – розповів Віталій Август.

За його словами, певна підтримка від держави є. Діє програма компенсації 25% вартості вітчизняної техніки. Знизилася ставка ПДВ. Банківські кредити стали дешевшими: під час пандемії з’явилась можливість брати під 3% річних, а раніше було 19%. Але потрібна підтримка у зв’язку зі стрибком цін на добрива. Також, можливо, будуть ще доступніші кредитні програми і якесь сприяння, щоб орендар міг купити землю у власність. І важливо, щоб не заважали різні контролюючі органи.

Оскільки розмова відбулась незадовго до Дня працівників сільського господарства, запитую, чи це для директора ФГ «Август В. А.» свято, чи лише привід наголосити на проблемах галузі.

– Вважаю, що це свято, адже підбиваються підсумки року, збирається вирощений урожай, аграрії готуються до зими, під час якої зможуть трохи відпочити. Стараємося в хороші роки працівників преміювати, стіл накрити – така традиція. Аграріїв шанують, оскільки сільське господарство є провідною складовою наповнення бюджетів усіх рівнів, також експорту. За агробізнесом перспектива, за ним майбутнє, тому що ми годуємо світ. Звісно, приємно, що ти живеш на цій землі, вирощуєш овочі й зерно – першочергові продукти харчування для людей, – каже Віталій Август.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені