РАК ПЕРЕДМІХУРОВОЇ ЗАЛОЗИ НА РАННІХ СТАДІЯХ МОЖНА ДІАГНОСТУВАТИ ЗАВДЯКИ ПРОСТОМУ АНАЛІЗУ

Рівень ПСА чоловікам потрібно визначати із 45 років. Тим, хто перебуває у групі ризику, –  із 40. 

Ця патологія призводить до великої кількості смертей і захворюваності серед чоловічої популяції по всьому світу – приблизно кожен п’ятий чоловік має ймовірність захворіти на рак передміхурової залози.  Тому така увага медичної спільноти прикута до цієї недуги – і листопад традиційно вважається місяцем інформованості про РПЗ. 

Про методи діагностики, провокуючі фактори та ймовірні симптоми РПЗ  читачам розповідає онкоуролог вищої категорії Подільського регіонального центру онкології Вадим Гончарук.

-Існує дуже багато різновидів та локалізацій раку. Чому онкологи усього світу таку пильну увагу приділяють саме раку передміхурової залози?

– Тому що серед чоловічого населення рак передміхурової залози виходить на друге місце, поступаючись лише раку легенів – це стосується країн Європи. А в США та Канаді він взагалі лідирує. В Україні у 2019-2020 роках склалася не краща ситуація: цей вид раку дав найбільший щорічний приріст. А на Вінниччині за 9 місяців цього року зареєстровано 192 хворих, із них у занедбаному стані, на жаль, майже 40%. Нині на обліку в обласному канцерреєстрі з таким діагнозом пербуває 1894 чоловіки, вперше щороку виявляємо 260-300 хворих.

 Пандемія коронавірусу боляче вдарила по багатьох сферах життя, і те, що останніх півтора року констатуємо багато занедбаних випадків раку – теж її відголосок. Між тим, РПЗ, виявлений на 1-2 стадіях, можна повністю вилікувати!

-Чи існують методи, які дозволяють визначити хворобу на ранніх стадіях?

-Так. Основний доступний метод – це визначення рівня простатспецифічного антигену (ПСА) – загального, вільного і їх співвідношення. З огляду на отриманий результат, уролог може переконатися, що з чоловіком все гаразд, або, якщо показники виявляться тривожними,  призначити додаткові методи обстеження та аналізи. Зокрема, для повної діагностичної картини рекомендують визначати рівень вільного тестостерону. Вважається, що в середньому  ПСА не має перевищувати 4. Але для кожного чоловіка цей показник є індивідуальним, тому варто зробити  цей аналіз у певному віці, щоб знати стартові цифри. Аналіз ПСА здають натщесерце, попередньо два тижні утримуючись від вживання алкоголю та статевих відносин.

-А коли у чоловіків настає критичний вік, з якого обстеження на ПСА стає обов’язковим ?

-Згідно з наказом МОЗ, кожен чоловік має відвідати уролога, починаючи з 45 років, навіть за відсутності скарг. Ось тоді вперше і варто здати аналіз на ПСА. Але є група ризику: чоловіки з обтяженою спадковістю, кровні родичі яких по чоловічій лінії хворіли на РПЗ.  Їм варто зробити перший аналіз на ПСА у 40 років, адже їх шанс захворіти  у 10-12 разів вищий,  ніж у контрольній групі. Але не лише по чоловічій лінії передаються генетичні ризики. Ті чоловіки, в яких по кровній жіночій лінії виявляли рак молочної залози, теж мають підвищені шанси захворіти на рак передміхурової залози – їхні ризики збільшуються у 6-8 разів. Зробити безкоштовний аналіз на ПСА можна і в нашому закладі. Для цього достатньо взяти електронне направлення на аналіз у сімейного лікаря.

-Чи може чоловік запідозрити у себе РПЗ і як це буде проявлятися?

-Чітких симптомів, як і при інших онкологічних захворюваннях, на ранніх стадіях цієї хвороби немає. Однак є симптоми, які можуть свідчити про  патологію залози, і це має спонукати чоловіка звернутись до уролога. Найголовніший, провідний  симптом  – це розлади сечовипускання, особливо частіше нічне сечовипускання, відчуття неповного спорожнення сечового міхура. Рак простати може вперше проявитися кров’ю в спермі, в більш занедбаних випадках –  болями в кістках тазу, суглобах чи хребті. Головне –  чоловіки не повинні чекати симптомів хвороби, а працювати на випередження. Тобто щорічно проходити профілактичні огляди.

-Шанси почути цей діагноз зростають,  якщо…

-Якщо чоловіку більше 70 років – найчастіше цю хворобу діагностують  у віці 70-74 та 80-84 років; якщо він має обтяжену спадковість (про що ми вже говорили); якщо курить чи зловживає алкоголем; якщо має надмірну вагу, цукровий діабет, недостатньо рухається; якщо в його  раціоні переважають жирна чи м’ясна їжа. До речі, дієтотерапія має суттєвий вплив не лише на виникнення, а й на перебіг вже існуючої хвороби. Всім пацієнтам з РПЗ ми рекомендуємо максимально обмежувати надходження тваринних жирів, консервів, копченостей, бажано їсти лише пісне м’ясо. Дотримання таких обмежень прямо впливає на рівень ПСА і у здорових, і у хворих людей. Натомість рекомендуємо вводити в раціон томати (в тому числі після термічної обробки), всі види капусти, виноград, гарбузи, багато зелені та клітковини.

Про сучасні методи лікування та нові можливості для пацієнтів урологічного відділення  ПРЦО ми поспілкувались із професором,  доктором мед. наук, завідувачем кафедри променевої діагностики, променевої терапії та онкології ВНМУ Олександром Костюком. 

-Сьогодні пацієнти не обмежені у виборі медичного закладу, а з державною мережею лікарень конкурує приватна. Чому при лікуванні онкопатологій варто звертатися до спеціалізованих закладів, зокрема ПРЦО?

 -Якщо у людини діагностували онкологічну патологію, то її лікуванням повинні займатися виключно онкологи! І рак передміхурової залози тут не є винятком. Лікування в урологічному відділенні ПРЦО проходить згідно з міжнародними протоколами, наші лікарі володіють найсучаснішими методиками оперування та подальшого лікування, постійно відвідують загальноукраїнські та міжнародні конференції. Чимало з них займається науковою роботою.

-Які методи лікування  пропонують хворим?

-Методів лікування декілька, і вибрати найбільш ефективний на тій стадії хвороби, на якій до нас звернувся пацієнт, – своєрідне мистецтво. Золотим стандартом лікування раку передміхурової залози вважається радикальна простатектомія.

Вчасно проведена операція дає шанс повністю одужати, але для цього їх слід проводити хворим на І-ІІ стадіях недуги. До речі, все частіше ми вдаємось до малоінвазивних, лапароскопічних операцій. А іноді розпочинаємо з динамічного клінічного спостереження, в разі потреби підключаємо гормонотерапію, променеву терапію, коли необхідно  – хіміотерапію. Великі перспективи в лікуванні різних видів раку, і РПЗ у тому числі, відкриває імунотерапія. 

 Нагадаю, що ПРЦО працює за програмою медичних гарантій. Тож ми надаємо низку послуг на безоплатній основі, згідно з умовами договору з НСЗУ. Аби скористатися цією можливістю, пацієнт повинен взяти електронне направлення у сімейного лікаря або “вузького” спеціаліста. Це направлення і буде гарантією на безкоштовніпослуги, променеву, гормоно- та хіміотерапію. Ми – єдиний заклад в області, де існує замкнений цикл лікування хворих з онкологічними діагнозами. Не забувайте, що і ця непроста хвороба лікується та виліковується! Головне – якомога швидше звернутись до лікарів. Зволікати не можна.

Якщо вам потрібна медична допомога  онколога, телефонуйте в кол-центр ПРЦО: (0432) 56-08-25, 067-45-52-460 (Київстар), 050-01-05-805 (Vodafone). Лікарі Подільського онкоцентру мають значний досвід діагностики та лікування багатьох онкологічних захворювань.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені