Квітка на камені, або У Дашеві мають план

У грудні Дашівська територіальна громада відзначає 5-річчя від дня свого створення. Постанова ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» утворила на Вінниччині 6 районів, а Дашівська ТГ відійшла до Гайсинського району.

Нині смт Дашів – адміністративний центр п’ятнадцятитисячної громади, під своїм крилом об’єднало 24 населені пункти: села Леухи, Білки, Кальник, Кантелина, Копіївка, Купчинці, Криштопівка, Китайгород, Городок, Росоховата, Привільне, Шабельня, Іванівка, Олексіївка, Яструбинці, Волошкове, Кам’яногірка, Чортория, Петро-Марківка, селище Вербівка, Криштопівське, Первомайське, Слободище та смт Дашів.

На цей скромний ювілей в громаді дійсно є чим прозвітувати.

– Нещодавно спільно з програмою «U-LEAD з Європою» (покращення якості надання адміністративних послуг для населення) ми офіційно відкрили у Дашеві ЦНАП.  Однак наша громада не одразу зацікавила представників від U-LEAD, і лише виконавши всі вимоги закордонних партнерів (пошук приміщення та його ремонт в корпоративному стилі), у 2019 році нас обрали та забезпечили  повне технічне (програмне) забезпечення, встановили ліцензійне обладнання, вартість якого склала понад 500 тис. грн, та придбали меблі  – все в одному стилі, – розповіла секретар селищної ради Світлана Володимирівна Войченко.

Нинішній ЦНАП ділить сусідство з Дашівською селищною  радою та займає перший поверх адмінбудівлі. Якщо капремонт центру провели за пів року (завершили в грудні 2019 року), то через карантин та затримку з постачанням обладнання його відкриття затягнулося аж на півтора року. Відкрити його офіційно вдалося лише цьогоріч навесні. Однак мешканці громади від цього не постраждали, набраний персонал надавав послуги населенню в іншому приміщенні і не в такій кількості, як нині. За останній рік працівники ЦНАПу задовільнили понад 10 тис. запитів  місцевих жителів, загалом центром нині надається понад дві сотні адмінпослуг. 

На території Дашівської громади 2 роки тому побудували сонячну електростанцію, яка зайняла 20 га земель несільськогосподарського призначення. Власники станції створили 7 нових робочих місць та вклали величезні гроші в розвиток свого бізнесу. До місцевого бюджету громади від них щорічно надходить понад пів мільйона гривень. Загалом Дашів є досить привабливим місцем для інвесторів, однак відсутність генерального плану населеного пункту, останній документ датований ще 1988 роком, створює для бізнес-структур чимало проблем.

– Тож у 2018 ми розпочали затвердження нового плану, два розділи якого  вже виготовили, залишився лише історико-архітектурний опорний план та проведення стратегічної екологічної оцінки. Однак їх вартість (350 тис. грн) не дозволила нам завершити розпочатий процес у поточному році, – зазначила Світлана Володимирівна. – На території Дашівської громади є пам’ятки національного значення: п’ятикупольна Михайлівська церква та палац Плятерів-Потоцьких (Дашівський навчально-реабілітаційний центр Іллінецького району Вінницької обласної ради). Сподіваємося остаточно затвердити новий генплан у наступному році, для чого вже заклали у проєкті бюджету потрібні кошти, а відтак це дасть можливість комунікувати з інвесторами та зацікавлювати їх у співпраці.

Ще одним кроком для успішної Дашівської ТГ стало затвердження стратегії розвитку громади до 2030 року. Для цього в ТГ провели інвентаризацію та аналіз усіх місцевих об’єктів і на його основі сформували три стратегічні цілі, на які й звернули увагу в першу чергу: якісна комфортна інфраструктура (водогони, освітлення, оснащення комунального підприємства спецтехнікою та інше), економіка (допомога підприємцям, створення бізнес-інкубатора, диверсифікація ставок податків для різних населених пунктів) та розвиток фізичної культури та спорту.

– За останні два роки ми збудували в громаді два футбольні поля зі штучним покриттям (одне з яких робили у співфінансуванні з областю), у нас працюють секції з футболу в КЗ «Спорт для всіх» з кваліфікованим тренером. Крім того, встановили вуличні тренажери на території спортивного містечка  та активні парки зі спортивним інвентарем. Хочемо, щоб у кожному населеному пункті нашої ТГ був спортивний майданчик, і ми рухаємося до поставленої мети, – ділиться планами секретар селищної ради. – Для освітньої ланки придбали два шкільних автобуси, впроваджуємо енергозберігаючі технології  у навчальних закладах, замінюємо вікна, будуємо модульні котельні та ремонтуємо системи опалення. Для комфорту дітей переобладнали харчоблоки, замінили кухонне обладнання та інвентар. У закладах освіти встановлюємо  протипожежні сигналізації, проводимо обробку горищ та ін. Місцеві фермери підписують з керівництвом громади угоди про спільні наміри та по можливості допомагають з вирішенням нагальних проблем.

Днями в приміщенні колишньої автостанції у смт  Дашів облаштували місце очікування для пасажирів громадського транспорту. В орендованому приміщенні провели косметичний ремонт, встановили лавочки та оновили громадську вбиральню на вулиці.

Для того, або дашівчани почувалися у безпеці, на території громади встановили камери зовнішнього спостереження (11 уже встановлено в адмінцентрі та ще 32 на даний час встановлюються в рамках обласного конкурсу «Комфортні громади», 2 з яких мають функцію зчитування номерних знаків на дорогах). Цьогоріч у Дашеві планують відкрити пункт громадського поліцейського за державною програмою «Поліцейський – офіцер громади», який буде підпорядкований ГУНП Вінницької області. Для нього в адмінцентрі створили спеціальне робоче місце, зробили ремонт у кімнаті та закупили необхідне обладнання, між іншим втілити все це вдалося за спонсорські кошти. Свою частину роботи в громаді виконали, наступне слово за поліцією, яка має відрядити на роботу двох своїх працівників та придбати їм транспорт. Крім того, в ТГ вважають за потрібне взяти на роботу ще одного поліцейського, який матиме робоче місце у віддаленому селі Леухи, що знаходиться за 25 км від Дашева.

Керівництво селищної ради довгий час працювало над реалізацією проєкту «Створення рекреаційної зони відпочинку «Острів кохання» – перший крок до розвитку туризму на території ТГ, який став переможцем 15 обласного конкурсу проєктів розвитку територіальних громад. Острів біля палацу, як і сама річка Сіб, – органічна частина місцевого ландшафту та має всі шанси стати одним із своєрідних магнітів на туристичному маршруті «Шабельнянський ліс (місце дислокації ІІ партизанської бригади у роки Другої світової війни) – храм Архістратига Михаїла (пам’ятка архітектури XVIII ст.) – палац Плятерів-Потоцьких (архітектурна пам’ятка XIX ст.) – Дашівський краєзнавчий музей.

Створення даного туристичного маршруту розпочали з розчищення та благоустрою «Острова кохання». Розчистили місцину та русло річки від сміття та чагарників, спорудили місточок, який з’єднав острів із сушею, побудували тротуарні доріжки та провели вздовж них освітлення. Для цікавого дозвілля встановили на острові альтанку та гойдалки, а вздовж берегової лінії – паркові лавочки. Прибережна зона біля острова також зазнала капітального відновлення. В парку проклали тротуарні доріжки, формою схожі на пелюстки квітки, адже неофіційно, за легендою, містечко називають «Квіткою на камені», бо захопити його загарбникам було завданням з нелегких. Роботи з будівництва та реставрації парку ще тривають. Його офіційне відкриття запланували на наступний рік.

Одним із головних запитів місцевого населення на початку створення ТГ була якісна питна вода. Тож вивчивши це питання, керівництво громади взялося за реконструкцію водогону в смт Дашів  за новітньою для себе технологією – без використання водонапірної вежі. Тим часом ще в 4 селах ТГ виготовили документацію на будівництво водогонів та створилися кооперативи, які, за допомогою співфінансування з місцевого бюджету, займатимуться водогоном на місцях, аби вже в наступному році місцеві мешканці мали якісну питну воду.

Початковий варіант об’єднання Дашівської громади (тоді 12 сіл, нині – 24) був унікальним у сенсі відсутності газифікації. Дві спроби виправити це виявилися невдалими (впливали зовнішні фактори). Всі радили їм переходити на альтернативні види палива, чим вони, власне, й займаються. В Дашеві мають свій «план на життя» і за 8 років сподіваються виконати прописану стратегію та написати нову.

 Вікторія МЕЛЬНИК

Світлини надані Світланою Войченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені