Нова грань мистецтва

У Тульчині покажуть вже третє шоу вогняної скульптури.

Грант на виконання мистецького проєкту «Випалення вогняної скульптури «Щедрика» виграв молодий кераміст із Тульчина Дмитро Рижий. Готували роботу спільно з місцевою ГО «КерамАртМісто» і Тульчинським коледжем мистецтв імені Леонтовича.

Дмитро Рижий – професійний художник-кераміст, випускник Львівської національної академії мистецтв. Зростав у сім’ї знаних митців, які довгі роки працювали з художньою керамікою. З мистецтвом  вогняної скульптури Дмитро вперше познайомився у Запорізькому краї на одному з мистецьких зібрань, куди їздив разом із батьком.

Молодий митець не надто сподівався, що їхній вогняний «Щедрик» одержить підтримку в Києві. Однак наприкінці минулого року йому зателефонували і повідомили, що проєкт став одним із переможців і його виконання фінансуватиметься державою. Після того дзвінка Дмитру захотілося вдосконалити своє дітище – нині він має вже 28 ескізів. Поки що він так і не зупинився на якомусь конкретному варіанті – пошуки ідеалу тривають.

– Коли нададуть кошти на реалізацію проєкту, поки що не відомо, – зізнається Дмитро. –  А починати його за власні гроші не маю можливості. Зазвичай у нас держава дає обіцяні гроші наприкінці року. Можливо, так буде і цього разу…

Скульптуру молодий чоловік виготовлятиме з керамічної маси на основі спеціальної глини (шамоту), яку придбають у Слов’янську, що на Донеччині. Висота скульптури становитиме близько 2 м. Її  помістять і закриють у печі та розведуть вогонь. Доведуть його температуру до 1000 градусів. Якщо ж повітря нагріється на понад тисячу градусів, глина почне плавитися і стече, як віск. А при нижчій – скульптура не зафіксує всі свої деталі.

 Вогняний «Щедрик» матиме свою особливість. У ньому майстер залишить отвори, а після завершення усіх робіт всередину вставлять підсвітку, і вночі така скульптура світитиметься.

У своєму задумі митець планує поєднати елементи твору «Щедрик» з постаттю його автора. Запланована вогняна скульптура буде третьою, до виготовлення якої долучився Дмитро Рижий. Першою такою скульптурою стало зображення Ангела, яке показали  на загал у вересні на день Тульчина. Дмитро робив її разом зі своїм батьком Василем. Нині вона знаходиться на території  центру соціально психологічної реабілітації дітей та молоді «Промінь надії».

Другу скульптуру богині кохання Лади зробили на прохання колишнього керівника історико-культурного заповідника «Буша» Олександра Пірняка. Над нею Дмитро працював разом із батьком та матір’ю. Робота знаходиться нині на території згаданого заповідника.

Після випалювання скульптуру «Щедрик» планують встановити біля Тульчинського коледжу мистецтв. Таким чином, продовживши арт-квартал «Леонтовича».

Коли ж можна буде побачити вогняне шоу «Щедрика»? Організатори кажуть, що планують зробити це на черговий День свого міста. Традиційно ця подія відбувається у вересні, але все залежатиме від часу виділення коштів виграного тульчинцями гранту.

Вікторія МЕЛЬНИК

Фото з відкритих інтернет-джерел

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені