Свято не було велелюдним

Ювілейний сороковий раз відзначили на Калинівщині Всеукраїнське свято сатири та гумору імені Степана Руданського.

Спочатку пам’ять про видатного земляка вшанували в Хомутинцях, де 188 років тому народився Степан Васильович Руданський – відомий поет-гуморист, перекладач античної літератури, лікар та громадський діяч.

Сайт Калинівської громади повідомив, що у зв’язку з підтвердженими в Хомутинцях випадками коронавірусного захворювання урочистості відбулися без масових заходів. «Я думаю, що Степан Руданський як карантинний лікар зрозумів би нас та підтримав таке рішення», – зазначила в. о. старости Хомутинецького старостинського округу Оксана Мудрик.

Квіти до пам’ятника поету і на могили його батьків поклали місцеві жителі та гості свята разом із першим заступником Калинівського міського голови Миколою Господарцем, начальником відділу культури та туризму Андрієм Грибовченком та директоркою Центру культури і дозвілля Марією Шелешко. Традиційно біля пам’ятника Руданському прозвучала пісня «Повій, вітре, на Вкраїну», яку виконали учасники народних колективів «Кумасеньки» та «Вінок Руданського». Також до Хомутинців завітав уродженець с. Бережани (колишня Комунарівка) письменник Володимир Коваль, який передав свої книги у музей поета і в сільську бібліотеку.

Наступного дня свято сатири та гумору на честь Степана Руданського відбулось у Калинівці – теж, на жаль, без традиційного масового гуляння. Учасники урочистостей обмежились покладанням квітів до пам’ятника поету, вітаннями, щедрівками, віншуваннями від юних посівальників, піснями та гуморесками.

– Сьогодні незвичний формат свята, але це не значить, що ми менше почали поважати Степана Руданського, – сказав у своєму виступі Калинівський міський голова Василь Поліщук. – Адже ситуація з коронавірусом нині непроста, як і непроста ситуація на кордоні, на Сході України. Але при цій ситуації Калинівська громада не здається. У таких складних умовах ми не плачемось, а продовжуємо працювати, розбудовувати громаду. Дякую за це усім патріотам нашого краю.

Також із вітаннями виступили депутат обласної ради Ілля Гуменчук, начальниця управління культури та креативних індустрій Вінницької ОДА Ольга Дернова, директорка обласного центру народної творчості Тетяна Цвігун, голова обласної організації Національної спілки письменників Вадим Вітковський, голова Хмільницької райради Юрій Слабчук та в. о. старости Хомутинецького округу Оксана Мудрик.

На святі відбулось урочисте нагородження лауреатів Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського за 2021 рік. Ними стали уродженець Павлівки Борис Пентюк – священник, кандидат богослів’я і кандидат технічних наук, письменник і краєзнавець (за книгу «Степан Руданський. Сторінки духовності»), також письменник і журналіст, заступник редактора газети «Липовецькі вісті» Микола Пасічник (за книгу «Кордебалети») та поетеса й авторка та виконавиця пісень Зоя Красуляк, провідний методист ОЦНТ (за книгу «Кава з пінкою»).

– Вперше лауреатом цієї премії став священник, який також уперше дослідив духовні витоки поезії Руданського, знайшов на занедбаному сільському кладовищі могили дідуся і бабусі Степана Васильовича, поставив хрести, впорядкував і освятив, – зазначив голова обласної письменницької організації Вадим Вітковський.

– Я хочу звернути вашу увагу на те, що прізвище Степана Руданського йде з Калинівки. Торік я дослідив той момент, що в храмі Святої Параскеви у 1774 році служив прапрадід Степана Руданського, – розповів, зокрема, Борис Пентюк. У своїй праці він дослідив подільський рід священників-пращурів поета в чотирьох поколіннях та розглянув особливості навчання в тодішніх духовних закладах Поділля.

Також звучали гуморески Степана Руданського, які виконали переможці територіального конкурсу читців Олексій Козуб, Катерина Лисюк, Марія Козак та Антоніна Кравчук. Виступали і народний ансамбль «Кумасеньки», ансамбль української пісні «Рута-м’ята», зразковий ансамбль сучасного танцю «Грація», вокальний квартет «Чарівниці», народний хоровий колектив «Співоча родина» та викладач Київського національного університету культури і мистецтв Ірина Прядун.

Підготував Юрій СЕГЕДА

Фото з сайту Калинівської міськради

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені