Вирощувати тичкову квасолю – це вигідно

У цьому переконалися мешканці сіл Хмільницької громади, які погодились взяти участь у цікавому проєкті. Зокрема, досить активно взялися вирощувати ці бобові селяни з Кривошиїнського старостинського округу. Не стала винятком і староста округу  Наталія Матвіюк. До речі, аби показати приклад іншим, Наталя Василівна засіяла під квасолю чи не найбільше – майже 20 соток. Що з цього вийшло і чи задоволена результатом – розповідає читачам нашої газети.

– До складу нашого старостату входить кілька сіл  – Колибабинці, Кривошиї, Сьомаки, Сербанівка, Білий Рукав. Як і скрізь у сільській місцевості, маємо два основних ресурси – землю і людей. Але як забезпечити людей роботою за сучасних умов, коли використання потужної техніки при  вирощуванні сільгосппродукції робить непотрібною велику кількість робочих рук? Чекати, поки всі виїдуть на заробітки за кордон? Вихід з цієї ситуації шукаємо спільно, багато цікавих ініціатив пропонує голова нашої громади Микола Юрчишин. Приміром, це він залучив проєкт із вирощування тичкової квасолі, яка користується великим попитом за кордоном та закуповується за високою ціною. Це нова можливість заробітку для наших людей. В даному випадку – гарантованого заробітку, адже інвестор, який запропонував нам садильний матеріал, дав зобов’язання  викупити і врожай. Так і сталося, – розповідає Наталя Василівна.

Всього на громаду привезли 200 кг насіннєвого матеріалу, який і роздали усім бажаючим по мірі зацікавленості. Багато хто взяв, як кажуть, на розвід, – щоб мати новий, продуктивний сорт для харчування, але багато хто   вирощував і для реалізації. І не прогадав. Якщо оперувати узагальненими цифрами, то квасолю (за сприятливого врожайного року) відносять до тих культур, які з 1 гектара можуть дати до 1 мільйона доходу.

З назви сорту зрозуміло, що вирощується овоч на опорі – тичках, патиках, патичках. Навколо такої палиці (приблизно 2-2,5 м заввишки) на відстані 20 см сіють 4 квасолини у шаховому порядку. Проростаючи, рослинки чіпляються за опору, забираючись все вище і вище. До слова, на наступний сезон інвестор обіцяв завезти спеціальні бамбукові опори  – вони довговічні, витримають не один врожай. На 1 сотку землі знадобиться приблизно 1 кг посівного матеріалу. Садити квасолю потрібно в середині травня, коли минає загроза заморозків. А в догляді теж клопотів не буде – ретельно просапати на початку росту, щоб бур’яни не заглушили молоді паростки. Далі потужна рослина сама все навколо “заглушить”!

– Незважаючи на те, що минулий сезон був несприятливим для вирощування квасолі, з цього сорту врожай був гарний! А був би ще гарніший, якби ми знали про нюанси вирощування саме в нашій місцевості. Нам рекомендували  садити коло тички по 4 зерна, але на наших родючих чорноземах буде достатнім і 2. Так само, треба давати більшу відстань між кущами –  одного метра замало, бо виростають справжні квасолеві джунглі. Шкідників цей рік не було,  рослини нічим не підживлювали, не обробляли ніякими отрутами, тому на виході отримали гарну, екологічно чисту, смачну квасолю. Вона має білий колір і великий розмір, знаю, що насіннєвий матеріал привезли з Польщі, – продовжує Наталя Василівна.

За її словами, збирали врожай, як і завше, у вересні. Розчарованих людей не виявилося. Частину квасолі віддали на калібрування – на наступний рік точно буде що садити. Дізнавшись про гарні результати та багатообіцяючі перспективи, темою зацікавились й з інших громад області.

-Усі знають, що виростити врожай – це пів справи, а от вигідно його реалізувати – оце іноді проблема. Тому це просто щастя, мати інвестора, який гарантовано викупляє вирощене під замовлення. Попит на цю культуру з високим вмістом білка за кордоном великий. І дедалі він зростатиме. Ну, а ми зацікавлені в розвитку цікавих започаткувань для громади, для сіл. У перспективі створимо щось на кшталт кооперативу, щоб люди могли не лише заробити, а й оформити свою діяльність, сплатити податки, заробити на пенсію, – розповідає про плани на майбутнє Наталя Матвіюк.

Наталя Василівна додає, що це лише один із напрямків залучення сільського населення до вирощування прибуткових видів ягід і овочів на власних ділянках з можливістю реалізації.

– За ініціативи  міського голови Миколи Юрчишина планується дуже багато цікавих проєктів для сільського населення, адже спроможні родини – багата громада, – продовжує голова старостинського округу. – Це і вирощування малини, і лікарських трав (що вже практикується у Колибабинцях підприємством АПНВП “Візит”), відкриття сушарки та встановлення морозильних камер. Маємо зробити все, щоб наші люди жили і заробляли на своїй землі, не шукаючи заробітку по світах.

Юлія РАЗАНОВА

Хмільницька громада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені