Ювілей ветеранської єдності

«Кругла дата» діяльності обласної організації ветеранів України є приводом підбити підсумки й відзначити тих, хто активно робить добрі справи, незважаючи на вік та різні негаразди.

– Символічно, що цього року Вінниччина відзначає 90-річчя створення області, а обласна організація ветеранів України святкує 35-у річницю з дня свого створення, – розповідає перший заступник голови Вінницької обласної організації ветеранів України полковник у відставці Петро Бойко. – Ці дві знаменні дати неможливо роз’єднувати, адже все, що створено попередніми поколіннями для розбудови Вінниччини, пов’язано з людьми, яких ми нині з синівською вдячністю і повагою називаємо ветеранами. Вийшовши на заслужений відпочинок, багато з них залишились вірними принципу «Не старіють душею ветерани». Старше покоління є носієм унікального життєвого досвіду, якого не знайти в підручниках. Цей досвід є моральним стрижнем, душею нації, його потрібно зберігати і вміло використовувати. Шлях до цього відомий: через широке залучення ветеранів до громадської і трудової діяльності, до передачі безцінного досвіду і знань. З виходом на пенсію ніхто не повинен залишатися без діла, осторонь від суспільства. Ветерани війни та праці – це громадська ветеранська еліта Вінниччини, вони сьогодні, незважаючи на поважний вік, поранення, контузії, хвороби, беруть активну участь у суспільно-політичному житті, борються за те, щоб у країні панували мир і злагода, активно працюють над вихованням молодого покоління.

Петро Сергійович нагадав історію становлення організації. 7 грудня 1986 р. на установчій конференції було ухвалено статут Всесоюзної організації ветеранів війни, праці та Збройних сил ил. За рік були створені первинні районні, міські ветеранські організації, а 23 лютого 1987 р. створена Вінницька обласна рада ветеранів війни і праці. У 1991-му ця громадська організація перейменована на Організацію ветеранів України.

Обласну організацію ветеранів 35 років тому очолив Сергій Гнатович Азаров, який працював на цій посаді багато років. Після нього головою був Леонід Францович Копецький, нині вже два роки обласну організацію очолює генерал-майор Володимир Васильович Мазур.

– Ювілеї традиційно є нагодою підбити підсумки і вшанувати наших активістів, – продовжує Петро Бойко. – Так, значною подією було спільне засідання обласної ради ветеранів, комісії облдержадміністрації, виконкому обласної ради та депутатів з нагоди відзначення 20-ї річниці від дня створення Вінницької обласної організації ветеранів, яке відбулось 3 березня 2007 р. в обласному музично-драматичному театрі. У засіданні взяли участь і виступили голова облдержадміністрації О. Домбровський, голова обласної ради Г. Заболотний, народний депутат І. Бондарчук, Вінницький міський голова В. Гройсман, з доповіддю також виступив заступник голови ОДА на громадських засадах (він же голова облорганізації ветеранів) С. Азаров. Цим я хочу підкреслити, що на той час досить серйозну увагу на рівні обласної влади приділяли ветеранським організаціям. 5 років тому теж відзначали 30-у річницю обласної організації, підбиваючи підсумки на урочистому пленумі…

Наразі Вінницька обласна організація ветеранів України є найбільш чисельною та структурованою серед громадських організацій області. На обліку в ній перебуває близько 400 тис. ветеранів різних категорій, це близько чверті населення області. Тут згуртовані учасники бойових дій, інваліди війни, ветерани праці, діти війни, ветерани військової служби та інших силових структур, вдови та інші члени сімей загиблих і померлих ветеранів, пенсіонери різних категорій.

– Серед основних статутних завдань нашої організації – захист прав та інтересів ветеранів, особливо незахищених верств населення в умовах економічної кризи. Також надаємо консультативну правову допомогу, ведемо облік та організовуємо відвідання одиноких, хворих, нужденних; ведемо прийом громадян, сприяємо у вирішенні проблемних питань; організовуємо допомогу одиноким одягом, взуттям, побутовими речами, продуктами – за рахунок волонтерства та благодійників, у співпраці з обласним товариством Червоного Хреста. Велику увагу приділяємо волонтерській роботі, зокрема допомозі учасникам АТО/ООС. Проводимо соціальну адаптацію ветеранів; підтримуємо і пропагуємо колективи художньої самодіяльності та ветеранські клуби за інтересами; організовуємо семінари для ветеранів щодо вмінь користуватись телефоном і комп’ютером, зокрема спільно з обласною науковою бібліотекою ім. Тімірязєва; організовуємо заходи до державних, історичних, регіональних свят, покладаємо квіти до меморіалів, ініціюємо прибирання і підтримання в належному стані обелісків та пам’ятників. Це надзвичайно важливо, це пам’ять, це бачать люди, бачить молодь…

Петро Бойко розповів про співпрацю організації ветеранів з органами влади, з депутатським корпусом, обласними департаментами, органами місцевого самоврядування, установами, підприємствами, медичними закладами, органами соціальної сфери. Серед пріоритетів назвав і національно-патріотичне виховання: зустрічі в навчальних закладах, на підприємствах, проведення круглих столів з нагоди державних свят та річниць історичних подій.

– Значною перешкодою в нашій діяльності стала пандемія коронавірусу, – каже Петро Сергійович. – У попередні роки ми на базі Вінницького госпіталю ветеранів війни проводили семінари, методичні навчання. Активні представники організації ветеранів збиралися в госпіталі, до обіду проходили безкоштовне медичне обстеження та процедури (за рахунок обласного бюджету), а після обіду відбувались методичні зустрічі з різних питань із юристами, з працівниками соціальних служб, Пенсійного фонду, військкомату. Це можливість спільно вивчити законодавчу базу і озброїти наш актив знаннями для роботи на місцях. Сподіваємось, така робота буде продовжена.

Серед завдань і викликів, що стоять перед обласною організацією ветеранів, – приведення її структури у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою. Адже до реформи в області налічувалось 33 районних і міських організації та більше тисячі первинних осередків Організації ветеранів України. Сьогодні є 6 районів і 63 територіальних громади, в 43-х громадах осередки вже створені, у решті процес триває. До того ж, не скрізь органи місцевої влади підтримують ветеранів…

– Потрібно, щоб у кожній із 63 громад була повноцінна, дієва, ефективна, працездатна громадська ветеранська організація. Інакше будувати громадянське суспільство в окремо взятій громаді, в області та в державі просто неможливо, – зазначає Петро Бойко. – Закон передбачає, що з місцевого бюджету ветеранські організації отримують фінансову підтримку для здійснення своєї статутної діяльності. Наприклад, наша обласна організація з бюджету області отримує близько 120 тис. грн на рік, і 95% цієї суми йде на оренду приміщення та компослуги. Тому на виконання статутних завдань мало що залишається. Аналогічна картина і в районах та громадах. Щоправда, є громади, де надається відчутна підтримка. Наприклад, у Калинівській громаді, яку очолює Василь Кіндратович Поліщук, активно сприяють організації ветеранів, виділили кімнату. Позитивне ставлення також у Вінницькому районі – голова райради Ігор Шутак особисто брав участь у нашій районній конференції, розуміє проблеми ветеранів, у рамках можливого надає підтримку. Позитивним прикладом є і м. Вінниця, де міська рада в попередні роки оптимально допомагала в утриманні офісу та його працівників, у виконанні статутних завдань, участі в заходах, нагородженнях і виділенні матеріальної допомоги.

За словами Петра Бойка, районні, міські, організації в громадах та первинні осередки очолюють авторитетні й шановані люди, лідери громадської думки, які мають заслуги в різних галузях.

– Велика їм подяка за те, що вони, хоча вже на пенсії, реалізовують свою активність, досвід і вміння. Звісно, назвати всіх керівників та активістів не дозволить брак газетної площі, але хотілось би відзначити, зокрема, голову Вінницької районної організації ветеранів Петра Оксеновича Василинича, голову Вінницької міської організації Костянтина Миколайовича Фомічова, Жмеринської районної – Анатолія Григоровича Паламарчука; багаторічного очільника Хмільницької районної організації Віталія Олександровича Калініченка; Надію Василівну Сінкевич, що очолює Погребищенську міську організацію; Петра Григоровича Кубаля, який керував Могилів-Подільською районною організацією, тепер очолив міську. Активними є Валентина Федорівна Левкович (Липовецька міська організація), Надія Федорівна Кузнецова (Барська міська), Галина Іванівна Красна (Ямпільська), Ніна Степанівна Бикова (Оратівська) Микола Володимирович Пухтіцький (Калинівська міська), Віктор Семенович Макітрук (Мурованокуриловецька), Василь Олександрович Косенко (Хмільницька), Володимир Васильович Бондаренко (Козятинська районна), Федір Тихонович Кропива (Козятинська міська), Наталя Миколаївна Сташенко (Староміська організація м. Вінниці), Георгій Іванович Ковальський… Не можна не згадати і легендарну вінничанку, учасницю бойових дій, розвідницю Ольгу Іванівну Твердохлєбову…

Отже, перший заступник голови обласної організації ветеранів України розповів, що на 24 лютого заплановано круглий стіл з нагоди ювілею, під час якого йтиметься про історичні віхи, про здобутки та про людей.

– А через місяць організуємо розширений пленум, на який запросимо керівництво області та міста, підіб’ємо підсумки, визначимо завдання та озвучимо наші болючі питання. Також серед найближчих планів – підготовка і видання книги, присвяченої 35-річчю обласної організації ветеранів України, – зазначив Петро Бойко. – Від імені президії обласної ради ветеранів вітаю всіх ветеранів Вінниччини з ювілеєм обласної організації. Міцного вам здоров’я, довголіття, мирного неба, добрих справ і віри у краще майбутнє.

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені