Горького завезли на «Вервольф»

У Вінницькому центральному парку ім. Миколи Леонтовича демонтували пам’ятник Максиму Горькому. Рішення про це ухвалила 29 квітня сесія Вінницької міськради. Було вирішено також перейменувати низку вулиць. Зокрема, вул. Московська тепер називатиметься Маріупольською, як і п’ять прилеглих до неї Московських провулків.

Як свідчать історики, Максим Горький (Олексій Пєшков) був засновником методу соціалістичного реалізму в літературі, що сприяв закріпленню ідеології більшовизму і зміцненню сталінського тоталітаризму в СРСР. Українську мову він називав «украинское наречие» і вважав, що перекладати його твори українською не потрібно. Хоча й писав, що «Москва стремилась к порабощению Украйны», але мав на увазі лише царську Росію.

Горький був автором лозунгу «Если враг не сдаётся, его уничтожают», який широко використовували під час сталінських репресій 1937-1938 років. Виступав із полум’яними промовами на будовах, де примусово працювали в’язні ГУЛАГу, а працівників НКВД/ОГПУ схвально називав «інженерами перековки душ».

До речі, протягом десяти років, з 1921-го по 1931 роки, цей співець більшовизму і «великий пролетарський письменник» жив на еміграції в Німеччині, Італії, Чехословаччині. Є версія, що після повернення до СРСР він був отруєний за вказівкою Сталіна чи Троцького. А після смерті Максима Горького Сталін наказав присвоювати його ім’я паркам культури і відпочинку в містах Радянського Союзу. У 1939 р на честь Горького назвали парк у Вінниці (колишній цвинтар, де, зокрема, розстрілювали і ховали репресованих), а в 1968-му тут встановили пам’ятник, вилитий із дюралюмінію…

На демонтаж цієї скульптури знадобилось майже дві години, адже виявилось, що вона порожня всередині, тому знімали обережно, аби не зруйнувалася. Хоча дехто радив переплавити цей «шедерв» на потреби авіації ЗСУ, проте 300-кілограмового Максима Горьког передали Вінницькому краєзнавчому музею і вивезли на зберігання до історико-меморіального комплексу пам’яті жертв нацизму (ставка «Вервольф»). Очевидно, в майбутньому це буде кмплекс пам’яті жертв нацизму, більшовизму та сучасного рашизму-путінізму. Саме там наразі зберігаються демонтовані раніше пам’ятники організаторам «чорвоного терору» М. Тарногродському, М. Козицькому та П. Запорожцю.

Юрій СЕГЕДА

Фото «Вінниця.info»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені