Родимки і ймовірність розвитку раку – як це пов’язано?

Щорічно у всьому світі травень є місяцем інформованості щодо  найагресивнішого онкологічного захворювання – меланоми. Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа), нігтях. Пухлина швидко дає метастази, що вражають життєво важливі органи (головний мозок, легені, кістки). Саме це робить її одним із найнебезпечніших видів раку. Зазвичай метастази меланоми з’являються протягом першого року від початку захворювання.

Водночас, як зазначає ЛОР-онколог Подільського регіонального центру онкології Савва Магдебура, на ранніх і початкових стадіях меланома виліковується повністю. До того ж, можна обійтися лише хірургічним втручанням. Не проходити коштовні променеву і хіміотерапію, які життєво необхідні на пізніх стадіях, коли пухлина вже метастазувала.

«Спочатку був коронавірус, тепер війна!..  Багато пацієнтів, помічаючи   родимку, пігментні плями, які змінили колір, збільшилися чи затверділи, не вважають це проблемою. Чекали кращих часів. Для багатьох їх же очікування зіграло злий жарт. Адже недіагностована, непролікована пухлина розвивалася  і метастазувала. Таких прикладів останнім часом, на жаль, серед моїх пацієнтів чимало. Це при тому, що діагностика раку шкіри, меланоми, я б сказав проста і не болюча. Щоб «впіймати» меланому на ранній стадії, потрібно регулярно оглядати свою шкіру на предмет виявлення нових утворень, змін вже в існуючих невусів. І обов’язково раз на рік відвідувати дерматолога/онколога, який вміє професійно провести дерматоскопію. Це буде гарна звичка, яка може врятувати здоров’я і життя», – зазначив Савва Магдебура.

За словами онколога, здорова родимка здебільшого не перетворюється в ракову пухлину без постійного травмування – сонцем, механічним впливом (гоління, носіння незручною одягу), будь-якими хімічними ушкодженнями. При наявності цих факторів ризик її переродження в злоякісне утворення зростає.

«Сама меланома не є спадковим захворюванням, а ось схильність до її появи в родинах з меланомою в анамнезі є значно вищою. Тому якщо в сімейній історії хвороб таке захворювання вже було, це є приводом для частіших профілактичних оглядів та обмеженого контакту з прямими сонячними променями (нагадаємо, сонце і засмага в солярії можуть не тільки збільшити число родимок, але й підвищити ризик їх переродження в злоякісну пухлину)», – зазначив Савва Магдебура.

Лікар наголошує: самостійно видаляти родимки в жодному разі не можна. Й додає, що найчастіше звертаючись до народної медицини, люди «випалюють невуси» чистотілом. Цього категорично робити не можна. Адже так не будуть проведені додаткові обстеження, завдяки яким можна точно дізнатися – це злоякісне чи доброякісне новоутворення.

 «Розповім один із випадків.  У молодої дівчини під час медогляду на легенях виявили пухлину. При детальному обстеженні було встановлено, що це метастази меланоми, від родимки, яку вона самостійно видалила три роки тому. У її випадку тепер лікування буде тривалим і важчим, ніж якби меланому було діагностовано три роки тому і хворобу вчасно проліковано», – наголосив Савва Магдебура.  

Ознаками переродження невусів (родимок) у меланому є:

  • поява в ділянці невуса неприємних відчуттів (поколювання, свербіж, біль),
  • зміна кольору (набуття синього або чорного забарвлення),
  • зміна форми невуса, його країв, збільшення у розмірах,
  • зміна поверхні (підвищення над рівнем шкіри, поява бугристості чи поява мокріння, кровоточивості).

Усі ці ознаки є приводом записатися на консультацію до онколога.

Пройти якісне обстеження можна і в Подільському регіональному центрі онкології. Записатися на прийом можна за телефонами: (0432) 65-52-71, 067-45-52-460, 050-01-05-805.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені