Волохатий помічник

Якщо  говорити про запильників городу, то перша комаха, яка відразу приходить на згадку, – це бджола. Але крім неї досить часто можна зустріти джмелів. І це добре, тому що бджоли – більш вимогливі до комфортних умов. У вологу й прохолодну погоду вони краще будуть відсиджуватися у вуликах, джмелі ж – справно вийдуть на роботу. Як показали дослідження, за збором пилку джмелі можуть вилітати навіть при температурі повітря всього в +2°С під час дощу.

Гарний зір дозволяє джмелям добре орієнтуватися на місцевості і в нічний час. Ці комахи справжні трудівники, тому що здатні обпилити за день в 5 разів більше квіток ніж бджоли. Джмелі працюють аж по 18 годин на день!

Недарма сьогодні тепличні комплекси, що активно розбудовуються, орієнтуються саме на джмелів.

Гарантовано багато джмелів буде, якщо джмелева королева влаштує своє гніздо на вашій ділянці або поблизу.

Матки – перші джмелі, з’являються напровесні й кружляють близько самої землі. На відміну від робочих особин, на їхніх задніх лапках немає або практично немає пилку. Якщо пилок є, це означає, що гніздо вже раніше було побудовано, усі старання марні.

Аби мати  таких помічників на своїй ділянці, можна облаштувати бджолиний будиночок-вулик. Його можна зробити самостійно з підручних матеріалів або придбати в магазині готовий варіант. Якщо піймати матку не вдалося, її можна придбати на джмелевій фермі. Вулик з маткою потрібно тримати закритим протягом доби. Якщо після цього комаха полетить і не повернеться, виходить, будиночок не прийшовся їй до душі. За статистикою джмелі заселяються тільки в 1-2 будиночка з 10 запропонованих (та й то при дотриманні всіх умов).

Джмелеві вулики можна встановлювати наприкінці квітня – початку травня з південних сторін під яблунями, біля кущів смородини, аґрусу, малини. Льоток повинен бути звернений строго на південь. Сусідні вулики розташовуйте на відстані 4 м один від одного.

Селекціонери радять в обов’язковому порядку висаджувати дрібно цибулинні рослини – галантуси, хіонодокси, проліски й ряд інших. Комахи, які тільки що прокинулися від зимової сплячки, дуже голодні. Ваші первоцвіти, що розпустилися, обов’язково привернуть їх. Але вік первоцвітів короткий й надалі їхню роль повинні взяти на себе інші культури – фацелія, м’ята, меліса, материнка, ісоп, аґрус і т. д.

Досвідчені городники примітили, що джмелі часто «пасуться» біля квітучих красоль у другій половині літа, саме тоді, коли багато овочевих культур починають масово формувати зав’язі. Ще один працівник не встиг вилетіти, як уже через пару хвилин у ту ж квітку залітає новий. У красолі внутрішнє поглиблення начебто спеціально створене природою під розміри джмеля, тому для залучення цих комах обов’язково посадіть дані квіти на своїй ділянці.

Інший цікавий спосіб – обприскування слабким розчином натурального меду кущів і дерев плодових рослин перед початком їх цвітіння навесні. Медяний аромат, що поширився по окрузі, не залишить бджіл і джмелів байдужими. Вони вловлять його дрібні часточки на великій відстані й неодмінно прилетять до вас на ділянку.

Під час наукових досліджень зазначається, що для формування повноцінного плоду суниці садової джміль має відвідати квітку 4-5 разів, тоді як медоносна бджола – не менше 15 разів. Крім того, джмелі літають швидше, тож на запилення однієї квітки їм потрібно найменше часу серед усіх комах-запилювачів.

Загалом джмелі сприяють оптимальному запиленню суниці, тому плоди, що виникли в результаті їх роботи, є більшими та ароматнішими

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені