Портрети українців оживають

Цікаву роботу з відтворення картин Василя Тропініна здійснює народна майстриня Анастасія Фоміна

Як повідомляє Вінницький обласний центр культури «Щедрик», третьою картиною Тропініна, яка нещодавно ожила завдяки вражаючій майстерності пані Анастасії та її колег, став портрет «Хлопчик із сопілкою». Цю реконструкцію було презентовано у Всесвітній день вишиванки.

Художник Василь Тропінін тривалий час жив у селі Кукавка тодішнього Могилівського повіту Подільської губернії (нині Могилів-Подільського району Вінниччини). Про ті роки Тропінін згадував: «…Там я без відпочинку писав з натури, писав зі всього і зі всіх. І ці мої роботи, здається, найкращі з усіх, до того часу мною написаних».

Однією з цих найкращих його робіт, написаних на Поділлі, є портрет хлопчика з сопілкою, який орієнтовно датується 1810-1812 роками. Ймовірно, на цьому шедеврі зображений маленький житель Кукавки.

Митець своїм талантом зберіг не лише образ дитини, а й вигляд традиційного одягу наших земляків. Хлопчик був одягнений у сорочку, мантину і капелюх. За цим зображенням відома сподвижниця мистецтва вишивки Лідія Бебешко створила схему для сорочки, а вишивальниця Анастасія Фоміна, заввідділом ВОЦК «Щедрик», вишила копію сорочки для сучасного хлопчика.

Використали старовинне полотно з конопель, техніки вишивки – вирізування, зерновий вивід, замкова низь. До створення образу маленького подолянина долучились також Артем Фомін у ролі моделі; Галина Чадюк, яка відтворила солом’яний капелюх; Володимир Віхренко, що змайстрував сопілку; Мирослав Прокопчук – зробив художнє фото…

А серед попередніх картин Василя Тропініна, відтворених Анастасією Фоміною і колегами, були «Дівчина з Поділля» та «Українець» (дехто вважає його зображенням Устима Кармалюка).

«Дівчина з Поділля» − одна з найвідоміших робіт художника, яка теж написана під час проживання в селі Кукавка. Дівчина тут вбрана у сорочку, і це є одним із найдавніших і найточніших зображень жіночої вишитої сорочки Східного Поділля (початок ХІХ ст.).

Цю картину (а найскладніше – цю сорочку) нашим землякам-сучасникам вдалося відтворити з дивовижною точністю. Основні техніки вишивки: низь замкова (найпоширеніша техніка на Східному Поділлі) та поверхниця (притаманна кільком південним районам Вінниччини). Всі деталі сорочки змережано вручну традиційним швом «подільський черв’ячок». Створювала схему та консультувала Анастасію Фоміну також Лідія Бебешко. Зачіску та прикраси підбирала Юлія Васюк, фото робив Ігор Яворський…

Навіть модель – юна вінницька бандуристка Софія Аль-Хадіді – схожа на дівчину, що позувала художнику понад 200 років тому, наче сестричка-близнючка.

Юрій СЕГЕДА

Фото ВОЦК «Щедрик»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені