Інсульт: фактори ризику та профілатика

Інсульт виникає, коли в головному мозку людини унеможливлюється кровообіг. Клітини мозку можуть загинути через зменшення кровотоку та нестачу кисню. Найкращий спосіб знизити ризик хвороби — це профілактика. 

Існують 2 види інсультів: ті, що спричинені блокуванням кровотоку, та ті, які викликані кровотечею в головний мозок. Ішемічні інсульти, що характеризуються закупоркою судин мозку або шиї, спричиняють близько 80% всіх випадків хвороби. 

Три стани ведуть до цієї блокади: 1) тромбоз — утворення згустку в кровоносній судині головного мозку; 2) емболія — рух згустку з іншої частини тіла (наприклад від серця) до головного мозку; 3) стеноз — серйозне звуження артерії в головному мозку.

Знизити ризик інсульту можна, якщо контролювати фактори, що спричиняють хворобу, а також знати її перші ознаки. Попереджувальні ознаки свідчать про те, що головний мозок не отримує достатньої кількості кисню.

Попереджувальні ознаки інсульту, що виникають раптово:

 • оніміння або слабкість обличчя, руки чи ноги, частіше з одного боку тіла;
 • проблема з розумінням мови чи мовленням, плутанина в словах, реченнях тощо;
 • проблема із зором в очах або оці;
 • проблеми з ходьбою, запаморочення, втрата рівноваги чи координації;
 • сильний головний біль без причин.

Якщо ви спостерігаєте наявність однієї чи кількох ознак, що виникають раптово, одразу звертайтеся до лікаря або викликайте швидку. 

Також ознаки небезпеки можуть проявлятися сонливістю, блюванням, нудотою, двоїнням в очах. Ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Такі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки, або «мініінсульти». Оскільки ці епізоди нетривалі, більшість людей ігнорують їх, адже симптоми зникають. Проте вони сигналізують про тяжкий стан, який треба лікувати. Звертайте увагу на них! 

Ризик інсульту підвищується із збільшенням кількості та тяжкості факторів ризику. Серед них є ті, на які можна вплинути медикаментозним лікуванням, проконсультувавшись із лікарем.

Основними факторами ризику інсульту є: 

 • вік. Інсульт відзначають у всіх вікових групах, проте ризик захворювання підвищується у віці 55–85 років;
 • стать. Чоловіки мають вищий ризик інсульту в молодому та середньому віці, але більше жінок помирають від інсульту в старшому віці;
 • сімейна історія хвороби. Члени сім’ї можуть мати генетичну схильність до факторів ризику інсульту: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія тощо;
 • високий артеріальний тиск/гіпертензія. Гіпертензія призводить до підвищення ризику інсульту у віці до 80 років у 2–4 рази;
 • куріння. Куріння сигарет подвоює ризик ішемічного інсульту та підвищує вірогідність геморагічного інсульту в 4 рази;
 • хвороби серця. Ішемічна хвороба серця, вади клапанів, фібриляція передсердь та збільшення однієї з камер серця можуть призвести до утворення тромбів, що можуть розірватися і закупорити судини в головному мозку;
 • наявність транзиторних ішемічних атак; 
 • цукровий діабет. Викликає деструктивні зміни в судинах у всьому тілі, зокрема у головному мозку. Якщо рівень глюкози у крові високий під час інсульту, тоді пошкодження головного  мозку, зазвичай, є більш серйозним, ніж коли глюкоза в крові в нормі;
 • дисбаланс холестерину.  Коли холестерин накопичується в судинах, він призводить до розвитку атеросклерозу. Атеросклероз є основною причиною звуження судин, що призводить як до інфаркту, так і до інсульту;
 • фізична бездіяльність та ожиріння. Ожиріння та бездіяльність призводять до  гіпертензії, цукрового діабету та серцевих захворювань.

Наголошуємо: зупинити або зменшити вираженість факторів ризику інсульту  можна завдяки профілактиці! Від кожної людини залежить, наскільки вона готова змінити своє життя, аби наблизитися до щасливого довголіття.

Профілактика інсульту:

 1. Перевіряйте рівень холестерину. Контролювати цей показник важливо не рідше, ніж 1 раз на 5 років. Якщо у вас високий рівень холестерину, зміна способу життя та консультація з лікарем допоможуть знизити ризик інсульту.
 2. Контролюйте артеріальний тиск. Деколи важко розпізнати симптоми гіпертензії. Поговоріть з вашим лікарем про те, як часто вам потрібно перевіряти тиск. Ви можете це робити вдома, у лікаря, а також у деяких аптеках.
 3. Лікуйте цукровий діабет. Якщо лікар вважає, що у вас є симптоми цукрового  діабету, пройдіть обстеження. Регулярно перевіряйте рівень глюкози в крові.
 4. Лікуйте серцеві захворювання. Вчасно обстежуйтеся та дотримуйтеся призначеного лікування.
 5. Обирайте здорову їжу. Щоденний  раціон обов’язково має містити  свіжі овочі та фрукти. Вживайте їжу з низьким вмістом насичених жирів, трансжирів і холестерину. Важливо також обмежити споживання солі, що допоможе знизити артеріальний тиск.
 6. Будьте фізично активними. Це допоможе зберегти здорову масу тіла та знизити рівень холестерину. Щотижня займайтеся швидкою ходьбою, 30–40 хв. аеробних вправ — найкращий спосіб підтримати форму та здоров’я. Проте якщо ви маєте протипоказання до якихось видів фізичних навантажень, проконсультуйтеся з лікарем, який підкаже вправи, що вам підійдуть.
 7. Відмовтеся від куріння. Пам’ятайте, що ваш лікар може запропонувати способи відмови від поганої звички.
 8. Відмовтеся від алкоголю. Надмірне споживання алкоголю може підвищити артеріальний тиск.

Вчасно звертайтеся до лікаря та дотримуйтеся рекомендацій, піклуйтеся про себе та своїх рідних. Бережіть своє здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені