Перерахунки, підвищення і самостійний обрахунок пенсій

Це лише частина питань, які жваво обговорювали під час гарячої лінії з начальницею ГУ Пенсійного фонду Україниу  Вінницькій області Оленою Корчакою наші читачі. На початку року багато хто сподівався отримати підвищення (нехай і незначне) до своїх скромних  щомісячних виплат. І ці гроші були б ой як не зайві  з огляду на інфляцію та шаленство з цінами. Але чи будуть здійснені ці перерахунки в умовах війни? Хочете дізнатися? Тоді читайте відповіді у сьогоднішній публікації. Можливо, й відповіді на інші питання стануть для вас корисною інформацією. Приміром, про те, як самостійно обрахувати розмір майбутньої пенсії.

Чи будуть перерахунки пенсій у другому півріччі  2022 року?

Наприкінці минулого року уряд анонсував декілька поетапних підвищень і перерахунків пенсій. Розуміємо, що війна могла відкоригувати плани не в кращий бік. Але, все-таки, на що із запланованого можуть розраховувати пенсіонери?

Ганна Тищенко,

Вінниця.

Підстави для перерахунку призначених пенсій визначено законодавством.

До кінця року передбачено проведення наступних перерахунків пенсій:

З 1 липня та 1 грудня – у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб: з 1 липня до 2 027 грн, з 1 грудня 2022 року – 2 093 гривні. Зростуть розміри мінімальної та максимальної пенсій, складові пенсійної виплати, які обчислюються з розміру прожиткового мінімуму.

1 жовтня – у зв’язку зі зміною мінімальної заробітної плати з 6 500 грн до 6 700 гривень. Зросте розмір мінімальної пенсії за віком у непрацюючих осіб, які досягли віку 65 років і більше та мають страховий стаж – чоловіки не менше 35 років, жінки – не менше 30 років.

З 1 жовтня особам віком від 70 до 75 років буде встановлено щомісячну компенсаційну виплату в розмірі 300 гривень (в межах пенсійної виплати 10340,35 гривень). Якщо особа досягне віку 70 років після 1 жовтня, компенсаційна виплата буде встановлена з дати досягнення 70 річного віку.

Крім того, у осіб віком від 70 років, пенсія яким призначена відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та які мають стаж чоловіки – 35 років, жінки – 30 років, мінімальний розмір пенсійної виплати встановлюється на рівні 3000 гривень. Якщо у зазначених осіб страховий стаж становить менше ніж 35 років у чоловіків, менше ніж 30 років у жінок мінімальний розмір пенсійної виплати визначається пропорційно наявному страховому стажу, виходячи з розміру 3000 гривень.

1 грудня особам віком до 65 років, страховий стаж яких становить не менше ніж 35 років у чоловіків і не менше ніж 30 років у жінок, які отримують пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та не працюють, мінімальна пенсійна виплата буде встановлена на рівні 2500 гривень.

Особам, страховий стаж яких становить менше ніж 35 років у чоловіків і менше ніж 30 років у жінок, мінімальний розмір пенсійної виплати встановлюється пропорційно наявному страховому стажу виходячи з розміру 2500 гривень.

Збільшено виплати пенсіонерам, які відстрочили вихід на пенсію

Чув, що якщо відстрочити вихід на пенсію, то в такий спосіб можна трохи «заробити» собі надбавку. Як працює цей механізм і в яких розмірах?

Сергій Назарук,

Калинівська громада

Відповідно до законодавства, яке діяло до 30 квітня 2022 року, до пенсій за віком особи, які після призначення пенсій працювали та відмовились від отримання пенсій, або після набуття права на пенсію працювали і виявили бажання отримувати пенсію з більш пізнього строку, встановлювались надбавки згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення” у розмірі 10 % основного розміру пенсії (що виплачувався до дати набрання чинності Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – 01.01.2004) за кожний повний рік роботи після призначення пенсії, але не більше 40 %.

В залежності від кількості років роботи після призначення пенсії чи набуття права на пенсію, за які була встановлена надбавка, її розмір з 30 квітня 2022 року становить: за 1 рік роботи – 6%, за 2 роки -12 %, за 3 роки – 18 %, за 4 роки – 24% основного розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Виплата перерахованих пенсій буде проведена в червні з доплатою з 30.04.2022.

Приклад перерахунку:

Пенсіонер отримував 40 % надбавки за 4 роки роботи після досягнення пенсійного віку (60 грн).

З 30.04.2022 надбавка становить 24% основного розміру пенсії. Якщо основний розмір пенсії, наприклад 2150,00 грн, то надбавка складає 516 грн (24% х 2150, 00 грн).

Довідково: розмір раніше встановлених надбавок до пенсії, за роботу після досягнення пенсійного віку, змінено згідно з Законом України від 15.02.2022 №2040-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства”.

«Пенсійний калькулятор» на допомогу майбутнім пенсіонерам

До пенсії ще 5 років, але мене вже цікавить приблизний розмір виплат, які отримуватиму. Чи можливо це прорахувати самостійно, хоча б приблизно?

Ольга Коломієць

Тиврів

Розрахувати розмір своєї майбутньої пенсії кожна застрахована особа сьогодні може за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/ , а саме сервісу  «Пенсійний калькулятор».

Для віртуального обчислення страхового стажу і заробітної плати використовують дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. Крім того, є можливість самостійно внести інформацію про страховий стаж, набутий до 1 січня 2004 року (періоди трудової діяльності та інші періоди, які враховуються при призначенні пенсії).

Наскільки точним буде розрахунок?

Даний сервіс розраховує умовний розмір пенсії, котрий може бути призначено людині після досягнення пенсійного віку, зважаючи на той рівень зарплати, який у неї визначено на час розрахунку, і припускаючи, що весь цей час до призначення пенсії вона працюватиме офіційно.

Важливо! Калькулятор не робить:

-розрахунок пенсії по інвалідності,

-розрахунок пенсії у зв’язку з втратою годувальника,

-перерахунок пенсії працюючого пенсіонера,

-розрахунок пенсії у разі переходу з одного виду пенсії на інший.

Результати розрахунку розміру пенсії зберігаються в особистому кабінеті та доступні для перегляду в будь-який час.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені