Шостий міжнародний фестиваль-конкурс в Іллінцях

Нагадаємо: цей щорічний захід носить ім’я відомого подільського композитора і новатора культмасової роботи Віталія Іжевського, маючи постійну назву «Над Собом пісня дзвінко лине». Незважаючи на війну, захід цьогоріч усе-таки вирішили проводити. Це ще одне підтвердження того, що ворогу нас не залякати і не здолати. Україна бореться, перемагає і, всупереч песимістичним прогнозам, співає.

Згадаймо, хто торік здобув гран-прі фестивалю-конкурсу. Це народний вокальний ансамбль «Краматорські дівчата та хлопці», який приїздив в Іллінці з Донеччини. Ясна річ, і звідтіля, і навіть з сусідніх районів та областей прибути нині на фестиваль проблематично. Тому й вирішили його проводити онлайн. Наживо відкривали дійство лише місцеві колективи – з Іллінецького міського будинку культури: народний аматорський хор «Вінок Поділля» ім. В. Іжевського та народний аматорський ансамбль української пісні «Відлуння» під керівництвом відповідно Геннадія Сергєєва та Людмили Левченко. Зважаючи на цей факт, вони ретельно готувались і в результаті виступили блискуче.

За традицією очолював журі фестивалю-конкурсу професор Інституту мистецтв Київського Національного університету культури і мистецтв Петро Андрійчук. Секретар також добре знайома – провідний методист з вокально-хорового жанру обласного центру народної творчості Ніна Джус. Та й увесь склад журі доволі стабільний: художній керівник та головний диригент Подільського камерного хору «Леонтович-капела» обласної філармонії Ольга Бабошина, доцент інституту мистецтв ім. В. Стефаника Володимир Савчук з Івано-Франківська, прибула в Іллінці й найкраща диригентка Молдови за рейтингом Національної хорової школи Людмила Самарін. А ось директор Центру національних культур з литовської Клайпеди Ірена Петруліонієне оцінювала і спілкувалась з колегами в режимі онлайн. З торішнього складу журі випав лише представник Білорусі – ця країна нині, на жаль, слухає лише ганебне «лукашенківське соло» і танцює під рашистську балалайку.

Як розповів кореспонденту «Вінниччини» Петро Олександрович, для роботи журі і офлайн, і онлайн мають свої плюси й мінуси. Звісно, краще твір сприймати наживо, але в той же час ознайомлення з ним у запису дозволяє оперативно зробити повтор, щоб уважніше переглянути «хиткі» моменти. Випало бути присутнім при встановленні остаточних підсумків, бачити творчі суперечки членів журі, які щиро старалися визначити найкращих. Тому навіть перших місць в усіх номінаціях присудили більше одного.

Так, серед наймолодших учасників перемогу святкували: дитячий хор «Кантилена» Острівської музичної школи Великоберезовицької територіальної громади Тернопільської області та дитячий академічний хор «BELKANTO» школи мистецтв м. Сорока з Молдови. Аж чотири перші місця у номінації «Академічні хори»: чоловіча хорова капела з м. Івано-Франківськ, хор «Ашенсіо» теоретичного ліцею з художнім ухилом при монастирі «Святих жінок мироносиць Марфи і Марії» Каушанського району Молдови, молодіжний хор «Кантабілле» муніципалітету Кишинів і хор «Арс-Нова» з м. Бєлць теж з Молдови. У найважливішій, очевидно, номінації «Народні хори» перемогли вже згадуваний іллінецький та народний український хор «Світанок» КЗК «МЦКАМ» м. Харків. У номінації «Ансамблі» перше місце в народного аматорського вокального ансамблю «Криниця» Городенківського палацу культури Івано-Франківської області та вже згадуване іллінецьке «Відлуння».

Спеціальні призи від родини Іжевських за збереження, розвиток та популяризацію українських традицій хорового співу присвоєно колективам: Надвірнянського міського будинку культури з Івано-Франківської області, молодіжному хору «Перевесло» з м. Рівне, народному хору «Чорнобривці» Гощанського об’єднання культури і дозвілля з Рівненської області та вже відомому нам торішньому володарю гран-прі. А хто ж здобув цю нагороду цьогоріч? Справжнім відкриттям фестивалю-конкурсу став дитячий та юнацький хор «Symbol-jean lupu» з румунського Бухареста, якому й присуджено найвищу відзнаку.

Підбиваючи підсумки, старший син Віталія Іжевського Володимир, заслужений працівник сфери послуг України, кандидат економічних наук, кавалер ордена «За заслуги» ІІ і ІІІ ступенів, від імені родини привітав переможців і всіх учасників, щиро подякував організаторам та журі фестивалю-конкурсу, висловивши впевненість, що наступні заходи вже проводитимуться за сприятливіших умов, а виконавська майстерність усе зростатиме.

Микола КАВУН

Фото Олега РИЖМАНЯ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені