Полуниця все ще потребує уваги

Навіть після того, коли урожай зібрано, догляд за полуницею триває. Адже вона після збору врожаю не припиняє росту і розвитку, тому одним із найважливіших пунктів догляду за нею є зволоження ґрунту на ділянці. Поливати потрібно нечасто, приблизно раз на тиждень або на декаду, але рясно, щоб ґрунт просочився вологою глибше – поверхневі поливання користі не принесуть.

Після поливання необхідно розпушити ґрунт на глибину до 10 см, але біля самих кущів працюйте сапкою обережніше – не пошкодьте кореневу систему. Під час розпушування підсапуйте кущики полуниці, присипаючи землею відростаючі додаткові корені. Одночасно з розпушуванням видаляйте бур’яни. Слідкуйте, щоб грядки для полуниці не заростали травою. Видаліть бур’яни і в міжряддях, а потім насипте в очищені від трави проходи різне дрібне сміття – тирсу, сухі гілки, тріски тощо. Цей захід захистить ділянки з полуницею від заростання бур’яном. Пізніше, восени, вам доведеться ще раз просапати бур’яни, але їх буде значно менше, якщо основну роботу з їхнього знищення ви зробите влітку, відразу після збору ягід.

Також важливим у цей час є підживлення. Прекрасно зарекомендувало себе органічне добриво для полуниці – кінський гній, перегній або коров’як. Добре відгукується полуниця і на внесення як підживлення курячого посліду. Можна також скористатися сучаснішими засобами – мінеральними добривами, наприклад, амофоскою, до складу якої входить азот, фосфор і калій, а також магній, сірка та кальцій. Украй небажане внесення хлорвмісних добрив, оскільки полуниця погано зносить хлор.

Відразу після видалення бур’янів і розпушування ґрунту розкладіть по ділянці дрібні шматочки коров’яку або кінського гною. Усі наступні поливання і дощі будуть поступово розчиняти ці субстанції, вивільняти з них мікроелементи і доставляти вглиб ґрунту, до коріння полуниці. Але набагато швидше діє спосіб удобрення ділянки курячим послідом. Для цього свіжий послід у пропорції 1:20 розводять у воді, ретельно перемішуючи, і виливають склад під кущики полуниці. Витрата приблизно така: одне відро на 8-10 кущів полуниці. Якщо ви вирішили скористатися мінеральними добривами, розсипте їх по грядці, закладіть сапкою у ґрунт, а потім полийте ділянку. Щоб після зволоження ґрунту на його поверхні не утворилася кірка, замульчуйте ділянку з полуницею торфом або сосновою хвоєю. В подальшому і розпушувати ґрунт, і поливати полуницю можна крізь мульчу.

Наступним етапом є обрізування полуниці. Не відкладайте цю процедуру на осінь, проведіть його відразу після того, як полуниця перестала плодоносити. Що ж до ремонтантних сортів, то кущі, які плодоносили вперше,  краще взагалі не обрізати, видаливши тільки слабке або хворе листя і вуса, якщо вирощений вами сорт їх утворює. Ремонтантна полуниця культивується тільки рік-два, потім її врожайність помітно знижується, а ягоди дрібнішають.

Видаліть з ділянки кущі, які вже не будуть плодоносити – на їхньому місці можна ще встигнути виростити в цьому році якусь більш пізню культуру. З тих кущів, які плодоноситимуть у наступному році, потрібно зрізати все листя на висоті 10 см від землі, а також видалити вуса полуниці. Не переймайтеся, що полуниця після обрізування залишилася без листя – до зими вона ще встигне його наростити.

Також захистіть полуницю від хвороб. У боротьбі за те, щоб хвороби і шкідники полуниці не позбавили вас врожаю ягід, найкращий засіб – скрупульозне дотримання агротехнічних умов її вирощування, адже хвороби полуниці – наслідок порушення правил догляду за нею. Однак бувають випадки, коли полуниця хворіє, навіть якщо ви дотримуєтеся всіх правил. Щоб цього не відбувалося, необхідно проводити профілактичну обробку полуниці від хвороб, і робити це слід восени. Найкраще обприскати полуницю і ділянку нітрофеном – цей препарат знищить усі хвороботворні віруси і гриби на полуниці і в ґрунті. Якщо ви помітили на полуниці ознаки борошнистої роси, проведіть додатково обробку кущів топазом. Коли ви будете обрізати листя і вуса полуниці, залиште тільки один вус, прикопавши ґрунтом розетку, що відходить від нього. Ця розетка в майбутньому році утворить кущ, який дасть ягоди, і тоді материнський, «постарілий» кущ можна буде видалити. Якщо користуватися таким прийомом і вміти доглядати за полуницею, можна збільшити продуктивність полуничної ділянки як мінімум на 15%, і зробити цей показник постійним.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені