Усе про пенсії: кожному й докладно

І знову –  телефонні дзвінки у безупинному режимі на два номери; і знову – вичерпні відповіді. Що й казати, чергова гаряча лінія з начальницею Головного управління ПФ України у Вінницькій області Оленою Сергіївною  Корчакою пройшла цілком традиційно – шквал звернень від читачів нашої газети  був цілком очікуваним. У цей тривожний, драматичний час спілкування з Оленою Сергіївною для багатьох – не лише можливість отримати компетентну відповідь, а  й певна психологічна підтримка. Адже державні механізми працюють, і все, що стосується пенсійного забезпечення наших громадян – під надійним контролем! Пенсії й надалі і нараховуватимуться, і виплачуватимуться. А якщо виникли якісь нюанси чи непорозуміння, суперечливі моменти – завжди можна отримати вичерпну відповідь. Можливо, щось із сьогоднішньої інформації стане для вас корисним.

Хочу вийти на дострокову пенсію…

Мені 47 років. Маю 25 років педагогічного стажу – працювала в освітніх закладах, в тому числі інтернатного типу; зараз – у дитячому садочку вихователем. Чи можу я за такого стажу в своєму віці вийти на дострокову пенсію? Які переваги та недоліки буду мати? Куди звернутись по консультації? Проживаю у Вінниці.

Ірина.

До настання віку, що дає право на пенсію за віком, працівникам освіти може бути призначена пенсія за вислугу років.

Така пенсія призначається незалежно від віку за наявності вислуги років на відповідних посадах не менше як:

✔25 років станом на 01 квітня 2015 року,

✔25 років 6 місяців станом на 01 січня 2016 року,

✔26 років 6 місяців станом на 11 жовтня 2017 року.

Перелік закладів, установ та посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України 04.11.1993 № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».

До вислуги років враховується, зокрема, робота:

– в загальноосвітніх навчальних закладах на посадах вчителів, викладачів, вихователів, директорів та інших,

– в дошкільних навчальних закладах на посадах вихователів, музичних керівників, директорів (завідуючих) та інших,

– в позашкільних навчальних закладах на посадах художніх керівників, керівників, завідуючих, директорів та їх заступників.

Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених зазначеним Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Пенсія за вислугу років призначається за умови звільнення з посади, яка дає право на даний вид пенсії.

Розмір призначеної пенсії визначається з урахуванням всього набутого страхового стажу (незалежно від установи та посади, на якій набуто цей стаж) та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески (за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 або (за бажанням особи) додатково враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року).

Але необхідно ще зазначити наступне.

Пенсія за віком призначається після досягнення пенсійного віку (від 60 до 65 років залежно від тривалості набутого страхового стажу).

Після досягнення віку 60 років призначаються пенсії особам, які на час досягнення такого віку у 2022 році набули страховий стаж не менше 29 років.

При цьому, якщо особі раніше не призначалась пенсія іншого виду (наприклад, по інвалідності або за вислугу років), така особа має право на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за умови, що:

 – на день досягнення пенсійного віку працівник освіти працює в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років;

 – має страховий стаж чоловік – 35 років, жінка – 30 років в закладах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років.

До страхового стажу на відповідних посадах, який дає право на виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій, враховуються лише періоди роботи за спеціальністю в державних і комунальних закладах.

За консультацією можливо звернутися до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду за місцем проживання за попереднім розрахунком стажу та визначенням права на пенсію або до Школи майбутнього пенсіонера.

Автоматичний перерахунок проведений у червні

Після оформлення пенсії у 55 років мала можливість ще 10 років попрацювати (я 1954 року народження). Два роки тому,  у червні   розрахувалась. Чи маю право на перерахунок? Мені треба писати заяву або ж це зроблять автоматично?

Віра Олексіївна

Насамперед відзначимо, що відповідно до ст. 16 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі Закон) обов’язком кожного пенсіонера є повідомлення територіальних органів Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до їх персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Такого змісту заяву підписує кожен пенсіонер при призначенні пенсії, надбавок та підвищень до неї. Існує ціла низка особливостей обчислення пенсій, призначених відповідно до Закону, в залежності від того, працює одержувач пенсії чи ні. Відповідно, зміна цього стану (звільнення або працевлаштування) може суттєво вплинути на рівень пенсійного забезпечення, а саме призвести до зменшення або збільшення розміру пенсії, а при несвоєчасному повідомленні пенсіонером органів Пенсійного фонду про такі обставини – до накопичення значних безпідставно одержаних сум пенсій, які доведеться відшкодовувати.

В разі збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян проводяться перерахунок основного розміру пенсії, якщо він менше прожиткового мінімуму, або надбавки за понаднормативний стаж, яка розраховується виходячи з прожиткового мінімуму, в разі, якщо основний розмір більше прожиткового мінімуму.

Працюючі пенсіонери не мають права на підвищення пенсії у разі збільшення прожиткового мінімуму. Тим, хто працює, перерахунок пенсії буде проведено лише після звільнення з роботи за тим прожитковим мінімумом для непрацездатних, який діятиме на дату звільнення.

 В зв’язку з чим, в разі звільнення з роботи, пенсіонеру необхідно звернутися до сервісного центру Пенсійного фонду з трудовою книжкою. Також за наявності кваліфікованого електронного підпису відповідну заяву можливо подати через вебпортал Пенсійного фонду.

Працюючий пенсіонер має право на перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії або після попереднього перерахунку. За таких умов можливо провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії, та із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або з урахуванням страхового стажу та зарплати, визначеної згідно із ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано при обчисленні пенсії.

Так, перерахунок провадиться з 1 числа місяця, у якому надійшло звернення, якщо заяву із необхідними документами подано до 15 числа включно, і з 1числа наступного місяця, якщо їх подано після 15 числа.

Останнім часом набуває популярності здійснення такого перерахунку автоматичним (без звернення пенсіонера) способом.

Зазначений перерахунок провадиться щороку з 1 квітня особам, які набули 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії) станом на лютий місяць року, у якому провадиться перерахунок. Такий перерахунок провадиться на найбільш вигідних умовах, тобто або лише з урахуванням стажу після призначення (перерахунку) пенсії, або з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення (перерахунку) пенсії.

З урахуванням термінів надходження даних про страховий стаж та заробітну плату до реєстру застрахованих осіб, у 2022 році автоматичний перерахунок, як і у попередньому році, проведено у червні, із відповідною доплатою з 1квітня.

 Втрачено трудову. Як підтвердити стаж при виході на пенсію?

Маю непросту трудову біографію. Не раз і не два доводилось змінювати місце роботи. За таких обставин сталася прикрість: загубив свою трудову книжку! А роки невблаганні, і незабаром доведеться оформлювати пенсію. Як мені бути?

Олег Демидюк,

Жмеринка

Відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж.

Страховий таж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. З 1 січня 2004 року дані про сплату внесків відображаються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду.

Тож, якщо Ви розпочали свою трудову діяльність після цього часу, і втратили свою трудову книжку, така ситуація не є критичною – вся інформація уже є в Пенсійному фонді і не потребує підтвердження.

Що ж робити, якщо втрачено трудову книжку з записами про періоди роботи до 1 січня 2004 року?

До 1 січня 2004 року основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли у трудовій відсутні необхідні записи, для підтвердження стажу приймаються:

  • довідки з підприємства (правонаступника), архівних установ з обов’язковим посиланням на первинні документи;

виписки з наказів;

  • особові рахунки та відомості на видачу заробітної плати;
  • дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб;
  • трудові договори і угоди;
  • інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

У випадку, коли документи про трудову діяльність не збереглись, стаж можливо підтвердити на підставі показань не менше, ніж 2-х свідків, які знають заявника по спільній роботі на одному підприємстві і мають документи про власну роботу за період щодо якого вони свідчать.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені