«Караюсь, мучуся… але не каюсь»
Даруй словам святую силу
Людськеє серце пробивать.
Щоб милість душу осінила.
Тарас Шевченко.
Тарас Шевченко – світла радість, могутня сила й честь українського народу. Тарас Шевченко – велика сила, національна і світова.
Сила поета – в українському народові, в нерозривності з його долею, з долею його України.
В одному зі своїх досліджень про творчість Кобзаря Леонід Новиченко писав: «Якщо спробувати знайти найвиразніший епіграф до Шевченкової поезії періоду десятилітнього ув’язнення, то, мабуть, не знайдеться кращих слів, ніж власне визнання поета: «Караюсь, мучуся… але не каюсь!..»
Мені ж здається, що ці слова є епіграфом до всієї поетової творчості, його життєве кредо. Адже в них – увесь мужній, непохитний характер Тараса Шевченка, який за будь-яких обставин відчував себе борцем. І в дні, коли створював свій цикл «Три літа», і в дні перебування в казематі, і на засланні, в дні солдатчини, – він створював у своїй ліриці, по суті, одну велику поему про народ і себе – його сина і борця.
Жандарми луснули б від злості, коли б знали, що їх арештант і в казематі третього відділу царської охранки наважується писати вірші. Поет Кесар Андрійчук у вірші «Шевченко в казематі» так описує ці дні життя Кобзаря:
Здригнувсь Тарас…
Лиш сивий морок в стінах каземату –
У цій тюрмі лихій.
Вологе світло ллється із-за грат
На вбогий стіл, на цемент, на кайдани,
І недописані рядки горять,
Немов у серці рани.
Хто зміг би творити в таких умовах, крім непримиренного борця і справжнього митця, який не може не писати, коли почуває і мислить.
В’язень дивиться в клаптик темного беззоряного неба за гратами, а своїм духовним зором бачить «славну Україну», і лягають на папір слова, в яких висота самозречення в ім’я народу та України величезна. В одному пристрасному пориві, розриваючи папір на шматки і ламаючи перо, ніби кров’ю серця кладуться на папір рядки:
Та не однаково мені,
Як Україну злії люди
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять.
(«Мені однаково»)
Цикл «В казематі» – то «ціла картина розбитої долі народу, його, Тарасового народу, якому відібрано право на життя задля перетворення його в податливу масу. Але права самооновлюватися в розмаїтті форм, права мати своє обличчя і пам’ять – того права не відбереш» (Євген Сверстюк).
Тож і в довгі роки царевої «найсуворішої заборони писати й малювати» Шевченко протестував проти цього духовного нищення всіма силами душі і гнівно таврував тиранів ненавистю за те, що нівелювали національну свідомість, історичну пам’ять і душу народу:



Бодай кати їх постинали,
Отих царів, катів людських.
Морока з ними, щоб ви знали.
(«Царі»)
Водночас поет картає і народ за його пасивність, рабську слухняність, байдужість:
…Люде, люде!
За шмат гнилої ковбаси
У вас хоч матір попроси,
То оддасте.
(«П.С.»)
І він писав. Писав, ховаючись від унтерів і офіцерів, від фельдфебелів і тупих солдатів, від усього світу. Писав вуглиною, крейдою або видушеною бузиною на стінах казарми. Писав очеретиною на піску кос-аральського побережжя. Писав кров’ю власного серця на роз’ятрених ранах свого народу. Писав вогнем на скрижалях світової історії. Всі його думи на засланні про рідну і безталанну Україну:
Що вона зробила? За що вона гине?
За що її діти в кайданах мовчать?
Вдалині від України, в пропахлій смородом казармі під свист шпіцрутена народжувались палкі слова:
Я так її, я так люблю
Мою Україну убогу.
Що прокляну святого Бога,
За неї душу погублю!
(«Гори мої високії»)
Хочу сказати, що в поетові, звичайно, не слід вбачати якогось холодного стоїка, глухого до ударів долі. Його поезії, написані на засланні, народжені з печалі і неймовірної журби. Ті рядки – найніжніші порухи серця зраненого поета, стражденна сповідь його зболілої душі. У нього вириваються слова, сповнені нелюдської муки:
Чи доля так оце зробила?
Чи мати Богу не молилась.
Як понесла мене? Що я –
Неначе лютая змія,
Розтоптана в степу, здихає,
Захода сонця дожидає.
(«Хіба самому написать…»)
Але сподівання зборювали журбу, віра долала зневіру. У поета і гадки не виникає про каяття:
О думи мої! О славо злая!
За тебе марно я в чужому краю
Караюсь, мучуся… але не каюсь!
(«О думи мої! О славо злая!»)
Поет і після заслання залишився незламним. І вічно живими були в його серці біль і готовність захистити невинних. Він залишився непримиренним до зла і беззаконня, провідником боротьби із силами поневолення, фарисейства, облуди. Боротьби великої і вічної за Україну, за її народ.
За кров і руїни, за страждання і горе, за мільйони замучених у тюрмах і на каторзі, за розстріляних і повішених, за сльози вдів і сиріт – смерть царям.
І мечі в руках їх добрі,
Острі обоюду…
Окують царів неситих
В залізнії пута…
(«Неофіти»)
Великий Кобзар, великий у своїй справедливості син України, що пішов дорогами велелюдними як пророк і всюди ставив своє полум’яне слово на сторожі найбільшої в світі правди і людяності, вірив:
…Люди виростуть. Умруть
Ще не зачатиє царята…
І на оновленій землі
Врага не буде, супостата.
А буде син, і буде мати,
І будуть люди на землі.
(«І Архімед, і Галілей»)
Віруємо і ми, наш Тарасе, у перемогу рідної України.
Світлана ТРАВНЕВА,
член НСЖУ
Від редакції. Дійсно, поезія Тараса Шевченка залишається актуальною для українців у всі часи. Але особливої гостроти й актуальності вона набуває нині, коли Україна веде визвольну війну за незалежність із віковічним ворогом.
Чи розуміють значення Тараса Шевченка для України та українців окупанти? О, вони розуміють, ще й як розуміють… Інакше б не розстріляли з кулемета пам’ятник Кобзареві у Бородянці, коли їм вдалось на недовгий час окупувати це містечко на Київщині. Для них Шевченко страшний навіть мертвий. А це означає, шо він досі бореться за Україну.