ФУНДУК НА ВЕДМЕЖОМУ ГОРІСІ

вирощує садівник-аматор Костянтин Бариба із Бершаді

Основна маса коренів фундука розташована на глибині до пів метра, тож він значно залежить від родючості ґрунтів і потребує поливу. Продуктивність його знижується ще й внаслідок кореневищної порослі, яку щороку потрібно видаляти. А це, звісно, додаткові витрати. Ці та інші питання стосовно росту, розвитку і обслуговування саду вирішує деревна підщепа. Нині це  практично новий напрямок у фундуківництві, інтерес до якого останнім часом зростає.

Таку сортопідщепну комбінацію уже тривалий час використовує на практиці садівник-аматор Костянтин Бариба із Бершаді, який селекційною роботою займається вже шість років. В якості деревної підщепи для різних сортів фундука він застосовує ведмежий горіх – листопадне, зимостійке, засухостійке дерево, відсутність прикореневої порослі у якого суттєво зменшує витрати на утримання саду порівняно з кореневласним фундуком. Коренева система фундука на ведмежому горісі добре розвинута і з часом досягає глибини декількох метрів, тож волога й елементи живлення отримуються з різних горизонтів ґрунту. Завдяки цьому щеплений фундук дає постійну врожайність при вирощуванні без поливу.

Костянтин Олександрович обстежив багато дерев ведмежого горіха, скрупульозно вивчає біологічні особливості, врожайність, якість плодів, можливість його щеплення. Плідно співпрацюючи з досвідченими фахівцями (три роки тому став членом Всеукраїнського громадського об’єднання «Українська горіхова асоціація»), він вирощує якісний посадковий матеріал ведмежого горіха з добре розвинутою кореневою системою. Відбирає лише кращі високоврожайні крупноплідні форми, вегетативно їх розмножує і таким чином створює власну насіннєву і живцеву базу. Технології щеплення фундука на підщепі ведмежого горіха, які застосовує Костянтин, вже мають обнадійливі результати. За ці роки садівник-аматор значно збагатив свій власний досвід у вирощуванні фундука на ведмежому горісі, завдяки чому у співпраці було виведено сорт Бершадський ліщини горіхової, який у липні цього року зареєстровано Міністерством аграрної політики та продовольства України.

– Вирощування фундука, щепленого на ведмежому горісі, має переваги, – розповідає Костянтин Бариба. –  Зокрема, він відрізняється підвищеною зимостійкістю, стійкістю до засух, менше хворіє, його потужна коренева система забезпечує доступ рослини до ґрунтової вологи, якої вистачає без поливу. Важливо й те, що щеплений на ведмежому горісі фундук не дає прикореневої порослі, яку потрібно регулярно видаляти. У щепленого фундука більші плоди горіхів, висока врожайність. Словом, це досить перспективно.

Що ж стосується сорту Бершадський, то він, за словами Костянтина Олександровича, відрізняється від інших ще й тим, що плодоносить щороку, крупноплідний. Вага одного плоду у сухому стані становить 4-6 грамів (інші сорти – до 2,5 г). А ще цей сорт високоврожайний – з одного дорослого дерева виходить щонайменше сто кілограмів горіха.

Костянтин показав дві експериментальні ділянки, де він випробовує, досліджує сорти фундука, щеплені на ведмежому горісі. Загалом на ділянках представлено понад півтори сотні різних сортів. Тут що не дерево – то якась новинка, ексклюзив. Про кожний із сортів садівник може розповідати годинами. Відчувалося: Костянтин Олександрович добре обізнаний у фундуководстві, знає тонкощі своєї справи, виявляє творчість та інноваційні підходи, сміливо експериментує. Наприклад, щеплення рослин проводиться весною, Бариба ж спробував щепити фундук влітку (для цього є лише кілька днів, які ще потрібно вміти визначити), і це йому вдалося! Є у нього і свої секрети щеплення. До речі, він залюбки ділиться ними на семінарах, у соціальних мережах.

Побували ми й у розсаднику ведмежого горіха. Частину його після щеплення буде реалізовано, а решту залишать під сад. Це буде перший сад фундука сорту Бершадський. Костянтин Олександрович щиро вірить у те, що таких незабаром буде багато, адже справа ця перспективна.

Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ

Фото автора

На знімку:

Костянтин Бариба розповідає про вирощування фундука на ведмежому горісі

Бершадська міська територіальна громада

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені