Про тих, хто рятує

17 вересня в Україні відзначають День рятівника. Це свято тих, хто запобігає пожежам та іншим надзвичайним ситуаціям, боронить життя людей від природних і техногенних лих, а також допомагає державі та її громадянам у питаннях ліквідації наслідків різноманітних подій, аварій, катастроф та стихій.

Бійці ДСНС, ризикуючи собою, щоденно здійснюють шляхетні та сміливі вчинки, проте не схильні називати все це героїзмом. Адже вважають своїм обов’язком служіння народові України.

Одним із підрозділів Служби порятунку Вінниччини, що день і ніч виконує важливі для обласного гарнізону завдання, є Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України у Вінницькій області. З його очільником полковником служби цивільного захисту Євгеном Кобчуком поспілкувався напередодні професійного свята усіх надзвичайників.

– Євгене Андрійовичу, очолюваний вами підрозділ дислокується за межами Вінниці. Чому так склалося, і чи не впливає це на оперативність реагування на надзвичайні події?

– Жодного разу бійці Аварійно-рятувального загону спецпризначення (АРЗ СП) не порушили терміни прибуття до місця виклику. Це один із наймобільніших і широкопрофільних підрозділів ДСНС. Наказ про його створення був підписаний ще 15 липня 2005 року. Формування ж АРЗ СП розпочалося при Управлінні Міністерства надзвичайних ситуацій України у Вінницькій області у вересні 2005 року на базі колишньої військової частини Д-0055 військ цивільної оборони МНС України, розташованої за містом, поблизу с.Якушинці. Місце дислокації загону є досить зручним для розгортання сил та засобів Служби «101», пункту управління ГУ ДСНС, проведення різноманітних практичних занять з особовим складом обласного гарнізону.

Наш загін у своєму підпорядкуванні має ряд служб, які здійснюють спеціалізовані завдання за призначенням. Широкий спектр робіт, що виконують сьогодні рятувальники, обумовлює назву цих підрозділів: група пожежно-рятувальних робіт; частина піротехнічних робіт; група радіаційного, хімічного та біологічного захисту; група інженерних робіт; група водолазно-рятувальних робіт; навчальний пункт; відділення зв’язку та телекомунікацій; дослідно-випробувальна лабораторія; група забезпечення та обслуговування; відділення спеціальних пошуково-рятувальних робіт (яке складається з кінологів).

З моменту заснування АРЗ СП особовий склад сумлінно виконує свої обов’язки. За вісім місяців поточного року, наприклад, рятувальники загону 362 рази залучалися на проведення аварійно-рятувальних та інших спеціальних робіт. Піротехнікам доводиться чи не щодня виїжджати (цьогоріч виконано вже 148 заявок) на вилучення та знищення вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни.

Групою водолазно-рятувальних робіт здійснюється пошук людей на водних об’єктах, вживаються заходи з безпеки під час купання на воді (у зимовий період під час святкування Водохреща), а також забезпечується на договірних засадах очищення водних об’єктів (зокрема дна та берегів).

Сумлінно виконують свої обов’язки також рятувальники групи радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Яскравий приклад – кілька надзвичайних подій, що мали місце минулого року. Так, 3 грудня до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що у м. Вінниці на Черкаському шосе (траса М-30, Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка-Луганськ-Ізварине) перекинулася автоцистерна з хімічно-небезпечною речовиною. На місці надзвичайної події з’ясували, що в ємності було близько 19 тонн скрапленого (безводного) аміаку. Особовий склад зазначеної вище групи вжив ряд заходів щодо недопущення витоку аміаку. Водночас через високу ймовірність розгерметизації цистерни було прийнято рішення перекачати небезпечну речовину в інші ємності. Рятувальникам тоді вдалося запобігти хімічному вибуху, отруєнню населення та забрудненню навколишнього середовища. 

Нагадаю, що саме цим підрозділом здійснювалися роботи із перезатарення не придатних для подальшого використання хімічних засобів захисту рослин, що залишились на Вінниччині у спадщину від радянських колективних сільськогосподарських підприємств.

– Пане полковнику, а чи залучаються рятувальники АРЗ СП до надання допомоги населенню за межами нашої області?

– Починаючи з 2014-го року, наші сапери беруть активну участь в очищенні території України від боєприпасів і спеціально встановлених ворогом мінних полів та замаскованих під побутові речі пасток. Через масштабне вторгнення росії в Україну роботи з гуманітарного розмінування триватимуть ще декілька десятків років.

Інженерна група АРЗ СП  неодноразово залучалася до облаштування оборонних укріплень та споруд на території Донецької та Луганської областей. Техніка та особовий склад підрозділу були задіяні на розбиранні завалів будівельних конструкцій під час ліквідації наслідків аварій природного та техногенного характеру практично по всій території України.

– Щоб бути рятувальником, потрібно мати гарну фізичну форму. Здається, рятувальників-спецпризначенців це стосується і поготів?

– Так, дійсно, фізпідготовка є надзвичайно важливою складовою для рятувальників АРЗ СП. У системі службової підготовки постійно перевіряється виконання нормативів особовим складом підрозділів. Крім здачі заліків за білетами, бійці ДСНС на практиці доводять свою професійну спроможність на спортивному майданчику. Для кожної вікової групи – свої вимоги з бігу на різні дистанції, підтягування тощо. У вільний від служби час наші рятувальники також не забувають підтримувати форму і займаються у спортивних та тренажерних залах. Власними силами в АРЗ СП створено сучасний спортивний майданчик, де всі мають можливість покращувати свій фізичний рівень.

Фізпідготовка потрібна як для виконання завдань з порятунку людей, так і для елементарного носіння бойового одягу та рятувального спорядження. Адже вага амуніції та апарату захисту дихання становить понад 30 кілограмів.

Рятувальники АРЗ СП також активно займаються спортом. Як класичним для служби пожежно-прикладним, так і найновітнішим видом – «Firefighter Combat Challenge». Жодні обласні змагання не проходять без медалей для наших спортсменів як у командному, так і в індивідуальному заліках. Підйом штурмовою, а також висувною драбинами, долання стометрової смуги  перешкод, пожежна естафета тощо – ті речі, що гартують надзвичайників фізично і психологічно.

Команда АРЗ СП є основою збірної області на усіх Всеукраїнських змаганнях формату «Найсильніший пожежник-рятувальник України». На відкритому чемпіонаті Дніпропетровської області та на змаганнях «FCC Кубок Львова. 2019» наші спортсмени не пасли задніх, впритул наблизилися до трійки лідерів.

Особовий склад підрозділу регулярно бере участь у благодійних забігах. Зокрема в марафонах, присвячених «Міжнародному дню захисту дітей».

– На території загону функціонує навчальний пункт. Які його завдання?

– Це спеціальний заклад. Призначений він для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за спеціальностями «радіотелефоніст», «пожежник-рятувальник», «рятувальник», «машиніст насосних установок пожежно-рятувальних транспортних засобів» тощо. Отримати  якісну освіту з цих напрямків можуть як працівники ДСНС, так і фізичні особи на базі повної загальної середньої освіти.

Також фахівці навчального пункту проводять профілактичну роботу з населенням на кшталт занять та лекцій з основних питань цивільного захисту.

За час війни в приміщеннях навчального пункту були створені умови для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, які змушені були залишити свої домівки через московську агресію. Таких людей виявилося більше тисячі.

– Як ще позначилася війна на діяльності АРЗ СП?

– Починаючи з лютого 2022 року, вінничани та жителі області не раз пересвідчувалися, що Вінниччина – не десь в глибокому тилу. Крилаті ракети ворога забрали десятки життів наших громадян. Рятувальники АРЗ СП залучалися до ліквідації наслідків майже всіх «прильотів».

Разом з іншими підрозділами ДСНС 24 особи (4 одиниці спецтехніки) залучалися на рятувальні роботи в обстріляному ворогом аеропорту «Вінниця» поблизу с.Гавришівка. Там 6 березня о 13.35 внаслідок масованого ракетного удару виникла пожежа на складах паливно-мастильних матеріалів на площі близько 600 квадратних метрів, а також було зруйновано польотну вежу та пошкоджено адміністративну будівлю.

Завдяки оперативним, рішучим та сміливим діям особового складу нашого та інших підрозділів з-під завалів тоді було деблоковано 18 потерпілих (8 травмованих та 10 загиблих). Мертві тіла та поранені люди опинилися під великими уламками залізобетонних конструкцій та цегляних брил. За мужність і відвагу прапорщик служби цивільного захисту Ткачук Ю.В. та молодший сержант служби цивільного захисту Яворський О.П. отримали відомчі нагороди «За відвагу в надзвичайній ситуації».

14 липня о 10.45 ракетний удар по центральній частині міста Вінниці спричинив загибель 28 осіб (поранено 202 особи). Загалом було зруйновано та пошкоджено 55 будинків і споруд. На ліквідацію наслідків підступної атаки з повітря було направлено групу рятувальних робіт, інженерну групу, пошуково-рятувальне відділення зі службовим собакою та піротехнічний розрахунок АРЗ СП.  Від загону було залучено 44 чоловіки та 10 одиниць спецтехніки.

Для особового складу було розгорнуто та функціонував пункт життєзабезпечення. Наші рятувальники працювали на місці трагедії три доби.

– Як рятувальникам вдається емоційно приводити себе у норму після таких постійних стресових ситуацій?

– Після виконання важких завдань, трагічного досвіду на виїзді, перенесеного стресу, будь-який рятувальник переживає те, що сталося, протягом кількох діб. Буває, у декого з’являється навіть почуття провини. Від цього нікуди не подітися. Щоб отримати емоційне розвантаження, наші бійці мають можливість звернутися по допомогу до спеціалістів, відвідати кімнату психологічного розвантаження, де створено всі необхідні для цього умови. Звісно, медитація, заспокійлива музика (звуки природи зокрема), комфортні умови дозволяють зняти стрес, але впоратися з ним найкраще допомагає підтримка колег. Слово бойового побратима, товариша, колеги або навіть звичайний дотик, дійсно, роблять дива. Коли людина усвідомлює, що вона не одна, а в команді, і тому не може на себе взяти абсолютно усе (провину й відповідальність), їй стає легше. Це й називається «пожежно-рятувальне братерство».

Спілкувався Олександр КУТОВИЙ

Від редакції: у прийдешній День рятувальника колектив «Вінниччини» бажає бійцям ДСНС якнайменше тривожних та хибних дзвінків! Самим же усім нам треба намагатися бути обачнішими та не забувати правила пожежної і техногенної безпеки.

Особливо слід бути уважними і не нехтувати безпекою при надходженні сигналу «Повітряна тривога!». А ще не відпускайте своїх котиків гуляти будь-де, аби вони не опинялися у безпорадному стані на високих деревах! Адже порятунок тварин до сфери діяльності Служби порятунку офіційно не входить.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені