«Наша Сільниця – оаза надійності й достатку»

  • вважає директор СТОВ «Авангард» Микола Трач

У теперішньому розбурханому морі економічної нестабільності й розрухи – це приємний виняток того, як можна і треба працювати заради добробуту громади і покращення життя людей. 22 роки тому, коли розпадалися колективні формування та ділилася на паї земля, колишньому головному економісту місцевого колгоспу Миколі Миколайовичу Трачу вдалося зберегти господарство і вивести його на рівень кращих сільгосппідприємств Тульчинського району.

З висоти минулих років сьогодні досвідчений керівник найбільше пишається навіть не економічними здобутками, а тим, що село не вимерло остаточно, що люди тут мають роботу і стабільні заробітки, а створені коштом товариства соціально-побутові блага для них – одна із складових загального достатку й надійності господарства.

Хоч Микола Трач у Сільниці і не мешкає, але це його село, яким він живе, яким щиро гордиться, а не просто заробляє тут гроші.

У Миколи Миколайовича дві вищих освіти – економічна та юридична. Свого часу закінчив Одеський сільгоспінститут та Одеський держуніверситет імені Мечникова. Три роки відслужив у морфлоті. Трудову діяльність розпочав головним економістом колгоспу «Авангард», працював заступником начальника Тульчинської податкової інспекції, а у вересні 2000 року знову повернувся до Сільниці, але вже директором новоствореного товариства з однойменною назвою.

Пайовики довірили свої земельні наділи не чужій людині. І не помилилися у своєму виборі. Микола Трач їх не підводить. Вони давно переконалися, що їхній керівник – людина слова: чесна, щира, відкрита для оточуючих та незлоблива. Він – носій та генератор цікавих ідей та проєктів, спрямованих на те, щоб господарство й надалі розвивалося стабільно, щоб у жителів села, образно кажучи, не боліла голова за долю своїх паїв, щоб вони і товариство мали перспективу.   

У 2020 році Микола Трач балотувався на посаду голови Тульчинської міської ради від політичної партії «За майбутнє». Із семи претендентів зайняв третє місце. Чотири скликання обирався депутатом Тульчинської районної ради. Сьогодні він – депутат Тульчинської міської ради, голова фракції політсили «За майбутнє».

Від колишнього колгоспу Миколі Трачу перейшла у спадок не лише назва сільгосптовариства, яка з французької мови означає «передовий загін», або той, «що йде попереду», а й висока відповідальність бути тільки на передових позиціях. Він пам’ятає ті часи, коли керівники району «пристрасно» цікавилися життям господарств на різних нарадах, аж до «виклику на килимок». От і відтоді усвідомив, що воно якось негоже плентатися «Авангарду» в хвості й бути аутсайдером районних рейтингів. А ще ж є марка власної гордості, честі, авторитету і моральне задоволення від того – я цю висоту підкорив…

Микола Трач трудиться у Сільниці не за чужим шаблоном, не за чиєюсь підказкою, а торує шлях першопрохідця. Тут багато чого зроблено вперше не лише у районі, а й в окрузі.

З приємним задоволенням у голосі Микола Миколайович перераховує: «Облаштували центр села – відкрили зал обрядових та святкових подій на сто п’ятдесят місць, відкрили сучасний ігровий дитячий майданчик, побудували літню сцену для масових заходів, на якій виступають не тільки місцеві аматори, а й професійні митці.  Остання вистава артистів Вінницького драмтеатру імені Садовського «Я б тобі небо прихилив» була приурочена до Дня Незалежності України. У нас діє цех заморожування напівфабрикатів – пельменів, вареників, котлет, голубців. Цією продукцією та власним хлібом, борошном, крупами, м’ясом, салом, овочами і фруктами торгуємо у своєму фірмовому магазині «Авангард», який два роки тому відкрили на ринковій площі у Тульчині. Окрім цього, ми сертифікували бойню забою свиней та ВРХ і встановили у млині нове обладнання продуктивністю 15 тонн борошна за добу…»

Ці соціально-виробничі об’єкти, безперечно, дуже важливі для господарства та громади села в цілому, але предметом особливої гордості для Миколи Миколайовича є пекарня. Легке на вигляд,  майже парусне приміщення з металу й скла виросло в центрі Сільниці на місці колишньої старої контори колгоспу і стало окрасою села.

  • Я давно виношував задум її побудувати, бо ж маємо і поле, і зерно, і млин прекрасний, і потреба у хлібові ніколи не зникала… Більше того, це не стільки грошова вигода, як моє бажання створювати нові робочі місця та забезпечувати Сільницю й навколишні населені пункти хлібобулочними виробами. Точно такого проєкту не існує в природі, я його сам скомпонував, виходячи з фінансових можливостей господарства. Пекарня обійшлася нам в один мільйон гривень. У невеличкому колективі трудяться три пекарі та водій…
  • Відкрили пекарню урочисто у грудні минулого року на свято Святого Миколая і відтоді вже освоїли випікання одинадцяти найменувань хліба і три здоби, – каже пекар Олена Боднарь. – Знаю, що наша продукція у фірмовому магазині в Тульчині йде нарозхват, особливо коли серед інших є хліб із сучасною назвою «Байрактар». Це наш спільний з Миколою Миколайовичем витвір… Він брав безпосередню участь у випіканні експериментальних зразків, і вже два місяці як новинку запустили у серійне виробництво… Тісто для  «Байрактару» замішуємо на заквасці з додаванням льону, меду і житньо-пшеничного борошна грубого помолу з нашого млина. Під час випікання він «розкривається», і зверху утворюється запашна скоринка. Від інших видів хліба він відрізняється особливими смаковими якостями та формою…

А ще ми випікаємо хліб білий круглий, батон з льоном, французький багет, італійський хліб чіабата з цибулею, чіабата з бринзою, гречаний ваговий, сільницький, дарницький, житньо-пшеничний з чорносливом та насінням соняшника, житньо-пшеничний з тмином, здобу – плетенка «Ромашка», «Колосок» із маком… Так що роботи вистачає. За зміну випікаємо щоденно, окрім неділі, майже по чотириста кілограмів хлібобулочних виробів.

Із введенням в експлуатацію сільської пекарні Микола Трач розпорядився видавати кожному працівникові господарства через день по буханці хліба безкоштовно. Це нововведення люди сприйняли як високу повагу до них, до їхньої праці… У Сільниці пахне хлібом та рідним домом. Так пахне найкраща у світі наша земля… Перефразовуючи відоме прислів’я про хліб та пісню, у теперішніх воєнних реаліях у Сільниці кажуть: «Буде хліб – буде перемога!»

У Миколи Трача в «Авангарді» надійна команда однодумців. Тут немає зайвих працівників – усі постійно зайняті виробничими справами. Як-от заступник директора Олександр Михайлович Теремчук. Під час зустрічі з ним він мене одразу попередив: «Якщо виникне потреба щось уточнити, то будемо  спілкуватися по телефону  тільки десь в другій половині дня, бо на розмови у мене час не запрограмований…». Як і немає його у головного агронома Володимира Миколайовича Мельника, який налагоджував після дощу збирання соняшнику і займався організацією сівби озимої пшениці…

Розповідаючи про господарські справи та вирішення соціальних питань у СТОВ «Авангард», не можна обійти увагою й цілеспрямовану роботу Миколи Трача та його колективу на прискорення перемоги над руськими окупантами. Ще до початку повномасштабного вторгнення в Україну, звідси постійно надходила необхідна допомога нашим захисникам, а з лютого вона значно збільшилася. Загалом її надано на суму один мільйон 337 тисяч гривень.

Зокрема, спрямовувалися кошти на лікування військовослужбовців, поховання Героїв України, батальйонам територіальної оборони Києва, Харкова, Мелітополя, в Бучу, Ірпінь та Охтирку відправляли тушонки, борошно, крупи, хліб, м’ясо, сало, картоплю, на закупівлю дизпалива, тепловізора, медикаментів, автомобільних шин, будівельних матеріалів, придбання транспортних засобів для ЗСУ.

  • Сьогодні пріоритет номер один для нашого колективу – робота в тилу задля спільної перемоги над ворогом, – каже Микола Миколайович. –  Розуміючи нагальні потреби життєдіяльності держави, ми не користувалися послабленнями зі сплати податків, які дав уряд на початку війни, – все сплатили сповна. Так що соціальна відповідальність для нас не порожній звук, а підкріплена конкретними фактами робота.

Віктор Зеленюк, власкор «Вінниччини».

Фото автора.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені