Застосувати ядерну зброю не так просто

Нині чимало говориться про можливість застосування кремлем ядерної зброї. Однак, на щастя, за нинішніх технічних умов розвідки, непомітно здійснити підготовку ядерного заряду до запуску – неможливо.

«Застосувати ядерну зброю не так просто: спочатку її треба зібрати, а це не можна зробити непоітно».

Фізик-ядерник, спеціаліст Міністерства середнього машинобудування СРСР на умовах анонімності розповів виданню «The Insider», що ядерна

зброя складається із різних частин.

«Одні можуть лежати, скільки завгодно, як шматок урану чи плутонію, інші «живуть» недовго», –  зазначив експерт, який брав участь у виробництві та випробуванні тактичної зброї.

Він звернув увагу на те, що до моменту, коли можна буде натиснути на кнопку, має пройти кілька інших етапів та активностей у ключових точках, які неможливо не помітити.

Для того, щоб зброя функціонувала, потрібно займатися перевіркою електроніки, заправляти тритій, який повинен бути свіжим, та полонієвий ініціатор, у якого період напіврозпаду 100 днів.

«У випадку ядерної зброї – це система, в якій маса дуже складних технологій, і якщо ти берешся відтворювати їх, то на кожному етапі все треба робити точно. Сказати, що приходить якась людина з ФСБ, отримує цю ядерну валізку і підриває – це з розряду голлівудського кіно. Якщо щось буде зроблено неправильно, то нічого не вийде», – розповідає фахівець.

«Думати, що в тебе є боєголовка і що ось береш і підриваєш її будь-якої миті – ні. Там кілька рівнів захисту та в міру підготовки, запуску та наближення до мети у тебе знімається один рівень захисту за іншим. Задіяно багато людей, крім того, це переміщення із певних місць», – зазначає експерт.

«У 60-ті роки під час навчань стало зрозуміло, що доставити тактичну ядерну зброю з СРСР зруйнованими дорогами і мостами до європейських країн неможливо. І тоді виникла програма «Явір» щодо створення баз зберігання на територіях країн Варшавського договору, і в особливий період із цих баз зберігання видавалась ядерна зброя в армії Угорщини, Чехословаччини та Польщі.

На початку 80-х років, у розпал Холодної війни, з військ прибирали всю тактичну ядерну зброю, бо це надто небезпечна річ. Під час перебудови боєприпаси розібрали на центральних базах зберігання. Негайно зібрати їх і відразу ввести в дію неможливо. Їх треба перемістити – і не методом «телепортації» чи «валізки», а спеціальними транспортними засобами, у тому числі вагонами.

Або ж у тебе спеціальні автомобілі, які теж дуже непрості та немаленькі, і активність із переміщення можна зафіксувати. Розвідка знає основні бази зберігання. Із космосу чудово видно ці території, що охороняються, з кількома рядами огорож, бункерами та навчальними центрами.

Процес видачі компонентів ядерної зброї до військ дуже важко не помітити. Дороги, які ведуть до цих військових об’єктів, з метою безпеки завжди тримають у порядку».

За його словами, незважаючи на те, що вагони для перевезення частин ядерної зброї всіляко маскуються під звичайні вагони, не помітити перевезення неможливо.

«Тут повноцінний ядерний боєприпас, де маса народу, і кожен діє лише суворо за розпорядженням начальства. Відступ від регламенту малоймовірний, тому ми спостерігатимемо рух між центральними базами зберігання, ремонтно-технічними базами, видачу до військ та переміщення спеціальних складів. Ми маємо спостерігати алгоритми, які відомі з часів Холодної війни, та ознаки підготовки зброї до застосування», – зазначає фізик-ядерник.

Також інший експерт із ракетно-ядерного озброєння, колишній співробітник конструкторського ракетного бюро Південного машинобудівного заводу Олександр Кочетков у розмові з «The Insider» також зазначив, що США та Велика Британія моментально отримають інформацію про можливе переміщення частин ядерного боєприпасу.

Кочетков розповів, що ядерні боєголовки, міни, снаряди та авіабомби поміщені у спеціальні довготривалі сховища з певною температурою. Якщо ця температура вийде за межі, то надійність ядерної зброї гарантувати неможливо. Росія зберігає таку зброю в основному на території Сибіру, звідки її потрібно буде везти, пояснив Кочетков.

Боєголовку потрібно вивезти з довготривалого сховища, перемістити до стартової позиції, прикріпити до ракети або завантажити на літак.

Доставка ядерних боєприпасів під час вилучення з довготривалого сховища здійснюється так: їх поміщають у спеціальний контейнер і перевозять під охороною до точки позиції, наприклад, на аеродром, якщо це авіабомба, або ракетну позицію типу «Іскандер», щоб там зарядити ракету.

При цьому, якщо зафіксовано старт ядерних носіїв з боку умовної країни-противника росії, всі етапи мають укладатися за півгодини. Якщо ж такої загрози немає і йдеться про превентивний удар, час може розтягнутися, пояснює експерт. Кочетков нагадав, що США вже довели до відома кремля своє право реагувати на переміщення зброї, у тому числі превентивно знищувати боєголовку, що перевозиться, крилатими ракетами і високоточною зброєю. Також до кремля донесли й іншу інформацію, стверджує він.

«Інший варіант – за допомогою звичайних засобів повне знищення протягом кількох діб усіх окупаційних військ на території України, включаючи Крим. Цю інформацію донесено, і в кремлі про це знають».

З Інтернету

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені