Підготовка саду до зими

З приходом осені у садівників починаються нові турботи, пов’язані з підготовкою до зими. Ні для кого не секрет, що врожай наступного року закладається восени попереднього. Як усі рослини перезимують, такий і врожай від них слід чекати. Особливо це питання актуальне, коли можлива холодна зима з дуже низькими температурами. А оскільки важко визначити, якою буде наступаюча зима, то садівникам доводиться готуватися до гіршого.

Таким кущам, як смородина, ожина, малина, жимолость і т.д., перед зимівлею видаляють старі й слаборозвинені гілки, правильним буде спушити ґрунт і удобрити. Кущі на зиму можна зв’язати, а ожину й малину нагнути до землі.

Дерева потрібно уважно оглянути, видаляючи при цьому непотрібні плоди, і після згрібають опале листя. Листя краще спалити, тому що в ньому можуть перебувати різні паразити і збудники хвороб. Плодові дерева обрізаються при температурі не нижче -10°С. При більш низькій температурі можна нашкодити деревам, тому що гілки стають ламкими.

Для початку потрібно вилучити сухі, обламані або хворі гілки. У процесі обрізки потрібно стежити, щоб відбувалося правильне формування крони. Видаляються також гілки, які спрямовані усередину крони. Гілки зрізуються акуратно, а рівні зрізи обробляють садовим варом, для найшвидшого загоєння. Перед обробкою зрізу, його обприскують мідним купоросом (2% розчином).

Під час обрізки не потрібно забувати про видалення зі стовбурів дерев мохів, лишайників, а також старої омертвілої кори. У таких місцях, як правило, зимують шкідники.

Більшість шкідників перебувають у ґрунті, на глибині приблизно 15-20 см. Тому перекопування ґрунту дає гарні результати в плані боротьби з ними. Рихлити землю краще вилами, щоб не травмувати сильно кореневу систему. У процесі перекопування в ґрунт можна внести трохи попелу, який також допомагає від шкідників. Крім того, попіл є непоганим добривом. Він здатний, крім усього іншого, захистити кореневу систему від промерзання.

Перед зимівлею рослин, коли морози ще не настали, слід провести додатковий полив рослин і кущів. Це зробить певний запас вологи в кореневій системі, що позитивно позначиться на стимуляції росту. Передзимовий полив, не дозволить загинути кореневій системі в замерзлій землі, що може привести до всихання рослини.

Молоді саджанці поливають навколо пристовбурного кола так само, як і молоді дерева. Що стосується плодоносних дерев, то воду розподіляють по площі наявної крони. Полив здійснюється з розрахунку 50 л води на 1 метр квадратний землі. Температура поливальної води береться на 3-5°С вище, чим температура навколишнього середовища. Щоб вода не застоювалася, поливають рослину за кілька підходів. Для різного віку дерева визначається площа пристовбурного кругу – чим старіше і більше  дерево, тим ширша площа поливу.

Підготовка дерев до зимівлі після поливу включає ще й мульчування. Є кілька варіантів мульчування під час осінньої підготовки саду. Сіно. Краще використовувати сіно весняної косовиці, так як в ньому майже немає насіння. Така мульча перегниє за зиму під снігом і стане хорошим добривом.

Тирса. Важливо використовувати тирсу з листяних дерев. Якщо взяти з хвойних, вони роблять ґрунт кислим.

Нетканий матеріал. Накрийте ним ґрунт навколо дерева і присипте по краях землею, щоб матеріал не забрав вітер.

Необхідно захистити дерева від гризунів. Для цього стовбур до гілок обв’язують ялиновим гіллям голками вниз, крафтовом папером, будівельними бинтами або, на крайній випадок, старими колготками. Важливо лише не забувати вчасно зняти захист навесні, щоб кора не запріла. Найкраще купити пластикові сітки для цих цілей, які продаються в спеціальних магазинах, – вони пропускають повітря.

Про те, як підготувати садові дерева до зими, знають і досвідчені садівники, і початківці. Але коли приходити осінь, багато важливих процесів упускаються. Через це в наступному році можна отримати слабкі дерева, які уповільнені в зростанні і дають поганий врожай. Усі заходи з підготовки дерев до зими потрібно провести, щоб максимально підготувати їх до несприятливого періоду. Так деревам буде легше пережити холоди, щоб навесні знову вступити в активну фазу росту і плодоношення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені