Гливам сніг – не перешкода

Якщо збирання рясного врожаю, наприклад, маслюків чи опеньків часто виглядає звичайною роботою, а їх перебирання – ще й малоприємним нудним заняттям, то «полювання» на плеврот черепичастий (народна назва – глива) доволі цікаве з багатьох причин. На жаль, переважна більшість довідкової мікологічної літератури в Україні виходила російською мовою не лише в радянські часи, а й у період незалежності, тому занадто вкоренилась російська назва «вешенка обикновєнная», але від таких термінів, як і від усього російського, пора відвикати назовсім.

За цими грибами не обов’язково йти до лісу. Їх можна зустріти і в своєму обійсті, особливо коли сад уже старий. Навіть їдучи шляхом з неінтенсивним рухом (у противному разі вони вбирають у себе численні шкідливі речовини), можна приглянутись до напівсухих стовбурів. Мені найчастіше «улов» попадався на таких деревах, як осики, осокори, горіхи, тополі, берези, яблуні, верби, ясени, американські клени, липи, горобина… Навіть на ялинах нинішнього року кілька разів знаходив їх.

Коли росте плеврот черепичастий? Цікаве запитання. Беремо один із випущених в Україні довідників і читаємо, що у травні–листопаді. А ось всесвітньо відомі німецькі мікологи стверджують, що у вересні (листопаді) – березні. Як сприймати тих два зазначені осінні місяці і кому вірити? Очевидно, з вересня ці знахідки зустрічаються поодиноко, а з листопада – часто, ставши основним урожаєм грибників. Крім гливи, перед новим роком можна нашукати хіба що опенька зимового, але за своїми кулінарними якостями він їй значно поступається, маючи доволі «дерев’яну» ніжку.

Ще одна причина того різнобою в тому, що ще до російської агресії 2014 року з великого дива центром з випуску довідкової літератури раптом став Донецьк. Тобто місто, де гриби здебільшого бачать хіба що на картинках. Тамтешні «автори» й видавці тупо передирали і пускали між люди російські джерела з численними застарілими фактами і відвертими помилками, про що на шпальтах «Вінниччини» я неодноразово розповідав.

Ясна річ, у холоднючій Росії з її тридцятиградусними і сильнішими морозами плодовим тілам прорости важко, тому цей процес і зсувається на коротші тут літо й осінь. А оскільки наш клімат, як і центральноєвропейський, вже наближається до субтропічного, гриби все частіше радують українців урожаєм взимку. В окремі роки збирав їх навіть у січні, тобто в середині зими.

Підказую ще одне місце, де можуть зустрічатися гливи. Це береги річок. Очевидно, свого часу під час повеней вода рознесла і розсіяла спори на тутешніх деревах, завдяки чому вони й «заплодоносили» грибами.

Торкнемось ще однієї теми – вирощування глив у культурі. Свого часу здавалося, вони в цьому відношенні обходять печериці. Але згодом їх стало зовсім обмаль на полицях магазинів. Та й більшість тих, хто намагався вирощувати цей делікатес у промислових масштабах, змінили заняття, бо вважають його надто трудомістким, дороговартісним й ризиковим. До того ж, як розповідали промисловики, печериця для росту не потребує нічного освітлення, а плеврот без нього ростиме переважно в ніжку і значно втратить не лише товарний вигляд, а й смакові якості.

Ось і виходить, що куди краще пройтися у тижні з плюсовою температурою поміж старих дерев, приглядаючись до пошкоджених, у тому числі і до відземків. А якщо вдалося щось знайти, то можна після перебирання відходи розкидати по стовбурах насаджень, що не складають особливої цінності. Цілком можливо, наступними роками ви будете приємно здивовані новими знахідками.

А тепер найважливіше. Чи має цей рідкісний зимовий гриб двійників? На диво, має. Таким є саркомикса серотина, яка проростає теж узимку на впалих деревах і належить не до сильно отруйних, але з певними шкідливими речовинами. Основними її відмінностями є такі: жовта коротка бархатиста ніжка, від якої шапка чітко відділена, бо у гливи пластинки спадаючі, ніби в лисичок. Отже, навіть якщо взимку йдеш по рідкісні в цей час їстівні гриби, то їх треба добре знати.

Микола КАВУН

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені