Як освітлення впливає на несучок?

Для високої яєчної продуктивності курей світловий день має тривати 12-16 годин. І добре несуться вони в такому режимі не лише тому, що мають більше часу на споживання кормів. Справа в тому, що світло (натуральне чи штучне) потрапляє на сітківку ока птаха і впливає на гіпоталамус – ділянку мозку, яка регулює життєдіяльність організму за допомогою вироблення гормонів. Отже, світло сприяє продукуванню тих гормонів, котрі стимулюють птицю розмножуватись, тобто відкладати яйця.

Звісно, одним лише штучним освітленням у зимовий період високого «врожаю» яєць досягти не вдасться. Потрібне і збалансоване харчування, і відсутність хвороб та паразитів, і сприятлива температура (не обов’язково літній комфорт, але й не тріскучі морози – в курнику бажано хоч би +3). Та й куряча порода (чи гібрид, крос) має бути саме яєчного типу.

Так, у нинішній ситуації не кожен має змогу освітлювати ще й курей. Але, за можливості, варто зробити підрахунки: скільки буде додаткових витрат на електроенергію і скільки прибутку отримаємо за рахунок додаткових яєць – свіжих і домашніх.

Дехто для продовження світлового дня вмикає курам звичайну лампочку розжарювання або «економку», яка зовсім не виділяє тепла. А хтось використовує інфрачервоні лампи, які не лише світять, а й добре обігрівають. Є птахівники, які навіть встановлюють у курниках автоматичне увімкнення та вимкнення світла. Цікаво: якщо будете щодня вимикати світло чітко за графіком, наприклад, о 21-й годині, то через кілька днів у ваших підопічних налаштується внутрішній годинник і вже о 20.55 вони всі сидітимуть на жердинах, готові до сну.

Але варто пам’ятати, що занадто яскраве світло, зокрема під час вирощування молодняку в обмеженому просторі, може спричинити канібалізм – вискубування пера, навіть розкльовування пташенятами одне одного. А якщо надлишок світла поєднаний із нестачею поживних речовин (насамперед, білків), то птахи можуть буквально з’їдати своїх «товаришів по нещастю».

Є ще один нюанс використання штучного освітлення, який варто враховувати, особливо стосовно птахів, що відкладають небагато яєць – качок, гусей, індиків, курей м’ясних та декоративних порід тощо. Якщо взимку ви збільшите для них світловий день, то вони почнуть нестися занадто рано і «винесуться», тобто вичерпають свою норму яйцеклітин ще до того, як настане сприятлива пора для інкубації. Тому якщо не плануєте виводити від цих птахів молодняк узимку, тримайте їх окремо від несучок і не вмикайте світло – хай побережуть сили до весни.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені