«Нас закривають, ми вирішили боротися»

Школу-ліцей села Уладівка Іванівської громади суд постановив закрити через недотримання вимог протипожежної безпеки.

«Ситуація триває вже десятиліттями, – розповідає директор Уладівського ліцею Олександр Масний. – Власником закладу є сільська рада. Стаття 19 Конституції України каже, що будь-яка посадова особа може діяти виключно в межах своєї компетенції. Так і діємо, керуємося і Законами України «Про освіту», «Про повну середню освіту», також Статутом ліцею, пункт 1.7 якого чітко каже: «Засновником (власником) ліцею села Уладівка є Іванівська сільська рада». Тобто, власник приміщення – сільська рада, а я як директор школи – найманий працівник. Фінансування йде з бюджету громади.

І от до нас приїжджає пожежний інспектор від ДСНС, оглядає заклад, знаходить недоліки, які оформляються приписом. У ньому є пункти, які я можу виконати: табличка біля розетки «220 V», схема евакуації, номер телефона та інші дрібниці. А є такі, які за межами моєї компетенції: обробка дерев’яних конструкцій вогнетривким розчином, система протипожежної сигналізації, система оповіщення, блискавкозахист, опір електромережі та багато інших зауважень, які поза моїми повноваженнями, бо на це треба серйозні кошти. Це ж не просто оббити двері чи ляду на горище бляхою, а виготовити з сертифікованого вогнетривкого матеріалу, тобто звернутись до фірми, яка має відповідну ліцензію.

Я як посадова особа,  відповідно до законодавства, звертаюся з листом до відділу освіти, культури, молоді та спорту Іванівської ТГ: «…На виконання припису районного сектора ДСНС прошу виділити кошти на придбання…», і далі перелік потреб. Відповіді – нуль. Ось у мене є копії таких листів за 2018, 2019, 2020 роки (ще до відділу освіти Літинської РДА), за минулий рік. Минає рік – мене знову штрафують…».

За словами Олександра Масного, цьогоріч був новий «протипожежний» припис, новий лист із проханням виділити кошти… А ДСНС подала позов до адміністративного суду – і не на сільську раду, а на директора навчального закладу.

«Чому відповідач я, а не власник? Вони мотивують Кодексом цивільного захисту, де сказано, що за пожежну безпеку на об’єктах відповідальні керівники. Отже, той кодекс не відповідає законодавству про освіту, – каже Олександр Дмитрович. – Ми писали заперечення, але… Судове засідання було 15 серпня (до речі, я був у відпустці), ухвалили рішення про закриття закладу. «…У вигляді повного зупинення експлуатації будівлі… шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей…». Мене дивує, насамперед, вибірковість правочинства. Адже такі недоліки є в 99% шкіл. Я 5 років був депутатом районної ради і постійно був як не в бюджетній комісії, то в комісії з питань освіти. Жодного разу відділ освіти не звертався про виділення коштів для шкіл на подібні речі…

Коли я отримав судове рішення, поїхав до власника. Там почув, що вони не будуть цим займатися. Мовляв, закриють, то закриють. Позиція абсолютно неприйнятна. Власник відмовився нас захищати. Я зібрав колектив, розповів про ситуацію, і ми  вирішили  боротися. Найняли адвоката, написали апеляційну скаргу»…

Як пояснив директор, на час розгляду апеляції рішення про закриття ліцею було призупинене. Але 8 грудня ліцей програв також і в апеляційному суді – ухвалу попередньої судової інстанції було визнано чинною. Отже, виконавча служба повинна ліцей закрити, опечатати, відключити від електроенергії – до усунення недоліків, вказаних у приписі.

«Буду подавати касаційну скаргу, бо не залишається іншого виходу, а так хоча б кілька місяців ми виграємо, – продовжує Олександр Масний. – Якщо касація буде взята до судочинства, на час її розгляду рішення теж призупиняється».

Проте, заради справедливості, директор Уладівського ліцею наголошує, що Іванівська сільська рада не була повністю бездіяльною. Зроблено чимало, зокрема, сільрада як власник запланувала капремонт приміщення ліцею, навіть минулого року виготовила для цього проєктно-кошторисну документацію, витративши чималі кошти.

«Ми в суді цим аргументували, у мене є витяг із бюджету сільської ради на цей рік, виділено 5 млн 038 тис. гривень на капітальні видатки, тобто в січні-лютому мав розпочатися капітальний ремонт нашої школи. Також є додаткове рішення до бюджету, яким виділено ще 2 млн 400 тис. для проведення капітальних ремонтів закладів освіти. Тобто в 2022 р. роботи мали початися з даху, і в ході цього капітального ремонту мали бути виконані вимоги припису ДСНС. Але в лютому спалахнула війна, і 590-а постанова Кабміну наклала мораторій на подібні видатки. І ми навіть фізично не можемо виконати вимоги припису. Отже, я не хочу сказати, що сільська рада була бездіяльна. Дії є, наприклад, місяць тому сільрада придбала нам протигази, проплатила вогнетривкі двері в бібліотеку, це понад 8 тис. грн», – розповідає О. Д. Масний.

Він також каже, що треба боротися за існування ліцею і що не варто мовчати, адже ця проблема типова, згальнодержавна. Наводить слова народної депутатки Наталії Піпи про те, що в Україні зараз масово штрафують директорів шкіл за поданнями ДСНС, замість того щоб вирішити проблему спільними зусиллями держави та органів місцевого самоврядування. Тому вона звернулась до уряду «щодо необхідності створення спеціальної програми фінансування заходів протипожежної безпеки у закладах освіти»…

Варто зазначити, що Уладівський ліцей не є малокомплектним, він налічує 200 учнів. А за якістю навчання, тобто за підсумками останнього ЗНО, що відбувалось у позаминулому році, перебуває в рейтингу шкіл області на 18 місці. Навчання тут наразі змішане – в закладі обладнали сховище, два тижні учні йдуть до школи, а наступних два тижні вчаться дистанційно, крім першачків.

У коментарі, наданому на наше прохання пресслужбою ГУ ДСНС України у Вінницькій області, зазначено: «Фахівці ДСНС перевіряли школу-ліцей с. Уладівка Іванівської громади 15 жовтня 2020 року. За два роки, які минули, справа гарантування безпеки здобувачам освіти та персоналу зазначеного закладу освіти не змінилася, тобто загрозу людям, які перебувають у будівлі під час навчального процесу, не усунуто. У відповідності до ст. 68 Кодексу цивільного захисту, за порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, ГУ ДСНС України у Вінницькій області правомірно звернулося до судових інстанцій. На даний час Служба порятунку не отримувала даних про усунення виявлених порушень, а 8 грудня поточного року Сьомий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні апеляційної скарги та залишив рішення суду І інстанції без змін. Згідно з чинним законодавством, за незручності, заподіяні юридичним та фізичним особам внаслідок правомірного застосування санкцій, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та його посадові особи відповідальності не несуть».

Також висловитися з цього приводу ми запропонували начальнику відділу освіти, культури, молоді та спорту Іванівської сільської ради Миколі Клімішину, проте отримали відповідь: «Дякую, але коментувати не будемо».

Підготував Юрій СЕГЕДА

Фото надані Олександром Масним

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені