Анатолій Гук: «У єдності наша сила»

Про життя громади, про долання труднощів та про здобутки спілкуємося з Гайсинським міським головою Анатолієм Гуком.

Жителі Гайсина вчетверте довірили Анатолію Іллічу очолити місто та об’єднати 43 населених пукти в Гайсинську територіальну громаду. Вона стала однією з найбільших в області за площею та за кількістю населених пунктів. І старостинських округів тут рекордна кількість. У громаді цьогоріч діє 202 бюджетних установи, з них 50 закладів освіти, 104 заклади культури, 30 закладів охорони здоров’я (серед них 22 ФАПи та 6 амбулаторій), 8 закладів соціального забезпечення. У бюджетній сфері працює 2596 осіб…

Розмір нашої громади є великим плюсом і, водночас, нам складніше, ніж меншим громадам, організувати підвезення учнів до освітніх закладів, забезпечити всі села автобусним сполученням із центром громади, утримувати в належному стані дороги, прокладати вуличне освітлення, надавати в села спецтехніку для робіт з благоустрою тощо, – розповідає Анатолій Гук. – У нашій громаді створено 16 старостинських округів, аби місцева влада була ближче до людей та могла надати усі можливі послуги. Завдяки професіоналізму старост вдається конструктивно вирішувати проблеми на місцях.

– Як долала громада непрості виклики на початку повномасштабної російської агресії? – запитую в Гайсинського міського голови.

– У кінці лютого нам довелось активно зорганізуватись по роботі кожної сфери: медичної, соціальної, комунальної та критичної інфраструктури. Навесні Гайсинська громада активно сприяла, щоб почалися вчасно посівні роботи, щоб діяли виробництво, промисловість та місцевий бізнес, і щоб найуразливіші соціальні категорії мали відповідну підтримку. У Гайсині завжди стабільно працювали аптеки, ринки, продуктові магазини, точки продажу товарів промислової групи та мережі побутової хімії. Щодня нам доводилось шукати пальне для комунальної сфери та тримати її роботу «на плаву». Зауважу, що кожного дня ми вивозили тонни сміття з міста, з сільських смітників та прибирали масові стихійні звалища на узбіччях, які залишали нам як «бонус» транзитні гості. І ми з усім справилися.

– Розкажіть і про підтримку захисників та переселенців. Знаємо, що Гайсинська міськрада має програми надання шефської допомоги військовим частинам.

– 2 березня нами було прийнято рішення створити Центр приймання, зберігання та видачі гуманітарної допомоги в колишньому приміщенні дитячої лікарні. Ми усі були задіяні у чергуваннях, завантаженнях/розвантаженнях гуманітарних вантажів, охороні гуманітарного штабу та співпраці з міжнародними організаціями. Завдяки роботі колективу міськради було організовано доставку та роздачу сотні тонн гуманітарних вантажів з різних країн Європи. Паралельно ми створили резерв продуктів харчування для нашої громади, адже було невідомо, як розвиватимуться військові дії надалі.

З першого дня війни, з 2014 року, ми підтримуємо наші Збройні Сили України. За 2022 р. з міського бюджету виділено понад 50 млн грн для надання шефської допомоги та фінансової підтримки військовим частинам і районному центру комплектування… Переселенців у Гайсинській громаді станом на 1 грудня зареєстровано 5220, серед яких 1686 – діти.

– Як у цих складних умовах функціонують галузі освіти, охорони здоров’я?..

Гайсинська освітянська родина належить до найбільших в області. Однак у цьому році питання оптимізації закладів не оминуло нашу громаду. Після процедури громадських обговорень рішенням депутатів міськради було припинено діяльність трьох закладів освіти: в селах Мелешків, Рахнівка та Рахни. Учні ліквідованих закладів отримують освітні послуги за очною формою навчання, для них організовано підвезення та харчування. Працівникам шкіл було запропоновано робочі місця. Водночас, було прийнято рішення про створення дитсадка «Стусове Джерельце» в с. Рахнівка.

Новий навчальний рік поставив нові завдання – облаштування укриттів для організації безпечного освітнього процесу. Для закладів освіти було закуплено 30 генераторів, обладнання для облаштування споруд цивільного захисту, проведено капітальний ремонт споруди цивільного захисту школи №6. Сьогодні у 17 закладах громади учні мають можливість навчатися очно, і лише у 6 – дистанційно. Серед дитсадків 7 працює очно, 12 – дистанційно.

Немало ми зробили і для медичної сфери. Для КНП «Гайсинська центральна районна лікарня» придбано медичне обладнання (6 функціональних ліжок, великий операційний набір, електрокардіограф, електричний коагулятор, мобільну систему цитоплазмофорезу, отоларингологічну та стоматологічну установки, дентальний рентген-апарат, аналізатори крові тощо) та проведено реконструкцію мережі електропостачання.

Для Центру первинної медико-санітарної допомоги закуплено медичні аналізатори на 650 тис. грн. У поліклініці з’явилися вузькопрофільні спеціалісти: офтальмолог, кардіолог, ендокринолог та можливість пройти УЗД безкоштовно з направленням від сімейного лікаря. Також з місцевого бюджету виділено 6,6 млн грн на компенсацію зарплати лікарям, які надавали послуги медичного огляду військовослужбовців під час проходження військово-медичної комісії.

– А грантову діяльність, втілення проєктів, певно, довелося скоротити?

– За цей рік нам вдалось реалізувати низку важливих проєктів. Звісно, це стало можливим завдяки сумлінним платникам податків, які наповнюють місцевий бюджет. На початку року громада брала участь у конкурсі «Комфортні громади», в якому перемогла з двома проєктами: «Leader Hub» (створення сучасного освітньо-дозвіллєвого простору на базі будинку школярів та молоді) та «Спортивній громаді – сучасний спорткомплекс». Але війна внесла корективи у життя країни, і поки що проєктна діяльність призупинена до кращих часів.

Зате цьогоріч Гайсинська громада стала першою з фінансування ремонтів місцевих доріг, виділивши 17,2 млн грн на умовах співфінансування «50 на 50» разом з ДП «Служба автомобільних доріг». Відремонтовано дороги Мар’янівка – Губник, Куна – Степашки, дорожні з’їзди зі шляху Р-33 на Дмитренки, Рахни, Семирічку. Зараз ремонтні роботи тривають на з’їзді з дороги М-30 через Млинки в бік Шури-Бондурівської та Карбівки.

– І навіть поліцейські станції відкривали…

– Так, у жовтні одночасно відкрили дві поліцейські станції в селах Мелешків та Куна. Ці осередки безпеки з’явилися в рамках проєкту «Поліцейський офіцер громади». Для оперативної роботи правоохоронних органів Гайсинського району міська рада профінансувала субвенцію до держбюджету на 2,7 млн грн, згідно з програмою підтримки правоохоронної діяльності в нашій громаді. До речі, приємно було отримати відзнаку ГУ Національної поліції у Вінницькій області – «за плідну співпрацю та постійну підтримку правоохоронних органів Гайсинського району».

Як очолювана вами громада долає енергетичну кризу, спричинену російською агресією?

Уже місяць ми працюємо в умовах тотального дефіциту електропостачання. Було придбано генератори та пальне для усіх 16 старостинських округів. Майже всі структурні підрозділи закупили генератори на випадок повного блекауту. Разом з органами виконавчої влади в м. Гайсин організовано три «Пункти незламності», аби люди мали доступ до тепла, світла, зв’язку, теплої їжі та електроенергії. Медичні заклади в Гайсині забезпечені генераторами на випадок дефіциту електропостачання. Для комунальних підприємств придбано потужні генератори та іншу спецтехніку (вантажний автомобіль, сміттєвоз, насоси, бульдозер, кущоріз, косарку). Для закладів культури придбано 3 генератори та виготовлено проєктно-кошторисну документацію на встановлення модульної котельні…

Користуючись нагодою, хочу подякувати депутатам, членам виконкому та жителям Гайсинської громади за активність і згуртованість, – зазначив Анатолій Гук. – Низький уклін усім, хто допомагає нашим героям на передовій і, водночас, підтримує переселенців. Я пишаюся вами! Адже кожен на своєму місці наближає перемогу. В єдності наша сила! Слава Україні! Смерть ворогам!

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені