Вищий пілотаж в енергетиці

демонструє підприємство «Вінницяелектротехнологія», створене у 1992 році, адже працює з високими напругами за сучасними майже космічними технологіями. Його працівники навіть використовують спеціальні захисні «скафандри»

– Уже понад два десятиліття «Вінницяелектротехнологія» є структурною одиницею Національної енергетичної компанії «Укренерго», а у 2019 р. стала основою для нового підрозділу «Будівництво і ремонт», до якого увійшли ще 4 будівельно-ремонтних цехи, – розповідає директор з розвитку відокремленого підрозділу «Будівництво і ремонт» НЕК «Укренерго» і керівник виробничо-тренувального центру «Вінницяелектротехнологія» Володимир Войтенко. – Ми виготовляємо вироби для енергетичної галузі – для операторів систем передачі та систем розподілу електроенергії, тобто для «Укренерго» та різних обленерго України. Ми давно вийшли за межі області, маємо ім’я, бренд, зареєстрований товарний знак. З самого початку працювали як підприємство з розвитку високих напруг і робіт із ними, також працюємо в напрямках навчання, науково-дослідних розробок, продовжуємо розвивати виробництво та інші функції для потреб електроенергетики. Одна з них є дуже важливою – це виконання робіт під напругою.

Володимир Войтенко

– Тобто працюєте з високовольтними лініями без вимкнення напруги?

– Так. Наші міста й області між собою з’єднані високовольтними дротами і опорами, тобто магістральними мережами з класом напруги від 220 до 750 кіловольт, а обленерго під’єднуються до нашого обладнання, класи напруги у них менші – 150, 110, 35, 10 кВ, – пояснює Володимир Євгенійович. – І ми, магістральники, навчилися (власне, відновили вміння) здійснювати ремонтні роботи, необхідні для підтримання працездатності мережі, під напругою. Скажімо, коли є якась проблема і вже вичерпані всі інші методи її вирішення, тоді розглядаємо варіант проведення ремонтних робіт без вимкнення напруги, знаходимо шляхи і виконуємо, причому дуже успішно.

Ми переймали досвід французьких колег і побачили, що основи виконання цих робіт майже спільні, адже фізика, точні науки не мають кордонів і діють скрізь однаково. Отже, маємо свої розробки і вже третій рік виконуємо такі роботи. У нас здійснюється повний цикл: розробка технологій, виготовлення необхідного оснащення (тут же на підприємстві «Вінницяелектротехнологія») і в подальшому безпосередньо виконання нашими бригадами цих робіт та навчання працівників інших підрозділів «Укренерго».

– За цією ж технологією долаєте наслідки російських обстрілів української енергосистеми?

– Як один із варіантів таких проблем: внаслідок обстрілу відключається певна лінія, і вкрай важливою залишається одна лінія, яка живить місто, а десь на ній трапляється збій, проте вона працює. І терміново треба відремонтувати, але нема можливості від’єднати цю лінію, бо залишиться без електроенергії місто чи підприємство. Тоді є варіант вирішення питання методом, коли працівники виконують ремонтні роботи під напругою, не відключаючи живлення критично важливих напрямків. Зараз у нас вже працює 4 бригади в різних регіонах держави, які виконали і виконують у цьому складному році вкрай важливі завдання.

– А що це за славнозвісний захисний костюм, який використовують ваші фахівці?

– Щоб працівники безпечно виконували роботи, ми відновили технології та вдосконалили важливі засоби захисту. Один із найважливіших елементів – екранувальний костюм, який є захистом людини від впливу електричного поля. Тіло працівника перебуває наче в коконі (у клітці Фарадея), коли електричне поле стікає по зовнішніх контурах цієї клітки, тобто костюма, а монтер перебуває всередині у безпеці.

Екранувальний костюм – це розробка «Вінницяелектротехнології». У світі є аналоги – ми розглядали костюми, які використовують французькі колеги, але ж у них клас напруги до 400 кіловольт, а в Україні критичні напрямки, виходи з атомних станцій, мають 750 кВ, тому ми повинні мати більш захищені екземпляри. І ми з цим справились. Отримали ліцензії на свої розробки, сертифікати на ці костюми. Тож НЕК «Укренерго», завдяки нашому підрозділу, – єдине в Україні підприємство, яке розвиває цей напрямок.

– У яких іще напрямках працює очолюваний вами підрозділ?

– Загалом ВП «Будівництво і ремонт» включає в себе 750 працівників різних напрямків. «Вінницяелектротехнологія» стала його основою, збереглась у повному обсязі та розвивається, зараз тут працює 160 осіб. Наші напрямки роботи – лабораторія, де відбуваються випробування, вимірювання та контроль якості; виробництво – засобів захисту, малої механізації, гумотехнічних виробів для забезпечення потреб бригад із ремонту вимикачів; автотранспортний підрозділ; забезпечення будівель, споруд та інженерних мереж; науково-дослідні розробки, конструкторсько-технологічний відділ тощо. Тобто, невелике підприємство, але включає в себе різні напрямки, різні грані – наче коштовний гранований камінь, який дає світло і тепло людям.

– А через обстріли та відключення ця робота стала ще важчою і напруженішою…

– Звісно, працюємо зараз у режимі 24 на 7. І монтери, і електрослюсарі, які відновлюють розбиті лінії та підстанції, працюють вдень і вночі, в дуже складних умовах, інколи по місяцю або й більше не бувають вдома, перебувають у відрядженнях, адже ці роботи ми виконуємо в усіх областях України, підсилюємо колег з тих областей, які найбільше потерпають від обстрілів… І наріжним каменем є якнайшвидше відновлення ліній, бо люди чекають на світло. Зараз у нас в пріоритеті одна з розбитих ліній (Миколаїв – Херсон), де відбулось звільнення територій, і необхідно її відновити, щоб дати світло в Херсон, надати туди більшу потужність, аби запрацювала інфраструктура. Там працюють три наших бригади з підрядниками та з колегами з експлуатації. Стоїть завдання відновити лінію до нового року, але сподіваємося впоратись до 28 грудня.

І таких ліній ще багато. Слов’янська ТЕС – Зміївська ТЕС, де потрібно подати напругу на схід України. Але війська окупантів, відходячи, залишають заміновані території, заміновані поля, і наша робота напряму зв’язана з роботою інших служб – військових, ДСНС – які йдуть попереду, розміновують площі під лініями, щоб було безпечно виконувати роботи. На жаль, є випадки, коли наші працівники отримують поранення, наїхавши на міну чи потрапивши під обстріл. Спільно з військовими та піротехніками ДСНС намагаємося унеможливити такі ситуації, але може трапитися все, бо працюємо в умовах війни.

– І за це, як ми знаємо, отримуєте не лише вдячність від споживачів, а й відзнаки від держави.

– До Дня енергетиків, нашого професійного свята і свята всіх, хто до цього причетний, Міністр енергетики України Герман Галущенко видав наказ про нагородження, зокрема, і наших працівників відомчими нагородами – подяками, почесними грамотами, нагрудним знаком «Відмінник енергетики». Подяками Міністерства енергетики цьогоріч відзначено чотирьох наших працівників із ВТЦ «Вінницяелектротехнологія»: Костянтина Болехівського, начальника дільниці виробництва гумотехнічних виробів; Геннадія Міхалину, інструктора виробничого навчання навчально-тренувального відділу; Олега Севастьянова, начальника лабораторії вимірювання, випробування та контролю якості; Володимира Щербаня, електромонтера з випробувань та вимірювань нашої лабораторії.

Також грамотами НЕК «Укренерго» з нагрудними знаками відзначені семеро наших працівників: Сергій Августинович, начальник адміністративно-сервісного відділу; Орест Галецький, начальник відділу забезпечення виконання робіт; Олег Івченко, майстер конструкторсько-технологічного відділу (саме з тієї бригади, яка працює без відключення напруги); Ольга Олійник, провідний інженер групи експлуатації будівель і споруд; Ігор Островський, начальник відділу нормування та моніторингу робіт; Олександр Шарий, начальник конструкторсько-технологічного відділу (який спільно з колективом розробляв і випробовував засоби захисту, зокрема екранувальні костюми) та Микола Півторак, майстер цеху дільниці виготовлення засобів захисту, спецобладнання та спецоснастки.

Загалом весь колектив злагоджено та ефективно працює вже не один рік.  Це відзначила і Федерація профспілок Вінницької області – занесенням фотографії всього колективу ВП «Будівництво і ремонт» НЕК «Укренерго» на дошку пошани та врученням свідоцтва про цю відзнаку. Отже, фото колективу буде розміщено у фойє Федерації профспілок області, це велика гордість для нас, – зазначив Володимир Войтенко.

– Наша профспілкова організація налічує 216 членів і є однією з проактивних первинних, має ресурс та широкі повноваження для вирішення соціальних питань людей – не тільки працівників, а й їхніх дітей, пенсіонерів, – додає голова профспілкової організації ВП «Будівництво і ремонт» Олександр Гудзовський. – У цьому році, в такий важкий час, ми знайшли можливість оздоровити влітку дітей, дати путівки пенсіонерам та працівникам, які бажали. Перед новим роком теж відправляємо дітей працівників на відпочинок. У нас хороша співпраця з адміністрацією підприємства і профспілок, ми одні одних підтримуємо. Наприклад, була нагальна проблема з забезпеченням пунктів обігріву – профспілка подала руку, було вирішено питання доставки на підприємство двох  машин дров… Узагалі, колектив згуртований, всі пункти колективного договору виконані. Тому й відзнаки отримуємо – і від Міненерго, і від Федерації профспілок, і від обласної влади.

Поспілкувались ми і з деякими працівниками, відзначеними з нагоди Дня енергетика. Зокрема, з досвідченим електромонтером Володимиром Щербанем, який працює на цьому підприємстві з 1993 року. Родом він із села Зарванці, після училища працював на заводі «Маяк», потім певний час на підприємстві «Вінницяпромтовари».

Володимир Щербань

– Моя робота полягає у випробуваннях засобів захисту та малої механізації, яка використовується для робіт під напругою. Це вимірювання контуру заземлення, петля «фаза-нуль», металевий зв’язок і таке інше. Вимірювання здійснюємо за межами підприємства, – розповідає Володимир Дмитрович.

А майстер цеху дільниці виготовлення засобів захисту, спецобладнання та спецоснастки Микола Півторак працює тут лише два роки, але вже теж досяг високого професійного рівня.

Микола Півторак

– Родом я з Піщанки, навчався у Вінницькому аграрному університеті та в Одеському технічному коледжі холодильних технологій, – каже Микола Півторак. – У нашому цеху 23 працівники, виготовляємо допоміжне обладнання – візки, лебідки та інше. Тобто великий перелік виробів для ремонтних бригад.

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені