А ви купили шахрайське деревце?

Надурити наївну людину можуть у будь-якій галузі, зокрема і в садівництві. Тепер шахраям робити це стало ще простіше – обманюють не лише традиційними способами на базарах, а й по-новому, використовуючи сайти та соцмережі.

Інтернет уже кілька років рясніє оголошеннями про продаж саджанців новітніх кімнатних сортів, із яких можна ледь не щомісяця збирати плоди відрами і ящиками. Ось приклад: «Саджанці лимонного дерева. Добре росте у квартирних умовах! До 4 кг з куща кожні 3 місяці. Плоди масою 200-300 грамів! Невибагливий у догляді! Висока морозостійкість – 35. Термін дозрівання 3-4 місяці! Неймовірне цвітіння та аромат в кімнаті. Збирайте стиглі соковиті лимони цілий рік». Незрозуміло, до речі, чому (і як?) лимон у кімнаті має пережити 35 градусів морозу. Чи то не знак «мінус», а просто рисочка?

Хто має досвід вирощування лимонів, той лише посміється. Зокрема, стосовно описаної скороплідності, бо знає, що плід-лимончик може дозрівати рік або й більше. Досвідчений цитрусівник також знає, як важко взимку в опалюваній кімнаті вберегти деревце лимона чи апельсина від опадання листя.

А хто не має досвіду – замовляють наввипередки, доки не розібрали. Бо ж тут продавці запевняють, що їхні унікальні сорти не бояться сухого повітря, додаткового підсвічування взимку не потребують. Бо це ж, мовляв, новий особливий гібрид. І, звісно, «без ГМО»…

Хитрі «фірми» (не здивуюсь, що це одна людина, яка просто вміє створити сайт) пропонують також саджанці лимонів, персиків, ківі, гранатів, черешень, вишень та інших екзотичних і звичних дерев, які будуть рости і родити у вас на вікні. Не вірите? Правильно робите.

«Можете зробити замовлення на саджанець фруктового дерева. Саджанець запакований у картонну упаковку. Тому при перевезенні поштою саджанець не буде зламаний чи пошкоджений. Ми продаємо лише якісний продукт. Ви будете задоволені результатом і насолоджуватися фруктами цілий рік», – обіцяє чергова реклама, оздоблена яскравими фотографіями. Як же не повірити, адже на знімках акуратні картонні коробочки, гарні написи, деревця в горщечках, рясно обліплені ягодами… І на ящичку чорним по білому написано: «20 кг в місяць». Ага, щомісяця, з одного паростка, в кімнаті – два відра черешень. Тобто 24 відра на рік. Цікаво, це диво-дерево хоч іноді відпочиває, чи все родить і родить?

Деякі «продавці» просто отримують кошти за замовлення і змінюють номери телефонів. А деякі навіть не лінуються прислати покупцям якісь тоненькі патички. Воно й не дивно, що ці «саджанці» не зламалися в дорозі – вони ж коротші за олівець. Що – не ростуть? Засохли? Певно, ви неправильно їх доглядали, не дотримались інструкцій. Як це – не було коріння? Певно, ви його обірвали…

Кого не влаштовують диво-саджанці, можуть купити диво-насіння. А найбільшим і найприбутковішим для шахраїв дивом є те, що хтось вірить, ніби лимон або садове дерево, вирощені з зерняток, можуть дати урожай через три місяці. Не кожен сорт помідорів так зможе.

«Крок №1. Розкрийте упаковку з насінням і висадіть їх згідно з інструкцією у заздалегідь приготовлений ґрунт. Мінідерева «Кімнатний сад» схильні дуже швидко рости, тому заздалегідь продумайте місце для зростання
 та цвітіння. Крок №2. Слідкуйте за стабільним температурним режимом та помірним поливом (поливати 2-3 рази на тиждень). Крок №3. Зберіть перший урожай вже через три місяці після висадки насіння».

І якщо ці «передові агрономи» змогли підмалювати фотографії, то понаписувати фальшивих відгуків від «вдячних клієнтів» їм теж неважко. Бачимо, наприклад, фото якогось смаглявого чоловіка, схожого на латиноамериканця, підписане «Володимир Мотильов, 45 років», і буцімто його коментар: «Замовив собі мінідерева «Домашній Сад», тому що хочу бути впевненим в якості фруктів, якими я пригощаю свою сім’ю. До мене часто приїжджають онуки в гості, і вони дуже люблять свіжі фрукти. Самі дерева ростуть швидко, стабільний урожай. Претензій нема. Найголовніше – дешевизна фруктів. Раніше доводилося купувати у магазинах, тепер вистачає навіть на сусідів».

Не вірите цьому чоловікові, повірте усміхненим жіночкам, які хваляться, що серед зими пригощають гостей свіжими вишнями і черешнями, які одразу в присутності гостей зривають із «мінідерев», які ростуть на підвіконні.

У соцмережах трапляються і реальні відгуки ошуканих покупців. Наприклад: «Я вже через таке пройшла. Ви заплатите і отримаєте три сухих палички від цього «Добросаду», а в чекові на отримання буде вказаний номер телефона, який не працює». Такі дописи переважно «підтирають», а назви та адреси цих «розплідників нових гібридних мінідерев» періодично змінюються. То вони «працюють» у Києві, то в Житомирі, то в Дніпрі… Так і хочеться продовжити цей перелік: «…то в тюрмі».

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені