Черговий патріотичний проєкт філателіста Канівця

Олександра Володимировича можна вважати нашим повноправним земляком. Хоч народився він 11 листопада 1957 року в селі Завалля (нині в складі міста Монастирище), тобто за кілька років після тутешніх адміністративних змін,  цей край усе-таки залишається околицею Східного Поділля. Те ж Монастирище і навіть деякі волості за ним у дореволюційні часи входили до складу Липовецького повіту Київської губернії, а до 7 січня 1954 року, тобто до утворення Черкаської області, воно було райцентром Вінниччини. Та ще й до Черкас йому незрівнянно дальше, ніж до нашого обласного центру, з яким воно має регулярне автобусне сполучення.

Навчався Канівець у середній школі смт Цибулів того ж району. З дитинства захоплювався футболом, згодом виступав за серйозні команди, навіть мріяв про кар’єру тренера. А після армії пішов служити в столичні органи внутрішніх справ. Серед інших об’єктів охороняв і Національний музей Т. Шевченка. Будучи сином художника і вишивальниці, він не міг ковзати байдужими поглядами по експонатах, а майже професійно милувався ними. Вступивши на юрфак Київського держуніверситету, успішно закінчив його, що відкрило  шлях на високу відповідальну посаду в тих же органах.

Найбільшим захопленням Олександра Володимировича стала філателія. Беручи активну участь у діяльності низки громадських та земляцьких організацій, він після виходу на пенсію став одним із найвідоміших філателістів України, організовуючи змістовно найбагатші виставки. Особливої популярності серед співвітчизників і зарубіжних гостей здобула його експозиція «Останнім шляхом Кобзаря», зібрана нашим героєм 2011 року в ході Міжнародного походу-реквієму за маршрутом із Санкт-Петербурга на Чернечу гору в Канів.

Ще до повномасштабного російського вторгнення виставки Канівця змогли побачити жителі Запорізької, Київської, Сумської, Херсонської, Черкаської, Чернігівської, а також підпорядкованих Україні районів Донецької і Луганської областей. Вже після нападу на нашу країну російських фашистів Олександр Володимирович ініціював черговий патріотичний проєкт «Незламний, нескорений козацький дух українського народу». Починаючи з кінця квітня, він без жодного вихідного дня коштами зі своєї пенсії проїхав вісім областей нашої країни, які розкинулись західніше Вінниччини, та Житомирщину, яка з нами на одному меридіані. Гасив спеціальні конверти, присвячені перемогам українців у боротьбі із загарбниками, насамперед – російськими.

Напередодні Нового року в Липівці минав 250 день його безперервної подорожі. Тут легендарний філателіст зустрівся з очільником громади Віктором Бичковим, а також – давнім приятелем, місцевим краєзнавцем Олександром Роговим, який є водночас заступником голови обласної організації Асоціації філателістів України із зв’язків з козацтвом. Завдяки їх підтримці  погасив аж три конверти:  із зображеннями пам’ятника героям АТО в центрі міста, пам’ятного знака біля католицького храму з нагоди спільного удару по більшовиках вояків  УНР і польських жовнірів у 1920 році, пам’ятного знака в селі Хороша на честь розгрому денікінців вояками УГА в 1919 році.  Також відвідав Погребище, де його особливо зацікавила меморіальна дошка, встановлена на приміщенні старостату в Старостинцях – рідному селі генерал-хорунжого Івана Трейка, який боровся з російськими окупантами від 1919 до 1945 року, загинувши у боях з енкаведистами на Рівненщині. А в смт Турбів колишнього Липовецького району Канівець досліджував і як філателіст фіксував події понадстолітньої давності, пов’язані з героїчними, але масово ураженими тифом підрозділами УГА…

Цікаво, що зустрічати Новий рік Олександр Володимирович направився на свою малу батьківщину. А попереду в нього – друга частина мандрівки Україною у рамках проєкту «Незламний, нескорений козацький дух українського народу». Ще напруженіша і ближча до нинішньої безпосередньої боротьби з нинішніми загарбниками. Хочеться вірити, що Перемога над ними здобудеться навіть раніше, ніж Олександр Володимирович пройде зі своєю патріотичною місією всі наші області.

Микола КАВУН,

власкор «Вінниччини»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені