«Щедра кутя» з патріотичною колядою

Попри складну ситуацію в країні у громадах Вінниччини вирішили не нехтувати відзначенням свят за українськими традиціями та обрядами.

Тож на Маланки для всіх охочих відкрила свої двері щедра господа Бершадського краєзнавчого музею, де розпочалося дійство «Звичаї та обряди зимових свят». У постановці використовували елементи традиційних обрядів Бершадщини, на які й завітали діти громади.

– Це Різдвяне дійство вже понад 15 років поспіль проводиться в нашому краєзнавчому музеї. Його метою стало відродження та популяризація народних традицій та звичаїв нашої громади, – розповіла науковий співробітник музею Галина Шевчук. – Цьогоріч святкування розпочалося з віншування, колядок, щедрівок та новорічних пісень у виконанні народного аматорського колективу «Подоляни» і жіночого вокального ансамблю «Cool’баби» КЗ «Бершадський будинок культури». З привітаннями та засіваннями  завітали до нас також учні 6-А класу Флоринського ЗЗСО I-III ст. з класним керівником Ольгою Макарчук. Всіх учасників святкового заходу працівники музею пригощали  фруктами та солодощами. Щороку на Маланки ми проводимо «Щедру кутю», але цьогоріч вирішили обійтися без гучних веселощів, навіть захід переназвали у «Обряди та звичаї зимових свят». Сподіваємося, що наступного року знову повернемося до традиційного святкування з вертепом та веселими піснями. А нині вирішили нагадали діткам про історію свята, розповісти про давні звичаї наших предків. Цього дня не співали веселих пісень, все більше патріотичних та переможних.

У Бершадському музеї працює всього троє людей: зберігач фондів, науковий співробітник та директор. Тут до кожного свята та й просто без нагоди збираються діти, педагоги, віднедавна заходи бібліотеки відвідує багато внутрішніх переселенців. У закладі також поводили свято вишиванки, яке дуже сподобалося місцевим та тимчасовим жителям громади. Люди попри війну хочуть хоч трохи відпочити морально, поспілкуватися, розвантажитися психологічно – і це також можна зробити у музеї.

– Днями плануємо новий захід. З Бершадської школи до нас прийдуть школярі, щоб послухати лекцію на тему соборності та зробити фотофлешмоб з рушником єдності. Цей рушник символізує єднання всієї громади району, коли ще він був, а нині територіальної громади. Втім традиція фотографуватися щороку з 12-метровим рушником як символом єднання всіх наших людей  залишилася, й сподіваюся так буде й надалі, – підсумувала Галина Шевчук.

Вікторія МЕЛЬНИК

Світлини надані Галиною Шевчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені