Нові можливості розвитку плодоовочівництва на землях Іллінецького коледжу

У важких умовах воєнного стану, що ось уже майже рік діє по всій території країни,  Іллінецький аграрний фаховий коледж отримав новий шанс для успішного перспективного розвитку. Цього разу йдеться про широкі можливості розширення діяльності лабораторії рослинництва і садівництва коледжу як бази практичного навчання студентів. Це стало можливим завдяки колегам із німецького боку, які мають намір підтримати реалізацію проєкту в галузі садівництва та овочівництва у Вінницькій області. Адже окупація східних та південних областей України, зокрема Херсонської області, відсутній водночас потенціал фахівців, які могли б залучати інвестиції у розвиток галузі, призвели до складних економічних наслідків – утрати економічного простору, обмеження діяльності місцевих підприємств і фермерів із виробництва та реалізації плодоовочевої продукції.

У пошуках нових шляхів розвитку галузі в Україні, в умовах, що склалися, нещодавно за участі Вінницької обласної військової адміністрації й обласної ради у рамках двосторонньої програми співробітництва Німеччини та України відбулась значна подія – зустріч із представниками Федеративної Республіки Німеччини. Зустріч передбачає розширення на Вінницьку область проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог», який впроваджується в окремих областях України ще з  2006 року. Відбувалося це за підтримки Федерального міністерства продовольства і сільського господарства ФРН та Міністерства аграрної політики та продовольства України. Таким чином, нещодавно фахівці з Німеччини відвідали Вінниччину з робочим візитом у рамках роботи  проєкту щодо німецько-українського фахового діалогу зі сталого розвитку сектора плодоовочівництва. Метою проєкту, що розрахований на 2023–2025 роки, є надання підтримки розвитку плодоовочівництва в Україні та сприяння покращенню умов життя населення. Принаймні вагомим фактором сприяння у цьому плані є відповідність наукової, освітньої та виробничої сфер Вінниччини, оскільки тут здавна навчають аграрних технологій для виробництва не тільки зернових, але й відома наша область вирощуванням садів та польових овочевих культур.

З огляду на це тепер, за словами одного із посадовців, найкращий аграрний коледж України, як один із головних учасників проєкту, зможе не тільки скористатися багаторічним результатом вкладеної праці й ресурсів у раніше вирощений сад, але й продукувати студента нового покоління, надаючи роботодавцям плодоовочевого сектора уже готового спеціаліста. А це проблемне питання є наразі чи не найголовнішим освітнім завданням навчального закладу. Тут доцільно згадати заслуги великого педагогічного колективу і провідних спеціалістів коледжу, очолюваного уже декілька десятиліть поспіль Василем Пиндусом, керівником із прогресивним мисленням, який не тільки бореться за виживання закладу освіти у сучасних українських реаліях, але й забезпечує високу рейтингову життєдіяльність коледжу у рамках чинних освітніх державних  та міжнародних програм. Тому це уже третій проєкт міжнародного масштабу, якому передувала багаторічна важка щоденна рутинна праця, ознаменована як успіхами, так і невдачами. Невдачі ж лабораторії рослинництва і садівництва пов’язані не стільки з кліматичними умовами, що часом призводять до певних економічних втрат, як насамперед із відсутністю умов правильного зберігання отриманої продукції та ринків збуту для реалізації вирощених яблук. Наразі виробничій лабораторії рослинництва і садівництва коледжу вкрай необхідним був пошук нових шляхів для розвитку галузі садівництва, що потерпає від втрати економічного простору у масштабах всієї країни. Водночас для втілення задумів нового проєкту коледж має все необхідне: доглянуті земельні угіддя площею 918,3 гектара, зокрема, 824,9 гектара ріллі; з любов’ю виплеканий на 49 гектарах сад із 14 відомими у світі сортами, 4 гектари із яких займають сливи популярних сортів, та, що найголовніше у цій справі – прагнення діяти і розвиватися, щоб не тільки відповідати вимогам часу, а й бути на крок попереду.

Загалом перші два міжнародні проєкти втілювалися у діяльність навчального закладу завдяки великій праці усього педагогічного колективу. Так, з ініціативи працівників коледжу зародився українсько-швейцарський проєкт розвитку органічного ринку в Україні, який діяв з 2003–2010 роках. У його рамках 36 працівників і викладачів коледжу вивчили європейський досвід органічного землеробства, упровадження демократичних методів у процес управління навчанням і виробництвом, удосконалили знання іноземних мов, написали перші книги про органічне виробництво. Це сприяло вивченню агротехніки рослин та європейського стилю життя, створило передумови для зародження й ведення малого і середнього бізнесу в Україні, який в багатьох передових країнах світу забезпечує робочі місця, достаток середнього класу та левову частину податків бюджету. Розвиток проєкту забезпечив ще декілька вагомих для Вінниччини програм, зокрема, проєкт «DESPRO», завдяки якому  були проведені водогони у селах Вінниччини із залученням коштів як самого проєкту, так і коштів місцевого бюджету та населення. Відтак, місто Іллінці на Вінниччині отримало велику фінансову допомогу зі сторони швейцарського уряду для ремонту забірної свердловини, водогінної та водонапірної вежі. Водночас це стало великим поштовхом для додаткового залучення коштів місцевого бюджету та безперебійного забезпечення міста водою. Тоді ж місто Вінниця отримало 36 відновлених трамваїв, які були запропоновані швейцарською стороною Іллінцям. Наступним успіхом роботи була представлена у 2009 році Асоціацією «БІОЛан Україна» перша українська органічна продукція на  світовому ринку у місті Нюрнберг (Німеччина).

Як наслідок, наполеглива багаторічна робота колективу Іллінецького коледжу у співпраці зі своїм партнером, державною установою «Агроосвіта», не могла бути непоміченою – Міністерство освіти і науки України визнало наш коледж пілотним навчальним закладом з упровадження дуальної освіти. А це здобуття практичних навичок, поєднання вивчених теоретичних знань у стінах коледжу з практичними навичками у передових господарствах України та за її межами. Адже коледж практикує європейський підхід навчання – студенти-старшокурсники весь виробничий сезон перебувають у виробничих умовах у передових господарствах країни та за кордоном. З огляду на це у 2017 році серед 107 технікумів і коледжів Іллінецький коледж виграв тендер на право участі у німецько-українському проєкті підтримки аграрної освіти «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України». Загалом упродовж трьох років, окрім європейського досвіду в освітній діяльності, навчальний заклад щорічно отримував матеріальну допомогу у вигляді обладнання в середньому на 1,5 мільйона грн.

Нова ж ідея щодо розвитку галузі садівництва й овочівництва  виробничої лабораторії Іллінецького коледжу давно на часі й наразі уже підкріплена позитивними результатами моніторингу діяльності лабораторії на рівні міністерств і відомств, зокрема, вагомою позитивною інформацією за наслідками роботи коледжу у цій сфері; створенням робочої групи фахівців із німецької сторони; зустрічами науковців, керівників відділів галузі, участю у них керівників наукових і громадських організацій та провідних виробників плодоовочевої продукції області; обговоренням цього питання та прийняття певних рішень.

Підсумовуючи сказане, якщо розглядати у масштабах країни, реалізація проєкту відкриває  можливості для ефективного німецько-українського співробітництва, представників аграрної науки, освіти та бізнесу Вінниччини, отримання сучасного досвіду та упровадження прогресивних інноваційних технологій у розвиток плодоовочівництва. Адже забезпеченням виконання програми проєкту займуться солідні оперативні партнери: ТОВ «ГФА Консалтинг Груп ГмбХ»  (Німеччина), Вінницька обласна військова адміністрація, Іллінецький аграрний фаховий коледж та ДУ «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти» за керівництва знайомого зі справою плодоовочевої галузі Олега Осауленка. Наразі здійснюється реєстрація цього нового проєкту в Україні, готується до відкриття офіс, та напрацьовуються плани його діяльності. А для коледжу – це підтримка зі сторони об’єднаної громади, нові робочі місця, сплата податків, ефективне зберігання вирощеної продукції, її перероблення та гарантований ринок для реалізації. У найближчих планах навчального закладу – відкриття додаткових аудиторій  для практичного навчання на виробництві та виконання відповідних навчальних програм. Вірогідно, тісний взаємозв’язок втілення проєкту у питанні підготовки сучасного фахівця забезпечить взаємодія виконання планів програми із практичним навчанням студентів, їх якісної підготовки для сучасного роботодавця. Новий проєкт може мати довгострокову перспективу не тільки для коледжу, але й для всієї країни, оскільки стимулюватиме та підтримуватиме виробників плодоовочевої сфери із використанням сучасного досвіду та прогресивних інноваційних технологій у плодоовочевій галузі. Директор Іллінецького коледжу Василь Пиндус має сподівання, що очолюваний ним аграрний навчальний заклад, співпрацюючи у цьому новому проєкті та завдяки концентрації зусиль колективу коледжу у реалізації задуму, із часом відіграє значну роль у розвитку плодоовочевого сектора всієї країни. Це стане ще одним вагомим кроком України до вступу у Європейський Союз.

  Галина БУХТА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені