Село Лучинець – одна зі «столиць» Євроклубів

Шкільний Євроклуб «Вікно в Європу» успішно діє у віддаленому селі Лучинець – при Лучинецькому ліцеї Вендичанської селищної ради, що в Могилів-Подільському районі. Цей Євроклуб, координаторкою якого є вчителька англійської мови Оксана Країло, має у своєму активі чимало цікавих проєктів, зустрічей та здобутків.

За словами пані Оксани, історії успіху часто починаються з простого бажання зробити щось класне – яке вже вдалося реалізувати колегам, котрих ми в певний момент беремо за взірець, за рольову модель.

– Євроклуб «Вікно в Європу» Лучинецького ліцею в цьому році відзначить свій чотирнадцятий день народження, – розповідає Оксана Анатоліївна. – Датою його народження ми вважаємо Європейський День мов, коли ми провели свою першу акцію «Привітайся зі мною мовами світу». А для наступних заходів у всесвітній мережі віднайшлися абсолютно революційні на той час розробки Євромереж з Донецька та Сум, у форматі «Бери і роби!». Тож цілком логічним продовженням нашої діяльності з вивчення та поширення інформації про Євросоюз та його зв’язки з Україною стали конкурси від Центру Європейської інформації у Вінниці та поїздка на Європленер у Суми в 2010 році, співпраця з Євроклубом «Кур’єри ЮНЕСКО» з Хмельницького у 2011 році. І все це – у перші, справді вирішальні три роки… Важливим був вихід за межі сільської буденності, розуміння, що можливості не обмежуються околицею, але для активних та небайдужих відкритим є увесь світ. А ще усвідомлення, що таких, як ми – для кого європейське майбутнє України не є порожнім звуком – не одиниці ентузіастів, а мільйони – і в Україні, і у світі.

– Чим же займаються юні євроклубівці?

– За ці роки ми маємо досвід створення інформаційних відео про ЄС, художніх фільмів-короткометражок про історичну та культурну спадщину, соціальної реклами; досвід дебатування важливих питань; організації фестивалів для наших школярів та друзів із сусідніх шкіл; проведення квестів та вікторин; проєктів у співпраці з іншими закладами освіти тощо. Одним із найулюбленіших щорічних заходів, який єднає шкільну громаду напередодні Дня Європи в Україні, став фестиваль «Євромістечко», де на різних локаціях можна отримати тематичний фейс-арт (оригінальне розмальовування обличчя) та взяти участь у Євровікторині, малювати спільну «Картину одного дня» та створити шедевр власними руками на різноманітних майстер-класах, зробити фото на згадку у фотозоні, спробувати сили в армреслінгу, познайомитись із дивами науки…

А згодом на сцені з’явився наш справді улюблений Євроквіз (Всеукраїнська онлайн-вікторина на теми Європи та Євросоюзу) як простір для інтеграції та співпраці Євромереж. До речі, наразі це не лише Євроклуби, а й Центри європейської інформації у бібліотеках та вищих навчальних закладах, мережі випускників освітніх програм ЄС («Team Europe», «Еразмус+», «Young European Ambassadors»). Спочатку сайт Євроквізу пропонував усім охочим цікавезну, важкувату, але пізнавальну вікторину з крутим форматом «Не знаєш – читай підказку та вчися!». Вже з 2016 р. до вікторини додалися всеукраїнські конкурси відеоробіт, щорічні конкурси проєктів Євроклубів, у яких ми охоче беремо участь, здобувши п’ять перемог та доєднавшись до численних проєктів колег як партнери. Ми співпрацюємо з колегами з Черкас та Звягеля (колишній Новоград-Волинський), Жмеринки та Умані, Кропивницького, Харкова, Тернополя, Полтавщини, – розповідає Оксана Країло.

До речі, Євроклуб на базі ліцею села Лучинець не лише співпрацює з іншими подібними об’єднаннями, а й ділиться досвідом та допомагає створювати Євроклуби на Вінниччині та в інших областях. Цікавим і цінним досвідом для школярів-євроклубівців є поїздки та зустрічі. Хоча наразі з відомих причин деякі зустрічі відбуваються дистанційно, «через екран», але й вони не менш цікаві… Де б іще сільські діти могли поспілкуватися і сфотографуватися, наприклад, із послом ЄС в Україні Матті Маасікасом, якби не Євроклуб?..

– За традицією, хочеться запитати про «творчі плани» лучинецьких євроклубівців у цьому досить непростому році.

– Цьогоріч подаємо на конкурс нову ідею проєкту з робочою назвою «Час.Опис», – ділиться «секретом» Оксана Анатоліївна і каже, що не боїться зурочити, бо якщо вигравали підтримку 5 разів, то й цього разу майже впевнені у своєму успіху. – Цей проєкт, який ми плануємо реалізувати у співпраці з Донецьким національним університетом ім. Василя Стуса та Євроклубами з багатьох куточків України, має на меті створити медіамайданчик у вигляді часопису (журналу), в якому євроклубівці зможуть публікувати свої роботи (статті, інтерв’ю, вірші, есе, оповідання з життя реальних людей, казки, комікси, карикатури/меми, фото та малюнки тощо) на тему євроінтеграційних процесів України. Такі конкурси цікаві тим, що переможці отримують інформаційну та фінансову підтримку Представництва ЄС в Україні на реалізацію своїх проєктів, спрямованих на поширення знань про Євросоюз та роль України в розбудові об’єднаної Європи. Отже, щороку Євроклуби залучають до проєвропейської діяльності тисячі школярів, які знайомляться з європейськими цінностями та принципами і згодом розбудовуватимуть майбутнє України як незалежної європейської держави.

Як зауважила координаторка Євроклубу, вся ця робота здійснюється не обов’язково для того, аби виховати майбутніх дипломатів чи «професійних євроінтеграторів». За 14 років змінилося не одне покоління учасників Євроклубу «Вікно в Європу», серед його випускників – молоді лікарі та механіки, працівники сільського господарства і сфери інформаційних технологій (наприклад, першим президентом Євроклубу був обраний 5-класник Владислав Вавшко, який уже виріс і працює в ІТ-галузі), менеджери, фітнес-тренери, студенти…

– Але їх усіх єднає певність того, що ми рухаємось до об’єднаної Європи з Україною в серці, – підсумовує Оксана Країло.

Спілкувався Юрій СЕГЕДА

Фото надані Оксаною КРАЇЛО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені