Дюш-вар, пироги, вараники,

або Скільки нині вартує вареничків наліпити

Українці не втомлюються висловлювати любов та шану до своєї улюбленої страви – вареників, встановлюючи їм пам’ятники та проводячи тематичні фестивалі. Насправді ж вареники є запозиченою стравою з турецької кухні. У Туреччині колись варили пиріжки дюш-вар з прісного тіста та різними начинками. Однак схожість із варениками можна віднайти й в італійських равіолі, монгольських мантах, грузинських хінкалі та китайських дімсамах.

Готують українські варенички з пшеничного, гречаного та житнього борошна. А різноманіття начинок для тіста перевищує три десятки видів. Вареники можуть бути солоними: з бринзою та картоплею, з пшоном чи гречкою, зі шпинатом, печінкою, м’ясом та навіть маком. А що вже говорити про ягідні та фруктові вареники: з вишнею, чорницею, полуницею, малиною, сливами, яблуками тощо. Кожен український регіон має свій рецепт начинки для вареників. На Полтавщині, наприклад, шкварками не поливають, а загортають їх всередину у вареник. На Харківщині популярні вареники з колоченим горохом. На заході України, як і в Польщі, їх називають пирогами й ліплять навіть з лісовими грибами. Старше покоління жартує, якщо маленькі – це вареники, а якщо пироги – так розміром із пів долоні. До речі, найбільш незвичайною й оригінальною начинкою для вареників вважається папороть, а ще так звані «вареники з піском» (борошно, перетерте зі шкварками).

Існують й певні народні забобони щодо цієї страви. У багатьох регіонах країни на варениках навіть гадали. Наприклад, готуючи їх, молоді дівчата разом з начинкою в тісто загортали папірець, на якому писали чоловіче ім’я. Перший вареник, котрий спливав при варінні, розрізали – й дізнавалися ім’я нареченого. Також ставили вареники перед домашніми кішкою або собакою, довіряючи йому свою долю. З яким ім’ям тварина вибере вареник, так і зватимуть нареченого. Однак якщо кіт просто надкусив вареник і не з’їдав його – то це могло означати, що й парубок так само поведеться з дівчиною. Якщо ж кіт віднесе вареник далеко від своєї миски – значить, свати приїдуть здалеку, або дівчина мешкатиме далеко від рідної домівки.

Найпоширенішою начинкою для вареників досі вважається: картопля, тушкована капуста, сир та лівер. Ми поцікавилися цінами на базові продукти у селі, містечку та обласному центрі, й деякі позиції буквально шокували своєю дорожнечею.

Лівер свинячий (печінка, серце, легкі), як важливий інгредієнт для вареників з потрохами, у Вінниці (на ринку «Урожай») цими вихідними вартував – 70 грн/кг за кожну позицію, сало для підсмажки – від 70 грн/кг і 250 грн/кг (підчеревина).  Капуста наразі коштує 20 грн/кг, цибуля – 50 грн/кг, морква – 45 грн/кг, картопля – 10-15 грн/кг. Домашній молочний сир – 150-160 грн/кг, яйця (ціна за десяток) – 80 грн (домашні), 65-70 грн (магазинні), олія домашня запашна на розлив 70 грн/л, рафінована дезодорована – 60 грн/л, борошно – 20 грн/кг, цукор – 35 грн/кг.

В Іллінцях ціни на ринку дещо поступаються вінницьким, а по окремих продуктах навіть вищі, що дуже дивує. За капусту тут правлять по 15 грн/кг, цибуля зросла до 50-55 грн/кг, морква також виросла в ціні – 40-45 грн/кг, ціна на картоплю залишилася стабільною – 10 грн/кг. Яйця (ціна за десяток у магазині) – 65 грн, олія – 65-70 грн/л, борошно – 18 грн/кг, цукор – 39 грн/кг, домашній молочний сир – 100-120 грн/кг. Лівер гов’яжий (серце, легкі) цими вихідними вартував – 80 грн/кг за кожну позицію, а яловича печінка – 100 грн/кг, сало для підсмажки – від 130-150 грн/кг.

У Копайгороді Жмеринського району за кіло капусти просять 17 грн, цибулі – 53 грн, моркви – 43 грн, картоплі – 10-12 грн. Яйця (ціна за десяток в магазині) – 74 грн і 80 грн (домашні), олія – 74 грн/л, борошно – 20-22 грн/кг, цукор – 40 грн/кг. Приємно вразила ціна на домашній молочний сир – 90 грн/кг. Лівер (серце, легкі, печінка) цими вихідними вартував – 60 грн/кг за кожну позицію, сало для підсмажки – 120-150 грн/кг.

З огляду на щотижневе підвищення цін такі популярні та доступні раніше страви як борщ, вінегрет та вареники переходять до категорії «не на щодень». Люди жахаються такого ціноутворення, і всі чекають на весну й літо для послаблення цінового тиску та підготовки до вирощування власного врожаю. На жаль, нині ціни на овочі й молочну продукцію направду неприємно дивують…

P.S. Вартість інгредієнтів для вареничків у селі та районному центрі дізнавалися власні кореспонденти газети Микола Кавун та Віктор Зеленюк.

Питання вивчала Вікторія МЕЛЬНИК

Фото з відкритих інтернет-джерел

Випробуваний подружжям рецепт

Жителі Райгорода професійні залізничники Галина Миколаївна та Олександр Миколайович Придатки мало не все звикли робити разом. Він частенько залюбки долучається до жіночих справ, а вона не рідше – до чоловічих. Так, кажуть, цікавіше і веселіше.

Років три тому їм на очі потрапив своєрідний рецепт вареників, який дружині одразу сподобався, а чоловікові – не дуже, бо «ускладнював виробництво». Але згодом новинку схвалила вся родина. Отже…

Збиваємо три яйця, в які додаємо по 0,5 чайної ложки цукру і солі, перемішуємо. В іншу посудину до 0,5 літра свіжого молока опускаємо 20-25 грамів вершкового масла і підігріваємо, щоб воно розтало. Зливаємо докупи вміст обох ємностей. Сюди ж висипаємо 2 чайні ложки сухих дріжджів. Додаємо склянку борошна. Розмішуємо і ставимо на 10-15 хвилин. Знову досипаємо борошна стільки, скільки візьме її тісто для нормальної консистенції.

Залишаємо його на 30-35 хвилин, накривши рушником. Варениці робляться вручну, на них кладеться величенька кількість начинки (лівер, капуста, картопля, сир тощо). Заліплені вареники накривають на 20-30 хвилин рушником, щоб підійшли. Закип’ятивши у пароварці воду, її друшляк змащують вершковим маслом, щоб вареники до нього не пристали. Варять 7-10 хвилин. Засмажку із шкварок і цибулі роблять традиційним методом.

З’їв кілька таких вареників – і вже ситий. Та й підігрітими наступного дня, як стверджує Галина Миколаївна, вони набагато смачніші, ніж звичайні вареники.

Микола КАВУН

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені