5 проблем, пов’язаних із пожовтінням листя огірків, і їх вирішення

1. Недостатній або надмірний полив

Листя огірків жовтіє як від надмірного, так і від недостатнього поливу. Будь-які поради щодо того, скільки літрів води і як часто виливати під рослини, не мають сенсу. У кожного свої особливості грунту і погодніх умов, тому якась конкретика тут зайва. У будь-якому випадку найкращим способом є крапельний полив із пластикових пляшок або централізовано завдяки облаштованій системі.

Полив — в радіусі 15-20 см від стебла рослини, але кілька сантиметрів біля кореневої шийки бажано залишити землю сухою. Такий прийом захистить огірки від грибкових хвороб. Скільки лити води? Земля має промочитися приблизно на рівні 20 см вглиб. Вода тепла (з криниці чи скважини, відстояна на сонці години дві). Струмінь води бажано робити слабеньким, краще лійкою. Дуже сильний струмінь розмиває корені огірків, що розташовані у верхньому шарі грунту. Поливати без фанатизму, щоб було із запасом, бо надмірна зволоженість — це такий же крок до жовтих листків, як і дефіцит вологи. А ще — до грибкових захворювань. Способів для тривалого утримання вологи в грунті є достатньо.

Може, хтось не повірить, але мульча і дволітровий запас води в пластиковий пляшці, що встановлена біля кожної рослини, цілком задовольняє потреби огірків у волозі 5-6 днів, навіть якщо не було жодного дощу.

2. Дефіцит азоту

Коли огірки почали інтенсивно рости, корисно їх підживити багатим на азот добривом. Якщо в грунті не вистачатиме азоту для повноцінного росту огірків, їх листя однозначно почне жовтіти. Які добрива можна використати? Або мінеральні, або органічні. Краще, звичайно, органічні, наприклад, добриво з бур’янів і попіл. Настій з бур’янів — азотне добриво,  а розчин попелу необхідний огіркам в період цвітіння і формування зав’язі, бо постачає калій і фосфор. Бо якщо листя огірків жовтіє, це може бути і дефіцит калію в живленні огірків.

Як часто підживлювати огірки? Приблизно раз на два тижні. При цьому до першого знятого огірочка — тільки «зеленим добривом», потім поживу з бур’янів і попелу слід чергувати.

3. Хвороби огірків

Найчастіше листя огірків жовтіє через справжню і несправжню борошнисту росу. Спочатку жовті плями з’являються на нижніх старих листках, потім вони ростуть і зливаються, листок стає коричневим і відпадає. Несправжня борошниста роса атакує, коли прохолодно і волого.

Борошниста роса проявляється на огірках трохи інакше. На їхніх листках і стеблах з’являються борошнисті плями білого чи сірувато-білого кольору. Збудники борошнистої роси, на відміну від збудників несправжньої борошнистої роси, найбільш активні в «тропічних умовах» — спекотно, але підвищена вологість. Обидві хвороби приводять до росту чахлих листків, нормальне ж листя передчасно опадає.

Профілактика — найкращий спосіб боротьби з грибковими хворобами як огірків, так і інших культур. Поливати необхідно тільки під корінь, вода, що потрапляє на листки, підвищує вологість. Огірки повинні рости на достатній відстані один від одного, щоб кожній рослині була забезпечена хороша циркуляція повітря. Якщо хвороба тільки почалася — ви помітили один-два уражених листки — обірвіть їх і спаліть, можливо, вам вдасться її трохи стримати.

Якщо хвороба зайшла далеко, доведеться використовувати фунгіциди. Вибрати є з чого: «Оксихом», «Ордан», «Скор», «Топаз», «Прогноз», «Бордоська рідина» і інші. Використовувати згідно з інструкцією.

Багато городників використовують біопрепарати, наприклад, «Фітоспорин» для профілактики грибкових захворювань огірків. Але обприскувати рослини треба ще до появи захворювання, тричі. Слід пам’ятати, що найкраща профілактика —  це правильна агротехніка. Досвідчені городники стверджують, що кращим способом вирощування огірків є вертикальний на шпалері (писали у попередньому номері), а не горизонтально — на землі.

Антракноз — ще одна поширена хвороба огірків, яка приводить до появи коричневих некротичних плям на листках, стеблах і плодах. З часом вони перетворюються на дірки. Всі пошкоджені частини рослини треба видалити і обприскати огірки 1% розчином бордоської рідини. Повторювати процедуру треба кожні три дні, поки ознаки хвороби не припинять проявлятися на рослинах.

4. Шкідники огірків

Попелиці — головний ворог огірків відкритого грунту серед комах-шкідників. Є ще павутинний кліщ і білокрилка, котрі шкодять тепличним огіркам. Контролювати появу шкідників важливо, адже вони, як правило, не тільки пошкоджують рослини, а й спричиняють різні хвороби, що виникають на ослаблених шкідниками рослинах з подвоєною силою.

5. Несприятливі погодні умови

Холод для огірків — серйозний виклик, який вони не завжди в змозі прийняти. Але при цьому завжди реагують однаково — спочатку жовтіє листя. Якщо холодні літні дні розтягнулися на тижні, то, швидше за все, огірки у відкритому грунті загинуть. Звичайно, їх якось можна рятувати – накривати відрами чи банками, поки вони ще маленькі. Виграє той, хто вирощував огірки з розсади у парниках під плівкою на дугах. Варто лише знову на деякий час накинути поліетилен і проблему вирішено.

Сонце і спека — також можуть спровокувати пожовтіння листків огірків, особливо в теплиці. В сонячну погоду оптимальна температура в теплиці для огірків (як пише «книжка») +23…+25 градусів. Тобто якщо на вулиці +35, а ви забудете відкрити двері чи віконце в теплицю, то не дивуйтеся, що листя огірків пожовкло. В таку спеку, до речі, розумні городники теплицю не тільки провітрюють, а й притіняють.

Сонце може зашкодити огіркам і в тому випадку, якщо ви поливаєте їх по листу в спеку. Краплі води на листках під дією сонячних променів буквально закипають і пропалюють тканину рослини. В результаті листя жовтіє. Такий саме ефект можна чекати і після дощу, який раптово проллється в спеку з хмарки, що зовсім ненадовго затулила сонце.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені