COVID-19 уражає і нервову систему
Наслідки цього спостерігають у багатьох постковідних пацієнтів, які лікуються у неврологічному відділенні Вінницького обласного диспансеру радіаційного захисту населення. Про це в інтерв’ю розповідає його завідуюча, лікар вищої категорії Ірина Капітанчук.
– Ірино Володимирівно, скажіть, будь ласка, з якими захворюваннями пацієнти поступають найчастіше?
– Наше неврологічне відділення у рік на 30 ліжкомісцях проліковує більше тисячі пацієнтів. Найчастіше звертаються з епілептичною хворобою, хворобою Паркінсона, остеохондрозом, панічними атаками, травмами спинного мозку, головним болем напруги, мігренями, транзиторними ішемічними атаками, невритами лицьового нерву, постгерпетичною невралгією, хронічними порушеннями мозкового кровообігу, полінейропатіями. Перелік можна продовжувати довго…



– Чи доповнив COVID-19 цей список?
– На жаль, так.Виявилося, щоCOVID-19 вражає і нервову систему. Відтак, у наше відділення масово поступають пацієнти, які перенесли коронавірусну хворобу і мають ускладнення з боку нервової системи. У чому це проявляється? У вигляді втрати нюху, втрати смаку, вираженого головного болю, головокружіння, депресії, тривоги, порушення сну, загальної слабкості, погіршення пам’яті і концентрації уваги, нестабільності артеріального тиску. Іноді – пекучими болями у хребті, грудях, ногах, руках. Пацієнти скаржаться, що вони не можуть у постковідних станах виконувати повсякденну роботу, з якою до цього легко справлялися.
– Тобто, COVID-19 уражує нервову систему?
– Вірус SARS-CoV-2 може проникати у нервову систему кількома шляхами, в тому числі крізь інфіковані нейрони та через нюховий нерв. Також вірус проникає у лейкоцити крові, а з ними у мозок, уражаючи його (ця інфекція долає гематоенцефалічний бар’єр).
Основною патологічною ланкою розвитку постковідних ускладнень є високі концентрації циркулюючих цитокинів у сироватці крові після перенесеного COVID -19. Цитокіни в тому числі відповідають і за узгодженість роботи імунної, ендокринної і нервової систем. А висока їх концентрація формує системне запалення і призводить до запуску постковідного синдрому. Тому так важливо усім, хто переніс COVID-19, звертати увагу на прояви вираженої загальної слабкості, оніміння в руках, ногах, порушення сну, зниження концентрації уваги. При таких нездужаннях обов’язково треба звернутися до сімейного лікаря чи невропатолога. Адже постковідні ускладнення можуть згодом проявитися навіть у вигляді інсульту, судомних приступах, енцефаліту!
– Яке лікування пропонуєте хворим?
– Кожному хворому підбираємо індивідуальне лікування. Застосовуємо різні препарати: і антиоксиданти, і антикоагулянти, протинабрякові, метаболічні, антихолінестеразні препарати, іноді гормони. Включаємо вітаміни групи «В», венотоніки, нукліотіди. Широко застосовуємо фіточаї, голкорефлексотерапію. Навчаємо методикам дихання, які покращують емоційний стан, фізичні вправи – все у комплексі допомагає людині справитися з болем і повернутися у звичне русло життя.
– А чи трапляються пацієнти, які потерпають від ковідофобії – нав’язливого страху захворіти на коронавірусну хворобу?
– Так, у період пандемії додалися пацієнти з ковідофобіями. Наслухавшись телебачення, начитавшись Інтернету, зрештою, поспілкувавшись зі знайомими та рідними, які перенесли COVID-19, цілком здорові, неінфіковані люди помічають за собою безсоння, нервові розлади, прискорене серцебиття, тривогу, депресію.
Пацієнти з ковідофобіями потребують різноманітних релаксуючих методик. Вони вчаться у нас заново жити, позитивно мислити, раціонально планувати розпорядок дня, контролювати поведінку. Ми фахово розповідаємо, як опанувати цю хронічну стресову ситуацію. Адже інформаційний негативний потік щодо епідемії не припиняється ні на хвилину: ллється на людину з телебачення, Інтернет-ресурсів, преси. До кожного пацієнта у нашому відділенні застосовуємо індивідуальний підхід. Підбираємо і лікування, і профілактику, і навіть харчування. А також навчаємо тверезо сприймати ту чи іншу ситуацію, яка пов’язана з COVID-19.
– Знаю, що ви давно працюєте в галузі неврології. Чи з’явилися якісь нові хвороби або розлади, які раніше не були такими поширеними?
– Це синдром хронічної втоми, який може бути пов’язаний із герпетичним ураженням нервової системи, про що пацієнт навіть не здогадується. А також досить поширеним став «синдром менеджера» або інакше «синдром вигоряння». Він пов’язаний із хронічним стресом людини: урбанізацією нашого життя, з напруженням на роботі, емоційним перенапруженням від економічної нестабільності, яка є у кожної людини і загалом у нашій країні. Одні – безробітні, а працюючі перевантажені від виснажливих вимог на роботі, надміру посадових обов’язків. Ну і постковідний стрес, про який ми вже говорили.
– Що порадите нашим читачам, аби вони і не захворіли, і не підірвали здоров’я від життя в постійному страхові?
– У період епідемії дотримуйтесь профілактичних заходів: одягайте маску, тримайте дистанцію, мийте руки, провітрюйте приміщення, уникайте скупчення людей. Також не допускайте переохолодження, неодмінно вживайте багато фруктів та овочів, пийте достатню кількість рідини. Здавалося б, нічого нового, але такі рекомендації є дуже дієвими методами профілактики, щоб не захворіти на COVID-19 та післяковідними ускладненнями.
Юлія РАЗАНОВА
Фото автора
Дякуємо за інтерв’ю! Дуже сподобалося, дізналися багато нового про хворобу, яка на слуху в усього світу.